Uczestników imprezy powitali wspólnie wójt gminy Janów Podlaski Leszek Chwedczuk, który objął wydarzenie honorowym patronatem i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Renata Kaczmarek. Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim stanął na wysokości zadania i zapewnił przybyłym na piknik gościom atrakcyjnie spędzone popołudniowe niedzielne godziny.
W trakcie wydarzenia odbył się pokaz sprzętu wojskowego 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki, a zainteresowani militariami mieli możliwość zajrzeć do środka czołgu Leopard 2A5 i poznać specyfikę pracy użytkujących go żołnierzy. Najodważniejsi wsiedli również do policyjnego pojazdu do przewozu osób zatrzymanych i zapoznali się z ofertą promującą służby mundurowe na stoisku Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej. Amatorzy strzelectwa mogli postrzelać w kontenerowej strzelnicy lub przyjrzeć się z bliska prezentowanej na stoisku wojskowym broni. O militaria zadbał 23 Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej i Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.
W tym czasie na scenie koncertowali miejscowi muzycy oraz zaproszone zespoły. Jako pierwszy prezentował się Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, który jest największą instytucją artystyczną w Wojsku Polskim realizującą szeroki wachlarz zadań artystycznych mających na celu kształtowanie postaw patriotycznych, edukacyjnych i wychowawczych. Dziedziczy on ponad 100-letnią tradycję grup teatralno-estradowych działających przy Domach Żołnierza Polskiego w okresie II Rzeczpospolitej. Zespół popularyzuje treści narodowe i chwałę oręża polskiego w kraju i za granicą. Tym samym realizuje życzenie Marszałka Józefa Piłsudskiego o utworzeniu sceny żołnierskiej, na której „powinno się grać głównie sztuki optymistyczne i radosne, dające ludziom wiarę i nadzieję.”
Następnie zagrał lokalny zespół COTOTU w składzie Piotr Kulicki (wokal, gitara), Tomasz Łukaszuk (bas, wokal), Wojciech Kołodziuk (perkusja) oraz Piotr Mincewicz (gitara), działający przy Gminnym Ośrodku Kultury, prezentujący covery znanych i cenionych polskich gwiazd estrady. Kolejno na scenie pojawili się Boogie Town – zespół coverowy składający się z młodych, zdolnych, energicznych i nowoczesnych muzyków oraz Future Folk – zespół, który pomiędzy tradycyjne góralskie instrumenty i melodie włożył mnóstwo świdrującej zmysły elektroniki. Gwiazdą wieczoru był utworzony przez pracowników Radia RMF FM i Radia ZET w 2005 r. zespół Poparzeni Kawą Trzy. Imprezę uwieńczyła zabawa taneczna pod chmurką.
Na placu rozstawiły się liczne stoiska oferujące słodką gastronomię, a Klub Twórców Rękodzieła Artystycznego prezentował wyroby rękodzieła ludowego Południowego Podlasia. Jako że piknik był ofertą dla całych rodzin, nie zabrakło więc strefy przyjaznej dla matki z dzieckiem oraz dmuchanego placu zabaw dla najmłodszych. Uwagę przybyłych zwracała atrakcyjna wystawa strojów historycznych. Jednym z punktów programu było wręczenie statuetek Przyjaciel Janowskiej Kultury, które otrzymali Jarosław Iwaniuk – Wschodnie Konsorcjum Eventowe oraz Kazimierz Mikołajczak – prezes PPH Mika w Janowie Podlaskim.
Tego dnia dopisała zarówno słoneczna pogoda, jak i frekwencja, na imprezę przybyli mieszkańcy gminy Janów, ale też i przedstawiciele powiatu bialskiego, a także jego okolic. Bogata oferta pikniku była możliwa m.in. dzięki wsparciu Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania kwotą 59.846 zł.
materiał: Radio Biper Gmina Janów Podlaski
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Anna Ostapiuk