Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Święto pieczonego ziemniaka w ROD Pod Lasem (galeria)

Jesień w tym roku działkowcy z ROD Podlasem w Białej Podlaskiej powitali organizując 23 września Święto pieczonego ziemniaka. Spotkanie było kontynuacją obchodów Jubileuszu 40-lecia istnienia Ogrodu.

Zaproszeni zostali: I wiceprezes Okręgowego Zarządu PZD Lublinie Kazimierz Michalik z małżonką, działkowcy seniorzy: Henryka Sokólska wieloletnia księgowa naszego Ogrodu, Antoni Denisiuk wieloletni skarbnik zarządu, Jan Szwaj, księgowa OFK Katarzyna Dawidowska, Leśniczy Leśnictwa Grabarka Mateusz Kasiak, działkowcy z rodzinami, wiceprezes zarządu Tadeusz Oniszczuk, sekretarz Renata Ignatowicz, skarbnik Barbara Rogulska członkowie zarządu Zenon Marzec i Jan Jaśkowski. Media reprezentował fotoreporter Radia Biper Gwalbert Krzewicki.

Kazimierz Michalik I wiceprezes OZ PZD w Lublinie w swoim wystąpieniu przypomniał o sukcesach ROD „Pod Lasem” w tym o najważniejszym tzn. zdobyciem I miejsca w Krajowym Konkursie „Wzorowy ROD 2019”. Mówił jak wiele różnorodnych korzyści daje działkowcom uprawa działki w ogrodzie działkowym.

Prezes Zarządu Maria Krzewicka wręczyła podziękowania działkowcom: Zofii i Aleksandrowi Aleksandrowiczom i Jadwidze i Stefanowi Misiołkom za wkład w tworzenie i rozwój Ogrodu w początkowym okresie funkcjonowania oraz poinformowała że Zarząd podjął Uchwałę nr 16/2023 w sprawie przyznania rocznej prenumeraty czasopisma „Mój Ogródek” jako podziękowania za ustawiczne zaangażowanie się w pracę na rzecz ROD „Pod Lasem” dla Józefa Filipowicza, Stanisława Koncewicza, Janiny Markowskie i Barbary Patejuk.

Kolejnym punktem spotkania było podsumowanie konkursu Warzywnik 2023 ogłoszonym przez Zarząd Ogrodu wiosną na Walnym Zebraniu Sprawozdawczym. Ideą konkursu Warzywnik 2023 było docenienie aktywności działkowców w zakresie uprawy własnych warzyw. Docenienie, wyróżnienie i podziękowanie działkowcom którzy uprawiając warzywa na swojej działce przyczyniają się do propagowania zdrowego stylu życia, podnoszenia umiejętności i znajomości tajników uprawy, przywracania pierwotnego przeznaczenia działki czyli upraw ogrodniczych na potrzeby działkowców i ich rodzin.

Komisja Konkursowa w składzie Barbara Rogulska, Jan Jaśkowski i Zenon Marzec zwróciła uwagę na wielkość powierzchni przeznaczonej na poszczególnych działkach na warzywnik, różnorodność gatunkową uprawianych warzyw, wielkość plonów oraz estetykę uprawy.

Na 140 działek warzywa uprawiane są w mniejszym lub większym zakresie na prawie 80 działkach. Komisja wytypowała 14 działkowców których warzywniki zasługują na wyróżnienie. Największym warzywnikiem w 2023 roku w ROD „Pod Lasem” mogą pochwalić się Państwo Agata i Roman Piałucha. Kolejni laureaci to: Wiesława i Jan Bandzarewicz, Barbara Patejuk, Dorota i Jarosław Popielewicz, Marlena i Tomasz Chacewicz, Jadwiga i Stefan Misiołek, Wiesława i Krzysztof Bańkowski, Janina Markowska, Justyna Chwedoruk, Katarzyna i Marcin Olędzki, Bogumiła i Jan Berun, Zuzanna Gajewska, Mariola i Andrzej Błażejowscy, Grażyna i Tadeusz Demianiuk.

Uprawa warzyw na działkach w ROD to coś więcej niż hobby. To styl życia, który promuje zdrowie, oszczędność i edukację. To również sposób na to, abyśmy mogli cieszyć się prawdziwym, niezafałszowanym smakiem warzyw. Dlatego z całego serca zachęcam do zaangażowania się w to piękne i korzystne przedsięwzięcie – powiedziała Prezes Zarządu wręczając nagrody-azalie wielkokwiatowe laureatom konkursu.

Na pamiątkę Jubileuszu 40-lecia ROD „Pod Lasem” zostało posadzone przez I wiceprezesa OZ PZD w Lublinie Kazimierza Michalika, leśniczego Mateusza Kasiaka , prezesa Zarządu Marię Krzewicką, wiceprezesa Zarządu Tadeusza Oniszczuka drzewo jubileuszowe- lipa drobnolistna szczepiona. W strefie korzenia posadzonego drzewa umieszczono kapsułę czasu.

Na ciekawą lekcję zaprosił Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ale również instruktor Społecznej Służby Instruktorskiej Adek Kałun. Zachęcił do szczepienia drzew owocowych ze szczególnym wskazaniem na zachowanie starych odmian drzew owocowych. Chętnym umożliwił praktyczną naukę cięcia, umieszczania i zabezpieczania zrazów.

Na zakończenie uczestników spotkania zaproszono na poczęstunek oraz degustację pysznych pieczonych ziemniaków. Święto Pieczonego Ziemniaka było okazją do wzajemnego poznania się działkowców, wymiany doświadczeń, mile spędzonego czasu w gronie starych i nowych znajomych. Uczestnicy na pamiątkę wydarzenia otrzymali cebule lilii orientalnych.

materiał: ROD „Pod Lasem
tekst i zdjęcia: Maria Krzewicka Prezes Zarządu ROD „Pod Lasem
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama