W konferencji wzięli udział przedstawiciele województwa lubelskiego, gminy Kodeń oraz Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu.
– Uroczystość koronacji dotyka całej Polski, jak również Watykanu ze względu na przyjazd legata papieskiego, ale mają również istotne znaczenie historyczne i związane z dziedzictwem kulturowym i narodowym Kodnia, dlatego samorząd gminy Kodeń, samorząd województwa lubelskiego, Zarząd Dróg Wojewódzkich i inne podmioty włączyły się w przygotowania – mówił sekretarz gminy Kodeń Mariusz Zańko. – Wielu ludzi, którzy przybywają do Kodnia, pyta: co się działo 300 lat temu, w jaki sposób się przygotowujemy. Wyrażamy wdzięczność wszystkim tym, którzy zabiegali o to, by można było nałożyć te piękne, jubileuszowe korony na skronie Matki Bożej i Pana Jezusa – dodał superior Zakonu Oblatów w Kodniu o. Krzysztof Borodziej przedstawiając program nadchodzących wydarzeń. – Te wydarzenia mają jeden cel: wszystkich nas zjednoczyć, duchowo i fizycznie, abyśmy tu przed obliczem Królowej Podlasia, Matki Jedności, na nowo nabrali siły do pojednania, do dialogu, żeby wracać do naszych zajęć, do naszych rodzin z przemienionym, pojednanym sercem.
O inwestycjach, jakie w związku z koronacją podjęło Województwo Lubelskie, mówił tego dnia wicemarszałek Michał Mulawa. – Matka Boska Kodeńska towarzyszy tej kadencji samorządu województwa od samego początku. Objęła nas swoją opieką, dlatego przed wielkim jubileuszem również objęliśmy sanktuarium i gminę szczególną opieką. Będziemy tu gościć przedstawicieli duchowieństwa z całego świata, pielgrzymów, dlatego wspólnie z władzami gminy bardzo mocno zaangażowaliśmy się w to, by to miejsce wyglądało tak, jak powinno wyglądać wiele lat temu.
Wicemarszałek przypomniał o przebudowanych drogach w Kodniu i do niego prowadzących, modernizacji placu przed sanktuarium. W kwestii dróg wypowiedział się również dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Paweł Szumera. Mowa tu m.in. o drodze wojewódzkiej nr 816, która w Kodniu została wyremontowana na odcinku 2 km.
– Jak policzyliśmy, z Urzędu Marszałkowskiego do Gminy Kodeń wpłynęło łącznie 9,3 mln złotych. O te drogi zaczęliśmy walczyć w 2020 r., bo już wtedy myśleliśmy o tych uroczystościach – podsumował wójt Jerzy Troć.
Uroczystości w Kodniu odbędą się w dniach 13-15 sierpnia, natomiast sam akt koronacji obrazu nowymi koronami przez legata papieskiego ks. kard. Stanisława Dziwisza zaplanowano na 15 sierpnia podczas mszy o godz. 12:00.
Szczegółowy harmonogram uroczystości:
300-lecie Koronacji Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej (zaproszenie) <<==>> LINK
Jednym z wydarzeniem towarzyszących uroczystości będzie oficjalne odsłonięcie szlaku historycznego „Zwycięska bitwa o Kodeń” oraz pomnika upamiętniającego powstańców styczniowych.
Więcej o odsłonięciu pomnika:
W Kodniu odsłonią pomnik poświęcony powstańcom styczniowym (zaproszenie) <<==>> LINK
materiał: Radio Biper Gmina Kodeń
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Anna Ostapiuk