Po uroczystej mszy świętej w kościele pw. Świętej Trójcy odprawionej w intencji Ojczyzny, delegacje władz miasta, służb mundurowych (Straży Granicznej, Policji, Izby Celno-Skarbowej) oraz licznych miejskich instytucji (szkoły, biblioteka, pomoc społeczna) i organizacji społecznych (kulturalnych i sportowych), złożyły wiązanki kwiatów przy Pomniku Niepodległości, Nieznanego Żołnierza i 300-lecia Praw Miejskich.
Wartę honorową pełnili żołnierze z I Warszawskiej Brygady Pancernej z Białej Podlaskiej, uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Terespolskiej Grupy Rekonstrukcyjnej. Swoją obecnością zaszczycił m.in gen. w st. spocz. Marcin Jureczek. Modlitwa za obrońców ojczyzny została odmówiona przez ks. dziekana Mirosława Krupskiego i ks. proboszcza parafii prawosławnej Jarosława Łosia.
Głos, jako gospodarz uroczystości, zabrał burmistrz Jacek Danieluk, który wspomniał o poświęceniu wielu pokoleń Polaków abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju. Na zakończenie części oficjalnej rozbrzmiały 3 salwy z moździerzy, które odpalił dowódca Regimentu Książęcego Domu Radziwiłłów w Terespolu Janusz Kopczyński.
Dalej przedstawiciel zespołu harmonijkarzy ,,Echo Południowego Podlasia” Mieczysław Borkowski (z miejscowości Borki Kosy k/Siedlec) zagrał na harmonijce ustnej pieśń I Brygady Legionów Polskich pt. ,,My Pierwsza Brygada”.
Dalsza część uroczystości została przeniesiona na teren Prochowni zarządzanej przez Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji, gdzie nastąpiło odsłonięcie wystawy pt: ,,Historia kościoła pw. Św. Trójcy w Terespolu, w fotografii, w latach 1906-2023” zainicjowanej przez Przemysława Wróblewskiego pracownika Prochowni i członka Koła Miłośników Fortyfikacji i Historii. Na wystawie zostały zaprezentowane zdjęcia archiwalne przedstawiające początki funkcjonowania parafii, kiedy to kościół był jeszcze drewniany do lat współczesnych, kiedy powstał kościół murowany.
Odbył się także koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu terespolskiego zespołu śpiewaczy ,,Echo Polesia” z Klubu Seniora ,,Srebrny Włos” oraz pochodzącego z regionu zespołu harmonijkowego ,,Echo Południowego Podlasia” (Jan Suchecki z Międzyrzeca Podlaskiego, Janusz Sałtrukiewicz z Terespola i wspomniany wyżej M. Borkowski).
Licznie przybyli mieszkańcy mieli okazję zwiedzić również inne stałe wystawy oraz tradycyjnie poczęstować się ,,terespolskim’’ bigosem.
Tego dnia nie zabrakło także zainteresowani mogli wziąć udział w miejskiej grze terenowej pn: Zostań kadetem i razem walczmy o niepodległość Polski” zorganizowanej przez młodzież Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego pod kierownictwem Pauli Bartkowicz.
Uczestnicy mieli za zadanie podążać za wskazówkami na mapie. Czekały na nich zadania do wykonania – rzut do kosza, opatrywanie rannych, labirynt, test znajomości regulaminu kadeta oraz ogólnej wiedzy wojskowej, przyporządkowanie odpowiednich nazw do części umundurowania żołnierza wojsk lądowych.
Jako pamiątkę uczestnicy otrzymali przypinki, czekoladki oraz wydane przez MCKSiR albumy o historii Terespola pt. ,,Niezwykłe Historie Wielokulturowego Miasta”. Święto Niepodległości uczczono także na sportowo. Tego dnia w hali sportowej MCKSiR odbył się Puchar Województwa Lubelskiego IBK w karate. Odbył się także mecz piłki nożnej na stadionie miejskim, po którym miejscowa Granica, ku uciesze licznie zebranych kibiców, ,,awansowała na mistrza jesieni” rozgrywek Klasy A.
Następnego dnia, ponownie w hali sportowej odbył się Turniej Tenisa Mężczyzn w Grze Pojedynczej zorganizowany przez Piotra Szyszkowskiego. Turniej miał charakter patriotyczny i międzypokoleniowy (uczestnicy mieli od kilkunastu do blisko 60 lat)
Fot. ⇓ Szymon Kaliszuk
Pełna galeria zdjęć – poniżej.
materiał: MCKSiR Terespol
tekst i zdjęcia: Łukasz Pogorzelski MCKSiR Terespol
opracowanie: Gwalbert Krzewicki