Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kryminałki: Oszustwo „Businnes Email Compromise”. Sprawca usiłował wyłudzić ponad 120 tys. zł.

Ponad 120 tysięcy złotych usiłował wyłudzić oszust, podający się za prezesa bialskiej spółki. Sprawca przesłał na adres mailowy księgowej prośbę o dokonanie przelewu. Miał on być zapłatą za nieuregulowaną fakturę. Na szczęście kobieta zorientowała się w porę i zaalarmowała Policję. „Businnes Email Compromise” to nowy typ oszustwa wykorzystywany przez sprawców. Apelujemy o rozwagę.

Wczoraj do komendy zgłosiła się księgowa jednej z bialskich spółek. Z jej relacji wynikało, że nieznany sprawca usiłował dokonać oszustwa na szkodę firmy. Kobieta dodała, że otrzymała maila ze zleceniem udostępnienia prezesowi stanu rachunku bankowego. Była przekonana, że jest to mail przesłany przez przełożonego, którego nazwisko widoczne było w oknie adresowym.

Kiedy sprawca ustalił jaką gotówką spółka dysponuje przesłał dane do wykonania przelewu, prosząc o pilną jego realizację i przesłanie potwierdzenia wykonanej dyspozycji. Miała być to kwota ponad 120 tys. zł jako zapłata za nieuregulowaną fakturę. Wówczas pracownica nabrała podejrzeń, gdyż treść maila nie odpowiadała przyjętym w firmie standardom. Skontaktowała się więc bezpośrednio z prezesem, gdzie ustaliła, że taka dyspozycja nie była wydawana. Wówczas sprawa została zgłoszona na Policję. Teraz funkcjonariusze szukają oszustów.

„Businnes Email Compromise” to nowy typ oszustwa wykorzystywany przez sprawców i skierowany do pracowników firm i instytucji. By nie paść jego ofiarą pamiętajmy by na prośby otrzymane w postaci wiadomości email zawsze odpowiadać korzystając z posiadanych danych teleadresowych. Nie odpowiadajmy bezpośrednio na otrzymany e-mail, nie korzystajmy z numerów telefonów ani innych danych kontaktowych podanych w wiadomości e-mail. Sprawdzajmy też adresy e-mail z których otrzymujemy wiadomości, te z których korzystają oszuści mogą być łudząca podobne do oryginałów.

materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy KMP Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama