Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Narodowe Czytanie podczas szkolenia spadochronowego (galeria)

"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej 1000 metrów nad ziemią? To możliwe tylko w "stolicy polskich skrzydeł”. W tym tygodniu praktyczne szkolenie spadochronowe na terenie lotniska 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie było inne niż wszystkie dotychczasowe. A to za sprawą ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”.

W inicjatywę mającą na celu promowanie klasycznych dzieł literatury polskiej z pełnym zaangażowaniem włączyli się podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie oraz instruktorzy, specjaliści służby wysokościowo-ratowniczej  z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego i Lotniczej Akademii Wojskowej.

Priorytetowym zadaniem tego dnia były szkolne i szkolno-treningowe skoki spadochronowe z podchorążymi Lotniczej Akademii Wojskowej, jednak wykorzystując sprzyjający czas i miejsce młodzi adepci lotnictwa włączyli się do  akcji, czytając jedno z największych dzieł polskiej literatury pt. „Nad Niemnem” – mówi ppor. Marlena Kuna, oficer prasowy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Podchorążowie z entuzjazmem i wielką pomysłowością podeszli do tematu „Narodowego Czytania”. – Wersy powieści Elizy Orzeszkowej wybrzmiały m.in. na terenie lotniska, na makiecie samolotu, uprzężach podwieszonych na trapezie oraz skoczni trójstopniowej – wymienia ppor. Kuna.

Mało tego, lektura „Nad Niemnem” została zabrana także na pokład samolotu M-28 Bryza, z którego wykonywane są skoki. – Z książką wyskoczył doświadczony instruktor spadochronowy z Lotniczej Akademii Wojskowej kpr. Paweł Kowalczyk – mówi oficer prasowy 4SLSz.

Ideą akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury oraz wzmacnianie narodowej tożsamości. Warto zaznaczyć, że w 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę Powstania Styczniowego. – W „Nad Niemnem” mamy do czynienia z motywami powstańczymi, które zachęcają współczesnych do refleksji nad  największym i najdłuższym zrywem narodowym w historii  – podkreśla ppor. Marlena Kuna.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku i odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Lekturą Narodowego Czytania w 2024 roku będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego.

Warto podkreślić, że podczas szkolenia spadochronowego na terenie lotniska 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie (w dniach 12-15 września) 42 skoczków wykonało w sumie 221 skoków ze spadochronem.

materiał, tekst: ppor. Marlena KUNA
zdjęcia: Urszula Krzemińska, kpr. Paweł Kowalczyk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama