Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Nowy rozkład jazdy pociągów. Nowy wieczorny pociąg z Terespola do Lublina

Mieszkańcy województwa lubelskiego zyskają dodatkowe połączenia kolejowe. W ramach zmiany rozkładu jazdy pociągów wprowadzono m.in. całoroczne połączenie z Zamościa do Bełżca, dodatkowe pociągi z Zamościa do Lublina oraz dodatkowe pociągi z Terespola, Chełma, Parczewa czy Łukowa. To nie koniec dobrych informacji, bo na wybranych odcinkach Operator (POLREGIO S.A.) wprowadzi atrakcyjne promocje cenowe. Część połączeń pojawi się w rozkładzie jazdy już od 10 grudnia br., a pozostałe będą dostępne od stycznia 2024 roku.

Całoroczne połączenie na południu województwa

Oferta przewozowa oraz zmiany rozkładu jazdy zostały przygotowane jako odpowiedź na wpływające wnioski od mieszkańców (przy uwzględnieniu ankiety przeprowadzonej wśród podróżujących) oraz w odpowiedzi na większy ruch pasażerski na danych trasach. Odpowiednia analiza potrzeb przewozowych pozwoliła na wprowadzenie połączeń całorocznych na trasie Zamość–Bełżec, co ważne z piątkowo-niedzielnym wydłużeniem części z nich do Hrebennego.

Założyliśmy kursowanie czterech par pociągów dziennie w relacji Zamość Wschód–Bełżec i z powrotem, z wydłużeniem w piątki i niedziele jednej pary do Hrebennego. Chodzi o zapewnienie dojazdów dla studentów z okolic Lubyczy Królewskiej i Hrebennego mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Przez pierwsze dwa tygodnie kursowania nowych pociągów bilety będą dostępne w bardzo niskich cenach: podróż między Hrebennem a Zamościem będzie możliwa za 3, 5 lub 7 zł, w zależności od odległości podróży (w przypadku tej promocji nie będą miały zastosowania ulgi ustawowe).

W sezonie letnim zachowano układ wyjazdów z Lublina do Jarosławia i Bełżca oraz z Rzeszowa do Zamościa z zapewnieniem wahadła Zawada–Zamość Wschód–Zawada. Nowa oferta została ukierunkowana na dojazdy uczniów, studentów i pracowników do Zamościa na godzinę 8:00. W tym celu dodatkowo został uruchomiony także nowy pociąg Lublin Główny–Zamość Wschód. W relacji powrotnej zapewniać będzie wieczorne połączenie tego miasta ze stolicą regionu. W miarę możliwości, determinowanych ograniczoną przepustowością linii kolejowych na Zamojszczyźnie i Roztoczu, zostały zapewnione przesiadki w Zawadzie (na pociągi z Lublina oraz w kierunku Lublina).

Oferta została przygotowana jako odpowiedź na wpływające w ubiegłych latach wnioski do Organizatora przewozów o wydłużenie kursowania pociągów poza sezon letni. Dogodna możliwość pojawiła się wraz z zakończeniem budowy nowych peronów dla pasażerów w Wólce Niedzieliskiej, Niedzieliskach Kolonii oraz Nowym Kąciewyjaśnia Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa.

Warto dodać, że w celu poprawy dostosowania lokalizacji peronów, bliżej miasta został przeniesiony peron przystanku Szczebrzeszyn, a w Żurawnicy został zlokalizowany nowy przystanek.

Dodatkowe pociągi

Nowy rozkład jazdy zakłada również dodatkowe kursowanie pociągów z Lublina do Kraśnika i Szastarki. Nastąpi również wydłużenie o odcinek Lubartów–Parczew dwóch par pociągów, co oznacza, że dzięki tej decyzji Parczew zyskuje 6 par pociągów z Lublinem, z których jedna będzie kursować na jeszcze dłuższej trasie z Łukowa.

To nie wszystko, bo organizator przewozów zadbał także o dwa dodatkowe wieczorne pociągi. Pierwszy z nich, dzięki zakończonym pracom modernizacyjnym, będzie kursował z Terespola przez Białą Podlaską, Łuków, Dęblin, Puławy do Lublina. To przyspieszony kurs, który będzie ułatwiał powroty uczniom i studentom w niedziele (jego czas przejazdu porównywalny będzie z przejazdem samochodem, tj. 2 godz. 22 min). Drugi natomiast od poniedziałku do piątku obsługiwał będzie połączenie z Chełma do Lublina. Wprowadzona została również ważna zmiana dla pociągów obsługujących zakłady pracy na stacji Puławy Azoty, gdzie ograniczono postoje pociągów. Na tej stacji pociągi zatrzymają się tylko w godzinach zmian pracowniczych, dzięki czemu w pozostałych porach dnia podróż pociągiem między Lublinem a Dęblinem skróci się o kilka minut.

Wyszukaj połączenie

Zmiany rozkładu jazdy pociągów wynikają z większego zainteresowania tym rodzajem transportu publicznego przez mieszkańców.

Chcemy, żeby mieszkańcy województwa mieli atrakcyjną ofertę rozkładu jazdy pociągów. Dlatego w ramach nowego rozkładu jazdy wspólnie z POLREGIO zwiększamy ilość tzw. pociągokilometrów o 15%, czyli z 3,02 mln w roku obecnym do 3,48 mln w roku przyszłym. Warto w tym miejscu podkreślić, że w 2018 roku w pociągach uruchamianych na zlecenie Województwa Lubelskiego zostało przewiezionych blisko 2,3 mln pasażerów, a w 2022 roku było ich już ponad 2,7 mln. To wzrost o 19%, a przypominam, że w tym czasie mieliśmy restrykcje związane z epidemią COVID-19wylicza marszałek Jarosław Stawiarski. – Cieszy nas, że w 2023 roku ta tendencja jest wzrostowa, bo w pociągach przewieziono już 2,5 mln pasażerów. A posługujemy się tutaj danymi od stycznia do końca października br.

Pierwsze zmiany w rozkładzie jazdy wejdą w życie 10 grudnia br. Natomiast rozszerzona oferta połączeń na Roztoczu wejdzie w życie od 2 stycznia 2024 r. Jeżeli są Państwo zainteresowani konkretnym połączeniem, to zachęcamy do skorzystania z darmowej wyszukiwarki połączeń, gdzie wszystkie zmiany są wprowadzane na bieżąco.

materiał: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
tekst i zdjęcia: Anna Nycz Biuro Prasowe KANCELARIA MARSZAŁKA Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama