Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

XV Podlaska Konna Pielgrzymka zmierza z Bobrownik do Kodnia (film) (galeria)

Już po raz piętnasty Ułańska Straż Tradycji i Wiary zorganizowała Podlaską Konną Pielgrzymkę do Kodnia w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej. Pielgrzymi wyruszyli z Bobrownik 5 sierpnia, do Matki Bożej Kodeńskiej dotrą w najbliższą niedzielę. Dziś, 10 sierpnia, spotkaliśmy ich w Komarnie Kolonii, gdzie zatrzymali się na postój i przy ognisku spędzili wolny czas z miejscową społecznością.

Ułańska Straż Tradycji i Wiary działa przy parafii w Bobrownikach. – Spotykamy się co roku w sierpniu, aby pielgrzymować około 400 kilometrów do Matki Bożej Kodeńskiej. To rekolekcje w drodze, w siodle. W czasie drogi odmawiamy różaniec, codziennie mamy mszę świętą, modlitwy, konferencje. Cała pielgrzymka na koniach jest nagłośniona, więc wszyscy się słyszą. Śpiewamy pieśni ułańskie, odwiedzamy miejsca pamięci narodowej, modlimy się za poległych. W tym roku jedziemy w 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego i omadlamy tych wszystkich, którzy oddali najwyższą cenę za Ojczyznę – wyjaśnia ks. ppor. Dariusz Cabaj, proboszcz parafii Bobrowniki nad Wieprzem koło Dęblina.

Do Kodnia pielgrzymuje około 25 konnych pielgrzymów, większość z nich to młodzi ludzie. – Nas starszych jest jedna trzecia grupy, bardzo się cieszymy, że są kontynuatorzy tego dzieła – stwierdza nasz rozmówca, który sam końmi zainteresował się jeszcze będąc proboszczem parafii w Wiśniew koło Mińska Mazowieckiego, za sprawą ks. Andrzeja z Zarębów Kościelnych i przedstawicieli Kawalerii będącej w drodze pielgrzymkowej do Częstochowy. – Kupiłem dwa konie i najpierw pojechałem z nimi raz do Częstochowy, a w tej chwili robię swoje pielgrzymki w diecezji. Jedziemy już piętnasty raz.

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Gmina Konstantynów
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
film: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama