Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Blockchain i prywatność danych: jak blockchain może pomóc w ochronie prywatności

Blockchain zapewnia bezpieczny sposób przechowywania danych i zarządzania nimi. Tworzy zdecentralizowany system, w którym wszystkie dane są przechowywane w wielu węzłach. Sprawdź, w jaki sposób blockchain może poprawić ochronę prywatności.

Prywatność i bezpieczeństwo danych są filarami nowoczesnego społeczeństwa. Są jednak zagrożone w dobie Internetu. Technologia zniszczyła nasze mury prywatności.

Blockchain zapewnia bezpieczny sposób przechowywania danych i zarządzania nimi. Tworzy zdecentralizowany system, w którym wszystkie dane są przechowywane w wielu węzłach. Haker nie ma możliwości manipulowania danymi.

Dane przechowywane w łańcuchu bloków są również chronione przez zaawansowane szyfrowanie. To sprawia, że włamanie się do systemu i kradzież lub uszkodzenie danych jest niezwykle trudne.

Co więcej, każdy blok danych jest weryfikowany i uwierzytelniany przez sieć. Żadne nieautoryzowane zmiany nie zostaną wprowadzone do danych. Zdecentralizowany charakter technologii blockchain zapewnia również, że dane nie mogą zostać usunięte lub skasowane, zapewniając solidny i niezmienny zapis transakcji.

Wszystkie te cechy tworzą wspólnie wysoce bezpieczny i przejrzysty system zarządzania danymi, który jest praktycznie niemożliwy do zhakowania.

Zalety blockchain. Bezpieczne, niezmienne rozwiązanie do ochrony danych

Technologia blockchain może potencjalnie zrewolucjonizować sposób, w jaki obchodzimy się z prywatnością i bezpieczeństwem danych. Blockchain jest zdecentralizowaną, rozproszoną księgą, która pozwala na bezpieczne i przejrzyste przechowywanie informacji.

Blockchain nie jest kontrolowany przez jeden podmiot. Żaden podmiot nie może uzyskać dostępu do danych przechowywanych w blockchainie ani ich zmienić bez zgody lub wiedzy sieci.

Blockchain to łańcuch cyfrowych bloków, które zawierają zapisy transakcji. Bloki są ze sobą powiązane, co utrudnia hakerowi zmianę danych w pojedynczym bloku. Trudność w dostępie do danych nie jest jedynym czynnikiem odstraszającym hakerów.

Sama technologia blockchain ma pewne nieodłączne cechy, które zapewniają dodatkowe środki bezpieczeństwa. Opierają się na konsensusie, kryptografii i zasadach decentralizacji.

Cyfrowe zapisy bloków w łańcuchu bloków są zabezpieczone za pomocą kryptografii. W kryptografii każda osoba w sieci otrzymuje klucz prywatny poprzez dokonywane transakcje. Klucz ten jest jak ich własny podpis.

Zaletą klucza jest to, że jeśli cyfrowy rekord bloku zostanie zmieniony, podpis będzie nieważny. Jako zdecentralizowana i rozproszona sieć peer-to-peer, bloki danych są stale aktualizowane i synchronizowane bez zlokalizowanego lub scentralizowanego punktu awarii.

Blockchain publiczny i prywatny

Obecnie istnieją głównie dwa rodzaje blockchainów: publiczny i prywatny, z wieloma odmianami w obu. Publiczne i prywatne blockchainy różnią się od siebie na kilka sposobów, które wpływają na oferowany przez nie poziom prywatności i bezpieczeństwa.

Publiczne blockchainy wykorzystują komputery podłączone do publicznej sieci internetowej do walidacji transakcji i dodawania ich do bloków w księdze. Prywatne blockchainy zezwalają jedynie znanym organizacjom na dołączenie i umożliwiają utworzenie pewnego rodzaju prywatnej sieci biznesowej tylko dla członków.

Różnica na pierwszy rzut oka może wydawać się niewielka, ale ma ona znaczące implikacje pod względem tego, gdzie i na którym łańcuchu przechowywane są potencjalnie poufne dane i kto ma do nich dostęp. Publiczne łańcuchy bloków działają na zasadzie domniemanej anonimowości. Prywatne łańcuchy bloków wymagałyby weryfikacji członków w celu potwierdzenia tożsamości i zatwierdzenia dostępu do dodatkowych przywilejów prywatnej sieci blockchain.

Oba blockchainy różnią się również procesami weryfikacji poszczególnych transakcji. W publicznym blockchainie użytkownicy weryfikują transakcje poprzez koncepcję eksploracji danych. Prywatny blockchain działa na zasadzie sieci z uprawnieniami. Weryfikację danych w bloku można osiągnąć poprzez proces zwany „selektywnym zatwierdzaniem”, w którym tylko znani użytkownicy weryfikują transakcje.

Tylko uczestnicy z odpowiednim dostępem i uprawnieniami mogą prowadzić księgę transakcji.

Wgląd w wyzwania związane z bezpieczeństwem a sieć blockchain

Nawet jeśli posiadasz najnowocześniejszą technologię, nie oznacza to, że jesteś całkowicie bezpieczny. Blockchain opiera się na masowych transferach danych w czasie rzeczywistym. Dane te mogą czasami zostać przechwycone przez hakerów w drodze do ISP (dostawców usług internetowych).

Ponadto, jeśli chodzi o wydobywanie, duże publiczne łańcuchy bloków wymagają dużej mocy obliczeniowej. Grupa nieuczciwych górników może przejąć księgę, jeśli uda im się zebrać wystarczającą ilość pieniędzy, aby kupić ponad 50% mocy wydobywczej w sieci blockchain. Atak 51-procentowy nie może jednak przejąć kontroli nad prywatnym blockchainem. Blockchain jest również podatny na ataki typu sybil i phishing.

Blockchain i prywatność danych. Podsumowanie

Blockchain zajmuje się kwestiami prywatności i bezpieczeństwa danych, które wydają się być luksusem w tych nowoczesnych czasach. Liczne środki bezpieczeństwa blockchain dają użytkownikom pewność co do jego uczciwości. Każdego dnia odkrywamy nowe zastosowania technologii blockchain. Technologia blockchain ma potencjał, aby przekształcić świat IoT (przeczytaj więcej na Kriptomat).

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama