Reklama

Reklama

Reklama video

Licealiści z Wisznic nad Niemnem. Narodowe Czytanie 2023 (galeria)

Tradycyjnie młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Zawadzkiego w Wisznicach aktywnie włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. W tym roku wspólne czytanie klasyki polskiej odbyło się 5 września w niecodziennej scenerii, tj.: na łonie natury, nad miejscową rzeką Zielawą.

Podobnie jak w wielu miejscach w Polsce i za granicą, licealiści z Wisznic czytali wybrane fragmenty „Nad Niemnem”, powieści należącej do kanonu polskiej literatury. Największą uwagę poświęcono fragmentom dotyczącym powstania styczniowego. Jednak nie zabrakło też odniesień do innych ważnych zagadnień poruszanych w powieści, takich jak: kult pracy, walka o utrzymanie ziemi, refleksje o przemijaniu i miłości, ale także opisy przyrody, zagrody Jana Bohatyrowicza czy mogiły powstańczej.

Poprzez wybór miejsca na czytanie i stroje uczestników nawiązano do epoki utworu i nadniemeńskiego krajobrazu. Uczestnicy akcji spacerując wśród soczystej zieleni, mogli podziwiać piękno okolicy i Zielawy. W tym dniu czytelniczemu wydarzeniu na dziedzińcu szkoły towarzyszyła wstawa prac plastycznych uczniów, inspirowanych powieścią Elizy Orzeszkowej.

Wisznice: Nad Zielawą czytali „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Idea wspólnego czytania i odkrywania na nowo dzieł literatury polskiej po raz kolejny połączyła społeczność szkolną Liceum Ogólnokształcącego w Wisznicach. Jak każdego roku licealiści wraz z opiekunami aktywnie włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Tym razem, podobnie jak w wielu miejscach w Polsce, czytano „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.


Wspólne czytanie pozytywistycznej powieści odbyło się 5 września w niecodziennej scenerii – na łonie natury, nad rzeką Zielawą przy pięknej słonecznej pogodzie. Bliskość rzeki, soczysta zieleń okolicy zachęcały uczestników do spokojnego delektowania się słowem, a także – refleksji i spacerów.

Już w przeddzień wspólnego czytania wybrano kilka istotnych fragmentów dzieła Orzeszkowej. Skoncentrowano się na fragmentach dotyczących powstania styczniowego. Nie zabrakło też opisu mogiły powstańczej czy opisu zagrody Jana Bohatyrowicza oraz odniesień do innej ważnej problematyki powieści, zagadnień takich jak: kult pracy, walka o utrzymanie ziemi, refleksje o przemijaniu i miłości.

Wybór miejsca i stroje uczestników miały nawiązywać do epoki, w której tworzyła Eliza Orzeszkowa oraz do nadniemeńskiego krajobrazu.

Czytelniczemu wydarzeniu towarzyszyła wstawa prac plastycznych uczniów, inspirowana powieścią Orzeszkowej.

Narodowe Czytanie to jedna z akcji czytelniczych corocznie organizowana przez naszą szkolną bibliotekę. Wydarzenie to zawsze odbywa się na początku roku szkolnego i skupia miłośników literatury oraz osoby pragnące aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły. Oprócz tego, że włączamy się w ogólnopolską inicjatywę, to chcemy pokazać młodzieży, zwłaszcza tej z pierwszych klas, wszystkim uczniom, którzy do nas dopiero dołączyli, że poznawanie kanonu polskiej literatury i propagowanie czytelnictwa jest ważnym elementem licealnej edukacji podsumowuje dyrektor szkoły, Izabela Sokołowska.

 

materiał: Liceum Ogólnokształcące w Wisznicach
tekst i zdjęcia: Hanna Bruczuk Liceum Ogólnokształcące w Wisznicach
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama