Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się już 13 sierpnia, kiedy to do Kodnia zawitał kard. Stanisław Dziwisz, który poświęcił i pobłogosławił pomnik upamiętniający bohaterów Powstania Styczniowego i zwycięskiej Bitwy o Kodeń. Pomnik stanął w sąsiedztwie sanktuarium. Tego również dnia odsłonięto szlak historyczny „Zwycięska Bitwa o Kodeń”, a zgromadzeni w Kodniu mieszkańcy gminy i zaproszeni goście mieli przyjemność wysłuchać w bazylice Oratorium ku czci Matki Bożej Kodeńskiej w wykonaniu Filharmonii Lubelskiej.
Więcej o wydarzeniach z dnia 13 sierpnia:
W Kodniu odsłonili pomnik upamiętniający Powstanie Styczniowe (galeria) <<==>> LINK
14 sierpnia do Kodnia dotarła Konna Pielgrzymka w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej, której uczestnicy wspólnie z mieszkańcami i gośćmi wzięli udział w mszy odpustowej i oficjalnym powitaniu legata papieskiego kard. Stanisława Dziwisza.
Więcej o konnej pielgrzymce:
XV Podlaska Konna Pielgrzymka zmierza z Bobrownik do Kodnia (galeria) <<=>> LINK
Tego dnia uczestnicy kodeńskich uroczystości wzięli udział m.in. w drodze krzyżowej na Kalwarii, nieszporach i procesjach, wieczornej mszy świętej pod przewodnictwem abp Mieczysława Mokrzyckiego z oprawą muzyczną chóru chłopięcego ”Poznańskie Słowiki” i Apelu Maryjnym Podlasia, a modlitwy uwieńczył koncert „Siewcy Lednicy”.
Jednym z wydarzeń towarzyszących wyjątkowemu jubileuszowi była konferencja prasowa w Domu Pielgrzyma z udziałem legata Papieskiego, biskupa siedleckiego, prowincjała Polskiej Prowincji oraz kustosza sanktuarium.
Fragment konferencji:
Główną część uroczystości w dniu 15 sierpnia poprzedziły: pasterka o północy pod przewodnictwem prowincjała Polskiej Prowincji o. Marka Ochlaka OMI i nocne czuwanie u stóp Pani Podlasia, godzinki i poranne msze święte. O 11:30 z bazyliki wyruszyła na Kalwarię procesja z obrazem Matki Bożej Kodeńskiej, gdzie legat papieski kard. Stanisław Dziwisz dokonał nałożenia koron papieskich i odprawił sumę odpustową.
Korony wykonał znany polski artysta specjalizujący się w złotnictwie i bursztynnictwie Dariusz Drapikowski z Gdańska.
Korony dla Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia
Zarówno Korona Chrystusa, jak Matki Bożej swoim zamkniętym kształtem zwieńczającym otok z lilii andegaweńskich mówią o ich godności królewskiej. Ponadto, lilie są znakiem czystości, niewinności i bezkresnej miłości. Kształt ich wypełnia bursztyn, o którym mówi się, że zamyka w sobie światło, a Chrystus o sobie mówił: „Ja jestem światłością świata”. Wykorzystany tutaj został bursztyn złocisty i niezwykle rzadki bursztyn biały. Złoto użyte do wykonania koron, to także materiał podkreślający królewskość Jezusa i Maryi. Obie korony ozdabiają także perły – klejnoty organiczne, których powstanie łączy się z bólem perłopława, który choć sam ginie pozostawia cenny dar, symbolizujący wiarę i zmartwychwstanie. Korona Matki Bożej ozdobiona jest dodatkowo szafirami i cyrkoniami. Błękit szafiru odnosi się do koloru nieba i Matki Bożej, a krystalicznie lśniące cyrkonie symbolizują czystość i niewinność. Pewnego rodzaju symboliczną oś wertykalną wyznaczają: kamień z groty Narodzenia i zwieńczająca koronę postać Ducha Świętego. To podczas Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, została Ona napełniona Duchem Świętym, a w Betlejem wydała na świat Syna Bożego.
Koronę Chrystusa wyróżniają ponadto umieszczone na niej rubiny, których czerwień, to barwa męki, ofiary i miłości, a w dolnej części kamień z Golgoty, zaś na szczycie, znajduje się kula i na niej krzyż – znak Zbawienia świata i Nadziei. (opis koron – Sanktuarium Maryjne w Kodniu)
zdjęcia koron: Paweł Gomulak OMI
Wtorkowe wydarzenia uwieńczyły nieszpory, msza święta, różaniec i Apel Jasnogórski, podczas którego nastąpiło zasłonięcie obrazu.
Galeria zdjęć – poniżej.
materiał: Radio Biper Gmina Kodeń
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk