Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Replika PWS-26 już cieszy oczy Bialczan. Wkrótce uroczyste odsłonięcie

W tym roku Biała Podlaska obchodzi uroczyście 100-lecie powstania Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Z tej okazji przy skrzyżowaniach ulicy Łomaskiej z Zieloną i Kolejową stanęła replika samolotu szkolno - treningowego PWS-26 produkowanego w Białej Podlaskiej w okresie międzywojennym.

Inicjatywa powstania repliki samolotu w skali 1:3 i monumentu, który właśnie wzniesiono, opiera się o projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego w 2022 r. przez Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

Wśród projektów małych znalazł się projekt „Wykonanie monumentu upamiętniającego rocznicę założenia Podlaskiej Wytwórni Samolotów” opracowany przez pilota płk. Franciszka Ostrowskiego, który w głosowaniu otrzymał 2.518 głosów mieszkańców Białej Podlaskiej, a tym samym został przez samorząd sfinansowany kwotą 150 tys. zł.

Mamy Rondo Podlaskiej Wytwórni Samolotów i na nim chcielibyśmy zostawić pamiątkę po tej wytwórni, która produkowała samoloty, w szczególności PWSA-26. Byłaby to właśnie ta sylwetka. Wytwórnia jest bardzo ważną częścią historią miasta, w związku z tym mamy dwa ronda, drugie to rondo Rosenwertha. Jest też Muzeum Lotnictwa, sala tradycji, mural. Tradycja lotnicza w Białej Podlaskiej jest nadal żywa – argumentował swój pomysł Franciszek Ostrowski. Jak podkreślał, samoloty PWS-26 to 1/5 całkowitej produkcji wytwórni, stąd też ten konkretnie model stał się tematem jego projektu.

Przy monumencie otoczonym kostką brukową znajdą się również oświetlenie, alejka z ławeczkami i tablica informacyjna w kilku językach. Wykonawcą inwestycji jest Marian Wojtiuk z firmy Transbet, a repliki samolotu – dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Białej Podlaskiej Ryszard Dołęga i jego współpracownicy, nauczyciele przedmiotów zawodowych, Robert Skóra, Krzysztof Wojtysiak, Waldemar Sadowski i Tomasz Gawryszuk.

Więcej o Budżecie Obywatelskim na rok 2023:
Poznaliśmy zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego Miasta Biała Podlaska (film) (galeria) <<==>> LINK

Uroczystości związane z odsłonięciem monumentu i oficjalnym nadaniem nazwy Podlaskiej Wytwórni Samolotów rondu na skrzyżowaniu ulicy Janowskiej z al. Jana Pawła II zaplanowano na 16 września. – Wciąż trwają prace wykończeniowe, ale już dzisiaj zapraszam wszystkich serdecznie na uroczyste odsłonięcie pomnika – zaprasza prezydent miasta Michał Litwiniuk.

Więcej o planowanym wydarzeniu:
100-lecie utworzenia Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Miasto uczci ten jubileusz wieloma ciekawymi wydarzeniami (galeria) <<==>> LINK

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

2 odpowiedzi

    1. Według założeń projektu replika ma zostać podświetlona, zapewne również autorzy i wykonawcy monumentu zadbają o elementy, które poprawią jego widoczność. Otwarcie dopiero w połowie września, więc okażmy trochę cierpliwości 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama