Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Łomazy zaprosiły na Festiwal Smaków Regionalnych (film) (galeria)

Na Festiwal Smaków Regionalnych, którego celem była promocja regionalnej kultury i tradycji, a także spędzenie czasu z rodzinami, zaprosiła do siebie społeczność gminy Łomazy. Koła gospodyń wiejskich przygotowały tego dnia prawdziwą ucztę dla podniebienia! Uczestnicy wydarzenia mogli liczyć na smaczne potrawy, które niejednokrotnie przypomniały czasy spędzane u babci. Spotkanie przybrało również charakter swoistej pogadanki o bezpieczeństwie, co przyda się zwłaszcza podczas zbliżających się wakacji. Nie zabrakło również występów artystycznych, śpiewu i tańca. Jednym słowem, gmina pokazała to, co w niej najlepsze!

Festiwal odbył się 18 czerwca w hali sportowej Zespół Placówek Oświatowych w Łomazach. Uroczystego rozpoczęcia wydarzenia dokonał włodarz gminy. – Każdy z nas ma wspomnienia swoich niepowtarzalnych smaków, często pochodzących z dzieciństwa. To może być czas spędzony z rodziną, bliskimi przy wspólnym stole. Dziś wracamy myślami do tych chwil myślami, ale to także, uczta dla podniebienia przygotowana przez nasze gminne koła gospodyń wiejskich. Koła przygotowały dziś regionalne potrawy prezentując swoje zdolności kulinarne – mówił wójt Jerzy Czyżewski. Jeden z gości, wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wręczył przedstawicielom kół specjalne podziękowania za wkład w krzewienie regionalnej tradycji.

Gospodynie wzięły udział w konkursie na regionalną potrawę, a motywem przewodnim były pierogi. Do rywalizacji przystąpiło dziewięć zespołów prezentujących podczas wydarzenia bogate w smaki stoiska promocyjne: KGW w Bielanach, KGW w Dubowie, KGW w Huszczy Pierwszej „Mazurki”, KGW w Lubence, KGW w Kopytniku „Wrzos”, KGW w Korczówce, KGW w Koszołach, KGW w Kozłach i KGW w Łomazach. Komisja w składzie: Marcin Romanowski, Lucyna Kamińska i Maria Sadowska przyznała następujące nagrody:

I miejsce – KGW w Dubowie
II miejsce – KGW w Lubence
III miejsce – KGW w Łomazach
wyróżnienia:KGW w Koszołach, KGW w Kozłach, KGW w Korczówce, KGW w Dubowie, KGW w Huszczy Pierwszej „Mazurki”, KGW w Kopytniku „Wrzos”

Nasze działania nie mogłyby się odbywać, gdyby nie wsparcie także administracji rządowej. Dzisiejsze wydarzenie jest pokłosiem projektu, dzięki któremu gmina Łomazy zakupiła sprzęt (AGD, stoły krzesła i namioty, termosy i wiele innych urządzeń ) do działalności KGW z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Dziś jest z nami pan Marcin Romanowski, któremu chciałbym z tego miejsca podziękować serdecznie za wsparcie finansowe w tym przedsięwzięciu, a także innych, które do tej pory wspólnie udało się zrealizować w naszej gminie. Dziękujemy za życzliwość, wsparcie dzięki któremu wiele przedsięwzięć udało się zrealizować w naszej gminie – przybliżył szczegóły projektu włodarz gminy.

To bardzo ważne, żeby wspierać koła gospodyń wiejskich. W ramach projektu realizowanego na terenie całej Polski kilkaset kół otrzymało wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości. Dzięki tym środkom, a na gminę przypada 20.000 zł, koła mogły kupić drobny sprzęt oraz zorganizować spotkanie poświęcone bezpieczeństwu. Trudno sobie wyobrazić wieś bez straży pożarnej i koła gospodyń wiejskich, to naturalna grupa zaangażowania społecznego i grupa wsparcia. Te więzi są ważne dla naszego bezpieczeństwa. Dziś smakami regionalnymi można przyciągnąć na spotkanie wielu mieszkańców, a o to tu przede wszystkim chodzi – mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

W trakcie wydarzenia czas przybyłym uświetniali swoimi występami mali i starsi artyści. Grupa 4-5 latków zaprezentowała układ taneczny nawiązujący do tańców ludowych. O muzyczne doznania zadbała Orkiestra Dęta OSP w Łomazach pod kierunkiem kapelmistrza Wojciecha Lesiuka, zaśpiewały zespoły „Luteńka” z Koszoł, „Raz na Ludowo” z Huszczy, „Śpiewam Bo Lubię” z Łomaz i „Poranna Rosa” z Korczówki, a także wokalistka Monika Głowacka. Nie zabrakło również gwiazd większego formatu – z koncertem wystąpili Paweł Tokarski i Magdalena Sinkiewicz. W trakcie spotkania można było zatańczyć zumbę z mamami i uczennicami ZPO w Łomazach.

Dodatkowym, ale bardzo ważnym akcentem wydarzenia były pokazy samoobrony w wykonaniu członków Akademia Taekwon-Do Virtus w Łomazach. Zaprezentowali się zarówno doświadczeni sportowcy, m.in. tegoroczni medaliści Mistrzostw Polski, jak i najmłodsi adepci z grupy Taekwondo Kids w przedziale wiekowym 4-6 lat. Grupa starszych członków Akademii przedstawiła różne kombinacje uderzeń i kopnięć. Podejmowane były również widowiskowe próby rozbijania desek. Przybyli na wydarzenie policjanci prowadzili warsztaty i służyli ulotkami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. – Ważne, by jak najwięcej osób w tym uczestniczyło. Łączymy dziś smaki z bezpieczeństwem, czyli przyjemne z pożytecznym, ale naczelna zasada jest taka, że lepiej przeciwdziałać niż leczyć skutki rożnego rodzaju przestępstw – podkreśla wiceminister Romanowski.

Podczas imprezy trwała akcja charytatywna, której celem była zbiórka środków na rzecz Elżbiety Hordejuk z Dubowa mierzącej się z nowotworem. Na sali pojawiły się także stoiska z rękodziełem i drobnymi przekąskami. Dzieci miały możliwość pobawić się na dmuchanym placu zabaw, który zapewniła firma Bajuś Iwona Szczygieł.

Organizatorami festiwalu byli: Wójt Gminy Łomazy, Koło Gospodyń Wiejskich w Łomazach, Łomaskie Stowarzyszenie Rozwoju i Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach, spotkanie poprowadził przedstawiciel Radia Biper Mariusz Maksymiuk.

materiał: Radio Biper Gmina Łomazy
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama