Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Budowa wiaduktu w Międzyrzecu nad linią kolejową Terespol – Warszawa już rozpoczęta (film) (galeria)

W Międzyrzecu Podlaskim w dniu 17 lipca została zwołana konferencja prasowa, podczas której oficjalnie rozpoczęto realizacje inwestycji związanej z budową wiaduktu nad linią kolejową Terespol - Warszawa. W trakcie spotkania na placu budowy omówiono najważniejsze założenia tego zadania.

Umowę (dopiero po trzecim zakończonym pozytywnie przetargu) z firmą Domost Sp. z o. o.  na budowę wiaduktu podpisał w dniu 11 października 2022 r. burmistrz miasta Międzyrzec Podlaski Zbigniew Kot. Około pół roku trwało uzyskanie pozwolenia na budowę.
Więcej:
Umowa na wiadukt w Międzyrzecu została już podpisana <<==>> LINK

Wartość inwestycji opiewa na kwotę ponad 31 mln złotych. 19 mln złotych to środki z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład, 11 mln złotych pochodzi z budżetu Polskich Kolei Państwowych, natomiast pozostałą kwotę zapewni miasto Międzyrzec Podlaski z własnego budżetu.

Więcej o inwestycji:
Międzyrzec Podlaski: 19 milionów złotych z Polskiego ładu na wiadukt drogowy <<==>> LINK

17 lipca miało miejsce przysłowiowe wbicie pierwszej łopaty na placu budowy. Firma Domost, która zaprojektowała wiadukt i zajmuje się jego budową, jeszcze w tym roku ma zakończyć prace nad konstrukcją, natomiast całe zadanie ma zostać zrealizowane do roku 2025. Na placu budowy tego dnia pojawili się tego dnia m.in. wiceprezes firmy Domost Konrad Dąbkowski, zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk, poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk, wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa, wicestarosta bialski Janusz Skólimowski, i przewodniczący rady miasta Robert Matejek.

Mamy dziś wbicie pierwszej łopaty dla inwestycji bardzo ważnej dla mieszkańców Międzyrzeca, ale nie tylko. Trzeba pamiętać, że dzisiaj inaugurujemy budowę wiaduktu nad linią kolejową, ale ważniejsze jest to, że ten wiadukt jest integralną częścią przyszłej wschodniej obwodnicy miasta. To największe w historii miasta finansowe wyzwanie inwestycyjne – mówił zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk.

Jak podkreślił, konferencja została zwołana nie tylko ze względu na sam wiadukt, ale po to, by omówić ważne potrzeby mieszkańców i sposoby ich rozwiązywania, jak również dobrą współpracę miasta z innymi jednostkami. – Po to tu jesteśmy, żeby się nad tymi problemami pochylać i rozwiązywać je jak najbardziej skutecznie w jak najkrótszym okresie.

Budowa wiaduktu i późniejszej obwodnicy miasta przyczyni się do usprawnienia komunikacji dwóch stron miasta przedzielonych linią kolejową. Zanim to nastąpi mieszkańcy mogą się liczyć z utrudnieniami, które wygeneruje m.in. czasowe zamknięcie przejazdu kolejowego w okolicy placu budowy. Jest to niestety warunek konieczny na czas prac, tak aby zapewnić płynność komunikacji kolejowej w tym miejscu. – Obwodnica wschodnia na drodze wojewódzkiej 813 to jedna ze sztandarowych inwestycji, które powinny być zrealizowane po to, by Międzyrzec Podlaski się rozwijał, aby uwolnić tereny inwestycyjne – zaznaczył wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa. – Na nasze inwestycje drogowe w samorządzie województwa pozyskaliśmy pozyskaliśmy 840 mln złotych i to jest więcej niż Unia Europejska przeznacza na budowę dróg wojewódzkich w nowej perspektywie finansowej.

Jesteśmy tu dziś, żeby pokazać, że miasta naszego regionu, które mogą się dynamicznie rozwijać, maja też pomoc rządową. Polska wschodnia, przez wiele lat zapomniana przez naszych poprzedników i zupełnie zmarginalizowana, dzisiaj odżywa. Nieopodal buduje się autostrada A2, też przez naszych poprzedników wielokrotnie kwestionowana. Miasto Międzyrzec to jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast naszego regionu, powiatu, a te inwestycje dłużą mieszkańcom, temu, by odczuli, że nie ma Polski A i B – podkreślił poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk. Przypomniał, że od 2016 r. miasto i gmina Międzyrzec otrzymały w ramach pomocy rządowej 250 mln zł. – To pokazuje, że dotrzymujemy obietnic, że jesteśmy wiarygodni i jeżeli tylko będziemy mogli kontynuować naszą misję, to jestem przekonany, że dodatkowe środki na ten wiadukt również się znajdą.

Jako zarząd powiatu bialskiego obiecujemy, że będziemy wspierać w każdy możliwy sposób tego typu działania, które poprawiają warunki życia naszych mieszkańców i służą rozwojowi gospodarczemu – zadeklarował wicestarosta bialski Janusz Skólimowski. – Na przejeździe stoi się czasem 20-25 minut. Przez tyle lat obwodnica i most nie był w stanie powstać, dziś widzimy, że jest to możliwe, że te pieniądze, które są zakopane, można jednak odkopać i coś stworzyć dla mieszkańców – dodał radny powiatu bialskiego Emil Bogucki.

Szersza galeria – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki / Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama