Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Lech Sprawka wręczył symboliczne czeki na budowę mieszkań w ramach SIM Lubelskie

Na terenie 17. gmin województwa lubelskiego powstanie blisko tysiąc mieszkań. Inwestycję zrealizuje SIM Lubelskie, w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. W najbliższych miesiącach Spółka uzyska pierwsze pozwolenia na budowę. Symboliczne czeki na dofinansowanie inwestycji mieszkaniowej, na łączną kwotę 33 585 671,63 zł, wręczyli poseł na Sejm RP Monika Pawłowska, wojewoda lubelski Lech Sprawka i prezes Zarządu Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban.

Niezmiernie ważna inicjatywa

Każda nowa inicjatywa, która z jednej strony realizuje strategię zrównoważonego rozwoju, równocześnie poprawia warunki bytu, szczególnie ludzi młodych, rozpoczynających kariery zawodowe, zakładających rodziny, jest niezmiernie ważna. Myślę, że zabezpieczenie mieszkaniowe jest jednym z najtrudniejszych zadań do realizacji. Życzę szybkiej realizacji inwestycji, ku radości wspólnoty naszego województwa, bo to jest podstawowy podmiot działania wszelkiej władzy publicznej rządowej i samorządowej. Zawsze zwracałem uwagę, że współpraca tych dwóch administracji jest koniecznym warunkiem do tego, byśmy rzeczywiście rozwiązywali problemy, a nie je multiplikowali. (…) Ta dzisiejsza inicjatywa jest to niezmiernie ważne działanie wobec pewnej degradacji demograficznej, szczególnie wzdłuż południowej i wschodniej granicy naszego województwa, gdzie widzimy postępującą depopulację. Jeżeli połączymy dobry układ komunikacyjny z zabezpieczeniem mieszkań to jest nadzieja, że mieszkańcy pozostaną tam, gdzie się urodzili – podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

SIM Lubelskie (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa)

Założeniem działalności spółki jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych, dzięki najmowi z umiarkowanym czynszem. Program kierowany jest do osób nieposiadających zdolności kredytowej, ale mających wystarczające dochody, aby wynajmować mieszkanie. Program zakłada wynajem mieszkań przez zainteresowane osoby z możliwością dojścia do własności po 15 latach. Budowane w ramach SIM-ów mieszkania dedykowane są do osób aspirujących do tzw. klasy średniej, zwłaszcza dla osób posiadających stabilne zatrudnienie, jednak z powodu „ubóstwa mieszkaniowego”, wysokiego poziomu cen mieszkań, nie mogących pozwolić sobie na zakup lokalu z rynku prywatnego bądź wtórnego. Poprzez realizację inwestycji, SIM Lubelskie prowadzi działalność na rzecz zaspokajania potrzeb mieszkaniowych na obszarze 17 gmin województwa lubelskiego, dzięki realizacji inwestycji mieszkaniowych o umiarkowanym czynszu i zarządzaniu powstałymi inwestycjami. Ma na celu wywrzeć pozytywny wpływ na niwelowanie „ubóstwa mieszkaniowego”, a także promowanie społecznego budownictwa czynszowego w regionie.

Pamiętam, jak przeszło dwa lata temu rozmawialiśmy i przekonywałam, że SIM to słuszna inicjatywa, że warto budować w naszych „małych ojczyznach”, by młodzi ludzie tu zostawali, byśmy mieli godne warunki do życia i by mieszkańcy cieszyli się z nowych inwestycji. Dzisiaj możemy się cieszyć projektami i tym, że za chwilę startują pierwsze budowy dla mieszkańców. Cieszę się, że nasza Polska wschodnia pięknieje w taki sposób i wychodzi do człowieka – mówiła poseł na Sejm RP Monika Pawłowska.

Cieszę się, ze dzisiaj dochodzimy do kolejnego etapu rozwoju lubelskiego SIM, gdzie możemy wręczyć czeki na ponad 33 mln zł, będących odzwierciedleniem 10 proc. wartości inwestycji. Ten program jest świeży – ma niespełna 3 lata. W tym czasie udało się nam zrealizować 50 SIM-ów z około 600 gminami, co czwarta gmina w Polsce jest w tym programie. Rozmawiamy z kolejnymi 200 gminami, dlatego mamy nadzieję, że będzie to co trzecia gmina w Polsce – mówił prezes Zarządu Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban.

Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa

Celem RFRM jest pobudzenie inwestycji mieszkaniowych, realizowanych przez Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Dzięki temu zwiększy się dostępność mieszkań na wynajem. Wsparcie udzielane jest na dofinansowanie w wysokości 10 proc. kosztów inwestycji mieszkaniowej.

Wśród samorządów, które tego dnia odebrały czeki na dofinansowanie m.in. miasta Międzyrzec Podlaski -3.417.391,84 zł i Terespol – 1.215.393,86 zł.

Odebrałem w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie czek na kwotę 1 215 393, 86 zł. z przeznaczeniem na budowę mieszkań w Terespolu. Warto podkreślić, że miasto Terespol w roku 2022 na budowę mieszkań otrzymało 3 mln. zł. Samorządowa Inicjatywa Mieszkaniowa to program rządowy, dzięki któremu w przyszłym roku rozpocznie się w naszym mieście budowa dwóch bloków mieszkalnych. Regulamin, według którego będzie można przystąpić do programu, zostanie ogłoszony najprawdopodobniej w listopadzie bieżącego roku – poinformował w mediach społecznościowych burmistrz Terespola Jacek Danieluk.


fot. Jacek Danieluk / FB

 

materiał, tekst i zdjęcie: Lubelski Urząd Wojewódzki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama