Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Muzyczne i aromatyczne Janowskie Święto Ziół w Janowie Podlaskim (film) (galeria)

Amatorzy ziół zjechali w minioną niedzielę do Janowa Podlaskiego, gdzie zapachniało bogactwem aromatów ziół, kwiatów, miodu, nalewek i gulaszu, a ze sceny popłynęły dźwięki regionalnej muzyki. Tego dnia organizatorzy "Janowskiego Święta Ziół" nagrodzili twórców najpiękniejszych ziołowych bukietów, zadbali również o muzyczne i smakowe wrażenia uczestników imprezy. Radio Biper objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Kiermaszowe bogactwo

Impreza odbyła się w piękny, słoneczny dzień 30 lipca na placu Partyzantów w centrum Janowa Podlaskiego. Przybyłych na wydarzenie gości powitali wójt Leszek Chwedczuk i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Renata Kaczmarek, w rolę prowadzącego wcielił się redaktor Radia Biper Mariusz Maksymiuk.

Plac, na którym pojawiły się leżaki i ławeczki dla publiczności, otoczyły wianuszkiem różnorodne stoiska kiermaszowe. Lokalni twórcy prezentowali wyroby rękodzieła artystycznego, wśród których można było podziwiać i zakupić m.in. kolorowe maskotki, obrazy, drewniane figurki i dewocjonalia, kwietne stroiki, witraże i świeczki. Na stoiskach gastronomicznych pyszniły się regionalne przysmaki, cieszące się ogromnym powodzeniem kiszone ogórki z domowym smalczykiem, wędzone kiełbasy, wędliny i przyprawiana bogato ziołami słoninka, pączki, ciasta, obwarzanki, miody, nalewki i słodkości. Można było również uzupełnić o nowe rośliny domowe doniczki i ogrody, ponieważ nie brakowało stoisk ogrodniczo – zielarskich.

Przegląd zespołów Południowego Podlasia

Przechadzającym się alejkami skweru oglądającym i kupującym towarzyszyła regionalna muzyka w wykonaniu gminnych wokalistów i zespołów śpiewaczych oraz zaproszonych artystów biorących udział w „Przeglądzie zespołów Południowego Podlasia”. Swój wokalny talent prezentowali tego dnia:
– Natalia Korolczuk i Kornelia Dzięcioł uczęszczające na zajęcia śpiewu do GOK w Janowie Podlaskim, instruktorem jest Piotr Kulicki,
– skrzypaczka Oliwia Spychel
– Zdzisław Marczuk z Zakalinek i jego uczennice Aniela Juszkiewicz i Zuzanna Abramowska
– siostry Dominika i Wiktoria Bułhak z gm. Międzyrzec Podlaski
– Dominika Stolarek, GCK Konstantynów
oraz zespoły:
– Korniczanie ze Starej Kornicy
– Jarzębina z Zabłocia
– Pawłowianki z Nowego Pawłowa
– Marysieńki ze Starych Szpaków
– Podlasianki z Rokitna
– Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy z Jakówek
– Raz na Ludowo z Huszczy.

Najpiękniejszy bukiet z ziół

W trakcie janowskiego święta jego uczestnicy mogli wziąć udział w wykładach i warsztatach o tematyce zielarskiej. Alina Chilkiewicz i Danuta Gryglas przedstawiły ludowe ziołolecznictwo, natomiast Anna Szpura opowiedziała o wykorzystaniu ziół w kulinariach. Agnieszka i Andrzej Urbanowiczowie przybliżyli sztukę pszczelarską i zachęcali do degustacji miodu.

Jednym z ważnych punktów programu było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy ziołowy bukiet, w którym fundatorem nagród była Gminna Biblioteka Publiczna w Janowie Podlaskim na czele z kierownik Iwoną Lipińską.

Komisja konkursowa w składzie: Anna Chalimoniuk, Iwona Lipińska i Monika Listos przyznała nagrody:

I miejsce:
Halina Melaniuk, Krystyna Jagodzińska
Zespół Sąsiadeczki z Kobylan
II miejsce
Zespół Śpiewaczy Jarzębina z Zabłocia
KGW z Jakówek, Iwona Andruszkiewicz
III miejsce
KGW Nowy Pawłów
Celina Szewczuk
Mirosława Sidorczuk
wyróżnienie
Anna Kotańska

Nagrodzeni otrzymali nagrody i dyplomy.

Gulasz węgierski z janowskich plonów i ziół

W czasie gdy na scenie prezentowali się artyści, a laureaci konkursu odbierali nagrody, tuż obok trwało pichcenie na wielkiej patelni. Smakowity, pachnący gulasz węgierski w janowskim wydaniu przygotował finalista trzeciej edycji Master Chef Mariusz Szwed, który zaserwował danie w pięciuset porcjach. Chętni ustawili się w długiej kolejce, by spróbować mistrzowskiego dania.

 

materiał: Radio Biper Gmina Janów Podlaski
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama