Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

VI Charytatywny Triathlon i Paratriathlon Kraina Bugu wystartuje z Zamku Janów Podlaski (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 9 września 2023
, godz. 00:00
9 września w Zamku Janów Podlaski będzie miał swój początek VI Charytatywny Triathlon i Paratriathlon Kraina Bugu, którego trasa będzie przebiegać na obszarze województwa lubelskiego oraz podlaskiego przez gminę Janów Podlaski, Konstantynów, Niemirów oraz Mielnik, na odcinku 48 km. Radio Biper objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Na wydarzenie zapraszają Stowarzyszenie Wspólnota Arche i Fundacja Leny Grochowskiej.

Zawodnicy wystartują z historycznego Zamku Biskupiego w Janowie Podlaskim, który został zrewitalizowany przez Arche S.A. i otwarty dla gości w 2016 r.

„Kraina Bugu” to określenie odnoszące się do obszaru geograficznego położonego wzdłuż rzeki Bug, która jest jedną z większych rzek w Europie Wschodniej. To miejsce, gdzie można doświadczyć różnorodności języków, obyczajów i sztuki. W rzece Bug żyją ryby m.in. lin i szczupaki, a na terenach otaczających rzekę można spotkać ptaki wodne, żurawie, sarny i inne dzikie zwierzęta. „Kraina Bugu” jest więc określeniem, które odzwierciedla bogactwo i różnorodność oraz jego znaczenie przyrodnicze i kulturowe. Od 6 lat region wzbogacił się o nowe wartości. Stał się miejscem organizacji charytatywnych zawodów sportowych, które są doskonałą okazją do integracji, dobrej zabawy oraz zaangażowania osób z niepełnosprawnościami. Widok osób z niepełnosprawnościami aktywnie uczestniczących w zawodach sportowych może być inspirujący dla innych. To pokazuje, że trudności można pokonać i osiągnąć znakomite wyniki, niezależnie od przeciwności losu.

9 września zawodnicy wystartują w wyścigu rowerowym po pobliskich drogach, pobiegną malowniczymi ścieżkami i popłyną kajakami po rzece Bug. W 2022 r. odbyła się rekordowa V edycja w której wystartowało ponad 300 osób.

Trasa Triathlonu wynosi 48 km i jest podzielona na trzy odcinki:

BIEG – 6 km, WYŚCIG ROWEROWY – 27 km, SPŁYW KAJAKOWY – 15 km, a WYŚCIG KAJAKOWY w Paratriathlonie – 1,4 km.

Triathlonu nie pokonujesz sam – to zawody DRUŻYNOWE. W skład sztafety wchodzą 3-4 osoby, a każda z nich do pokonania będzie miała jeden z etapów. Jedna osoba bierze udział w biegu, maksymalnie dwie osoby płyną jednym kajakiem, jedna osoba jedzie rowerem.  W drużynach biorącej udział w Paratriathlonie, minimum 2 zawodników  musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności fizycznej lub intelektualnej. Zawody sportowe z udziałem osób z niepełnosprawnościami przyczyniają się do podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat trudności, z jakimi się one borykają. Zwycięzcami Imprezy będą członkowie Drużyn, którzy w podsumowaniu wyników 3 wyścigów w poszczególnych kategoriach zdobędą najkrótszy łączny czas. Dodatkowo w każdej z dyscyplin: bieg, spływ kajakowy, rower, zostaną przyznane nagrody dla osób, które osiągną najkrótszy czas w swojej dyscyplinie i kategorii z podziałem na mężczyzn i kobiety. Do wygrania są Vouchery do wykorzystania w ARCHE Hotelach oraz nagrody rzeczowe. Podczas wydarzenia organizowane są także BEZPŁATNE biegi dla dzieci w wieku 5-12 lat.

Dochód z pakietów startowych i wpłat sponsorskich przeznaczony zostanie na budowę Ekofarmy, która spełni funkcję gospodarstwa społecznego. W niewielkiej miejscowości 15 km od Siedlec znajdą się mieszkania chronione i miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami.

Zintegruj swoje rodziny, przyjaciół, współpracowników i zachęć już dziś do treningów i aktywności fizycznej, bo przecież w zdrowym ciele zdrowy duch. Pozostali niech staną się najlepszymi kibicami. Dla osób nie biorących udziału w zawodach zostanie przygotowana strefa relaksu na świeżym powietrzu.

Triathlon i Paratriathlon Kraina Bugu od 2018 r. organizuje Arche, Stowarzyszenie Wspólnota Arche oraz Fundacja Leny Grochowskiej. Celem utworzenia zawodów jest kontynuacja wcześniejszych działań Fundacji Leny Grochowskiej związanej z aktywizacją osób niepełnosprawnych, m.in. poprzez organizację Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej. Fundacja włącza do życia zawodowego i społecznego osoby z niepełnosprawnościami przede wszystkim poprzez zatrudnienie,  które podejmują w utworzonym w 2019 roku w strukturach Fundacji Warsztacie Rękodzieła Artystycznego. Dzisiaj pod marką ”toMy” kilkadziesiąt osób z niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Downa, Aspergera czy autyzmem tworzy niepowtarzalną ceramikę, dekoracje wnętrz, obrazy, autorskie torby i lnianą odzież oraz rzeźbę. W pracowniach cukierniczych powstają ciasta i ciasteczka oraz tradycyjny chleb w piecu opalanym drewnem.

Triathlon i Paratriathlon Kraina Bugu to okazja do dobrej zabawy oraz tworzenia pozytywnych wspomnień. To moment, w którym wszyscy uczestnicy mogą cieszyć się rywalizacją i celebracją osiągnięć. Poprzez to wydarzenie można budować mosty między różnymi grupami ludzi i tworzyć bardziej otwarte i wspierające środowisko społeczne.

Program VI Triathlon i Paratriathlon Kraina Bugu; 9.09.2023r. Zamek Janów Podlaski

Biuro zawodów będzie czynne w dniu 08 września 2023 r., w godz. 19-21 oraz w dniu 09 września 2023 r. w godz. 7.00 – 9.30

PIĄTEK

18:00 – poznaj Zamek Janów Podlaski- oprowadzanie z przewodnikiem; zbiórka przy recepcji
19:00 – muzyka na żywo w lobby
19.00 – 21.00 – rejestracja zawodników w biurze zawodów na parkingu Zamku Janów Podlaski

SOBOTA

7.00 – 11.30 rejestracja zawodników w biurze zawodów na parkingu Zamku Janów Podlaski
8.15 – 9:45 podstawienie autokarów i wyjazd kajakarzy do Gnojna
9.30 – oficjalne otwarcie Triathlonu i Paratriathlonu Kraina Bugu
10:00 – start w kategorii: BIEG
9.30 – start w kategorii: KAJAK w Gnojnie – grupy 20 osobowe – start co 10 min., 9:40; 9:50; 10:00; 10:10; 10:20; 10:30; 10:40
11:00 – rozpoczęcie biegów dla dzieci przy plaży za Zamkiem Janów Podlaski
12.00 – start w kategorii: ROWER
12:30 – start kajakarzy na stawie w kategorii: PARATRIATHLON
16:00 – zakończenie rozgrywek sportowych. Rozdanie nagród, ognisko integracyjne przy wiacie grillowej nad stawem Zamku Janów Podlaski

NIEDZIELA

10:00 – poznaj Zamek Janów Podlaski – oprowadzanie z przewodnikiem; zbiórka przy recepcji

 

materiał: Arche S.A.
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama