Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Niecodzienna lekcja historii w Sworach (galeria)

W ramach współpracy między Instytutem De Republika w Warszawie a Szkołą Podstawową w Sworach zorganizowana została wystawa „Starożytni Rzymianie i My”. Na kilkunastu planszach pokazane zostały różnorodne zagadnienia związane z kulturą i życiem codziennym starożytnego Rzymu. Projekt ten w sposób atrakcyjny ukazał starożytną historię i jej wpływ na współczesność.

W związku z tym wydarzeniem odbyło się spotkanie uczniów z Dariuszem Makarewiczem – przedstawicielem grupy rekonstrukcyjnej „Legio XXI Rapax”. To jedna z największych grup odtwarzających rzymskie jednostki wojskowe na świecie. Założona została w 2003 r. w Niemczech, a od 2008 r. rozpoczęła swoją działalność w Polsce. Grupa odtwarza i popularyzuje wiedzę o kulturze, taktyce wojennej i codziennym życiu legionistów. Bierze udział w przedsięwzięciach filmowych, fotograficznych, realizuje projekty z zakresu archeologii eksperymentalnej, np. wielodniowe marsze przez lasy, zimowe obozy, organizuje pokazy z życia w rzymskim obozie, taktyki walki.

Prowadzący przedstawił, w jaki sposób działa grupa, w której najważniejszą kwestią jest poprawność historyczna. Używane są materiały ręcznie tkane, farbowane i szyte, uzbrojenie i inne przedmioty mają kształty, wzory bardzo zbliżone do czasów istnienia legionu. Repliki broni, pancerze, narzędzia, ubrania, buty, namioty są używane podczas obozowania w różnych warunkach pogodowych. Przedmioty współczesne są zakazane w obozie. Uczniowie usłyszeli ciekawe opowieści, poznali ciekawostki, a przede wszystkim mieli okazję przymierzyć uzbrojenie legionisty, obejrzeć wyposażenie i przedmioty codziennego użytku. 

Historię poznajemy nie tylko z podręczników szkolnych, a ta była wyjątkowa. Przecież nie każdy ma możliwość przenieść się na chwilę do obozowiska Legio XXI Rapax. Dziękujemy panu Dariuszowi Makarewiczowi za bardzo ciekawe spotkanie. 

 

materiał, tekst i zdjęcia: SP w Sworach 
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama