Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Sukces uczniów z Małaszewicz na 15. Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO 2023

W dniach 21-22 września dziewięciu uczniów Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach miało możliwość uczestnictwa w jednym z najważniejszych wydarzeń branży kolejowej, czyli w 15. Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO 2023! Jest to cykliczna impreza dedykowana instytucjom, pracownikom, a także kandydatom do pracy na kolei, w tym uczniom i studentom kierunków kolejowych.

Z tego powodu ostatni dzień targowy od kilku lat jest Dniem Edukacji i Kariery. Uczniowie ZS im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach nie mogli nie pojawić się na tej znakomitej branżowej imprezie, dlatego pod opieką Małgorzaty Trębickiej-Żuk wybrali się na to wydarzenie aż do Gdańska. Niemniej jednak, nie tylko targi oraz Dzień Edukacji i Kariery organizowany w ich ramach były celem wyjazdu. Uczniowie z Małaszewicz wzięli udział w krajowych – ogólnopolskich drużynowych konkursach umiejętności i wiedzy kolejowej: „Maszynista – zawód z przyszłością” oraz „Transport kolejowy moją pasją”. I stała się rzecz absolutnie niesamowita! Absolutnie bez precedensu! Reymontowskie drużyny okazały się bezkonkurencyjne! Uczniowie: Jakub Chwesiuk (V DC), Dariusz Mincewicz (V DI) oraz Bartłomiej Zajko (V DC) w konkursie „Transport kolejowy moją pasją” w doskonałym stylu zajęli 1. miejsce, pokonując jednocześnie drużyny z 17. innych szkół kolejowych z całej Polski!

W drugim konkursie „Maszynista – zawód z przyszłością”, w którym brało udział 15 drużyn ze szkół kolejowych z całej Polski, małaszewicki team w składzie: Szymon Kiryczyński (II FI), Jakub Chwesiuk (V DC) i Dariusz Mincewicz (V DI) uplasował się na wysokim drugim miejscu podium! To, czego dokonała młodzież, to absolutny majstersztyk oraz potwierdzenie tezy, że Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach to niewątpliwie jedna z najlepszych – jeśli nie najlepsza szkoła kształcąca w zawodach kolejowych w Polsce! Żadna inna placówka nie stanęła dwa razy na tak wysokich stopniach podium w opisywanych wyżej ogólnopolskich rywalizacjach. Cała społeczność szkolna ZS w Małaszewiczach pęka z dumy i podziwu, gratulując fantastycznego wyniku i życząc jednocześnie jeszcze więcej tak wspaniałych sukcesów!

Nie tylko jednak za sprawą wygranych cały Dzień Edukacji i Kariery dla uczniów z Małaszewicz okazał się niezwykły. Udział w targach przyniósł im wiele pozytywnych wrażeń i doświadczeń. Mogli spróbować swoich sił i umiejętności na symulatorach biletowych terminali mobilnych oraz obsłużyć wagon w rzeczywistości VR, a także wcielić się w rolę maszynisty na symulatorze jazdy w pojeździe trakcyjnym. Wykonali także profesjonalne a’ la biznesowe zdjęcia do CV, które już niebawem mogą przydać się właśnie piątoklasistom.

W międzyczasie obserwowali pokazy umundurowania kolejowego oraz odwiedzali stanowiska setek branżowych wystawców, gdzie podpatrywali i dopytywali o kolejowe „nowinki”. Ogromne wrażenie zrobiła na młodzieży także zewnętrzna wystawa najnowszego taboru i urządzeń kolejowych, w tym przede wszystkim wielosystemowa lokomotywa Griffin 200 od nowosądeckiego Newagu, okrzyknięta „polską rewolucją na torach”.

22 września był bardzo intensywnym dniem, ale uczniowie z Małaszewicz do Gdańska przyjechali dzień wcześniej głównie przez to, że nie mieli połączenia kolejowego, które pozwoliłoby im dotrzeć na godzinę 10:00 do gdańskiego AmberExpo. Zyskali dzięki temu czas, który mogli wykorzystać na aktywności turystyczne. I tak zwiedzili Gdańsk: byli w Nowym Porcie na Latarni Morskiej, w Stoczni Gdańskiej w Europejskim Centrum Solidarności, przy Pomniku Neptuna, na Długim Targu pod Zieloną Bramą i na Zielonym Moście. Późnym popołudniem z kolei postanowili odwiedzić sopockie molo, a niektórzy nie mogli wprost oprzeć się wodom naszego Bałtyku. Aura tego dnia była wyśmienita!

Dwa dni września minęły niezwykle intensywnie. Wyjazd do Trójmiasta dostarczył moc wrażeń i pozytywnych doświadczeń. Uczestnictwo w tym ważnym przedsięwzięciu nie byłoby możliwe, gdyby nie organizator Dnia Edukacji i Kariery w ramach 15. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2023, którym była spółka PKP Intercity wspierana przez inne spółki grupy PKP S.A. Dzięki uprzejmości PKP Intercity uczniowie ZS w Małaszewiczach mogli także dotrzeć na targi zupełnie za darmo – za co uczestnicy wyjazdu serdecznie dziękują!

Podziękowania należą się także młodzieży, która wybrała się na to wspaniałe branżowe wydarzenie i znakomicie reprezentowała szkołę: Rafałowi, Bartkowi, Kamilowi, Kubie, Darkowi, Szymonowi, Olkowi, Jakubowi i Jankowi. Tym, którzy wzięli udział w konkursach i zdobyli w nich najwyższe możliwe lokaty, należą się ogromne podziękowania za niezwykle pozytywne emocje, których dostarczyli całej społeczności szkolnej!

Teraz już tylko pozostało zacząć odliczanie do kolejnych – 16. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2025, które tradycyjnie już odbędą się w gdańskim AmberExpo w dniach 25-26 września 2025 r. Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach dołoży wszelkich starań, aby i na kolejnym przedsięwzięciu nie zabrakło ich przedstawicieli

 

materiał: Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
tekst: Małgorzata Trębicka-Żuk Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
zdjęcia: Małgorzata Trębicka-Żuk, Szymon Kiryczyński Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama