Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Zasady bezpiecznego holowania: jak poprawnie i bezpiecznie holować samochód?

Awaria samochodu w trakcie podróży zawsze może się przydarzyć. Część z nich można szybko naprawić samodzielnie i kontynuować dalszą jazdę. Niestety są jednak i takie usterki, które dalszą jazdę uniemożliwiają. W takim przypadku konieczne jest holowanie auta. Choć nie wydaje się to skomplikowane, to ważne jest, aby robić to zgodnie z przepisami prawa i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Istotne jest zatem, aby wiedzieć jak poprawie i bezpiecznie holować samochód.

Holowanie samochodu a przepisy Kodeksu drogowego

Zasady dotyczące holowania samochodu dokładnie określają przepisu Kodeksu drogowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami holować można auto ze sprawnym układem hamulcowym i kierowniczym. Jeśli elementy te nie są sprawne, wówczas samochód może być transportowany jedynie na lawecie. W aucie, które jest holowane, przebywać musi kierowca z ważnym prawem jazdy. Samochody holujący i holowany muszą być ze sobą połączone w taki sposób, aby nie było możliwe ich samoistne odczepienie.

Zasady bezpiecznego holowanie samochodu

W trakcie holowania samochodu przestrzegać należy nie tylko przepisów prawa, ale także określonych zasad bezpieczeństwa. Po pierwsze, jeszcze przed rozpoczęciem holowanie konieczne jest sprawdzenie, czy specyfika danego auta pozwala w ogóle na jego holowanie. Często jest to kłopotliwe choćby w przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Podobnie jest z samochodami elektrycznymi i hybrydowymi. Po drugie, istotne jest, aby pojazd holowany kierowany był przez bardziej doświadczonego kierowcę. Zminimalizuje to ryzyko popełnienia ewentualnych błędów w trakcie holowania. Po trzecie, na drogach wielopasmowych powinno poruszać się skrajnym prawym pasem ruchu. Pamiętać trzeba także, aby przy skrętach włączać kierunkowskaz w obu samochodach. Po czwarte, ważne jest, aby już w trakcie holowania utrzymywać taką samą odległość między pojazdami. Dzięki temu linka holownicza będzie przez cały czas napięta. Poza tym, auto holowane powinno zawsze hamować gwałtowniej od holującego. Zapewni to właściwe napięcie linki. Po piąte, najlepiej holować samochód zawsze najkrótszą i najprostszą drogą. Warto wybierać trasę z jak najmniejszą liczbą zakrętów, rond, świateł, czy przejść dla pieszych. Oczywiście przez cały czas utrzymywać należy szczególną ostrożność. Kolizja lub wypadek zawsze wiąże się z uszkodzeniem auta. Warto zatem pomyśleć o dodatkowej ochronie ubezpieczeniowej. Doskonałym rozwiązaniem będzie tu ubezpieczenie AC na Warta.pl.

Niezbędne wyposażenie przy holowaniu auta

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego składa się kilka elementów. Wśród nich jest trójkąt ostrzegawczy, który może się okazać niezbędny przy holowaniu pojazdu. Poza trójkątem na wyposażeniu auta znajdować się powinna linka holownicza. Warto także zawsze wozić ze sobą kable rozruchowe. W przypadku awarii samochodu kierujący ma obowiązek sygnalizowania postoju m.in. za pomocą trójkąta ostrzegawczego. Innymi słowy, trójkąt ostrzegawczy jest niezbędny do właściwego zabezpieczenia uszkodzonego pojazdu, do czasu aż zostanie odholowany. Co więcej, w trakcie holowania pojazd holowany musi być oznaczony z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym. Poza trójkątem ostrzegawczym na wyposażeniu auta zawsze znajdować powinna się linka holownicza. W przypadku uszkodzenia jednego z dwóch układów hamulcowych holowanie samochodu możliwe jest wyłącznie przy połączeniu giętkim. Pamiętać trzeba, że linka holownicza oznaczona powinna być czerwonymi i białymi pasami. Do holowania aut osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w zupełności wystarczy syntetyczna linka holownicza. Warto jeszcze wspomnieć o kablach rozruchowych. Zawsze warto je mieć na wszelki wypadek na wyposażeniu. Dzięki kablom rozruchowym możliwe będzie podładowanie akumulatora choćby do takiego poziomu, aby możliwe było włączenie świateł pozycyjnych i kierunkowskazów, obowiązkowych w trakcie holowania.

Przygotowanie samochodu do holowania

W pierwszej kolejności holowane auto najlepiej jest w miarę możliwości skierować na pobocze. Kolejny krok to jego właściwe oznakowanie. Mowa tu o umieszczeniu trójkąta ostrzegawczego. W przypadku złej widoczności powinno się dodatkowo włączyć światła pozycyjne. Z kolei pojazd holujący włączone powinien mieć światła mijania. Następnie należy połączyć ze sobą oba auta. Do tego celu wykorzystać należy linkę holowniczą wyposażoną po obu końcach w specjalne zaczepy, które zahaczyć należy o haki lub ucha holownicze. Absolutnie nie można zahaczać linek holowniczych o zderzaki.

Holowanie auta krok po kroku

W pierwszej kolejności należy upewnić się, czy zaczepy odpowiednio mocno trzymają się haków. Następnie w aucie holowanym należy przekręcić kluczyk do pozycji zapłonu lub wcisnąć „start” w samochodzie z taką metodą zapłonu. Konieczne jest także włączenie świateł pozycyjnych. Z kolei w pojeździe holującym po odpaleniu silnika włączyć należy światła mijania. W tym momencie samochód holujący może rozpocząć jazdę. Istotne jest, aby robić to jak najłagodniej. Podczas samego holowania pamiętać trzeba o ograniczeniu prędkości. Wspomniano na początku o ochronie ubezpieczeniowej. Poza autocasco warto rozważyć także ubezpieczenie NNW, które zapewnia wypłatę odszkodowania kierowcy i pasażerom w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku drogowego.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama