Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Konstantynów bawił się na „Balu szlacheckim w Kozieradach” (film) (galeria)

Gmina Konstantynów zaprosiła swoich mieszkańców i sympatyków na "Bal szlachecki w Kozieradach". Impreza plenerowa odbyła się 9 lipca w parku Platerów. Radio Biper objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Bal szlachecki w Kozieradach, a właściwie w Konstantynowie, bo tak dawniej nazywała się ta miejscowość, przyciągnął tłumy. W programie wydarzenia znalazło się m.in. odsłonięcie pamiątkowej tablicy powstałej z okazji 160 rocznicy Powstania Styczniowego. Publiczność miała okazję obejrzeć pokaz tańców szlacheckich w wykonaniu Zespołu tańca ludowego Biawena, wystąpili również lokalni artyści, w tym Tomasz Sawczuk. Czas uprzyjemniły zespoły Oj Dobra, COTOTU, SKOLIM i ŁZY, a imprezę uwieńczyła zabawa taneczna z DJ-em.

Tablica, którą tego dnia odsłonięto, została poświęcona dowódcy powstania styczniowego płk. Andrzejowi Zielińskiemu. – To osoba, która urodziła się w Konstantynowie, toczyła wiele bitew i potyczek podczas powstania styczniowego. Później zamieszkał na emigracji. Postać bardzo znana i charakterystyczna – wyjaśnia wójt Romuald Murawski. – To kolejny etap obchodów 160 rocznicy powstania styczniowego na terenie naszej gminy, które rozpoczęliśmy 5 lutego.

Wspomniana data to uroczysta msza święta w Gnojnie, natomiast kolejne wydarzenie miało miejsce 28 maja, kiedy to nastąpiła rekonstrukcja wydarzeń związanych z przeprawą przez Bug w Gnojnie.

Przybyli mogli skorzystać z degustacji potraw wprost ze szlacheckiego stołu, ale nie zabrakło również mniej wyszukanej lokalnej gastronomii. Plac imprezowy wypełniły różnorodne stoiska, w tym ze strojami szlacheckimi, stoisko edukacyjno – promocyjne kół łowieckich i z produktami EKO, a także wyrobami lokalnych artystów. Organizatorzy zapewnili również coś dla dzieci, które bawiły się na dmuchanym placu zabaw. – Jest ponad 16 stoisk, które zostały przygotowane z dobroci serca, za co bardzo serdecznie dziękuję. To ogrom pracy, a większość z tych osób przygotowało to bezpłatnie – podkreśla dyrektor GCK Ilona Niewięgłowska. – Na scenie występuje około 100 osób. To ogromne przedsięwzięcie, ale udało się je zrealizować dzięki dofinansowaniu z BLGD, to prawie 60 tysięcy złotych. To ubogaciło nasz program, a dodatkowo mamy ogrom przyjaciół, którzy wspierają nas w sposób finansowy lub rzeczowy. To ponad 7- jednostek, firm i osób fizycznych. Naprawdę możemy liczyć na ogromną sympatię całej społeczności Konstantynowa i okolic.

„Bal szlachecki w Kozieradach” to ważne nawiązanie do historii samej miejscowości, której nazwa tak brzmiała do roku 1744, kiedy to hrabia Siedlnicki zmienił nazwę Kozierady na Konstantynów na cześć swojej żony Konstancji. Sam pomysł balu wywodzi się już z projektu Gminnego Centrum Kultury, który otrzymał dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2022 za pośrednictwem Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania. – Chcieliśmy zrobić nietypową imprezę i wplątać element edukacyjny. Zawsze były Dni Konstantynowa, a w tym roku Kozierady, ta nasza nazwa, która została zapomniana przez ogromną część naszych mieszkańców. To powrót do naszych korzeni. Bal szlachecki dlatego, że znajdujemy się w parku, gdzie jest pałac, nasza tutejsza chluba. Chcieliśmy nawiązać do hrabiego, który tu mieszkał i którego większość z nas pamięta z opowieści dziadków i rodziców – wyjaśnia dyrektor Niewęgłowska.

 

Galeria zdjęć poniżej.

 

materiał: Radio Biper Gmina Konstantynów
zdjęcia: Jerzy Gzara
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama