Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Zbytkowe bialskie nagrobki oczyszczają w tym roku laserem (galeria)

Na bialskim cmentarzu przy ul. Janowskiej rozpoczęły się prace konserwatorskie dotyczące zabytkowych nagrobków. Pierwszy etap prac, oczyszczenie powierzchni nagrobków, postanowiono w tym roku przeprowadzić z wykorzystaniem najnowocześniej obecnie metody oczyszczania kamienia, czyli za pomocą lasera skonstruowanego specjalnie na potrzeby konserwacji zabytków.

Korzystając z chwilowej przerwy w pracach w Paryżu na katedrze Notre Dame na bialski cmentarz zawitali przedstawiciele firmy IRLaser w osobach właściciela mgr inż. Bartłomieja Łotysa, właściciela firmy, a zarazem konstruktora lasera oraz mgr Michała Kowalczyka, konserwatora dzieł sztuki.

Jest to pierwsze użycie tej metody w odniesieniu do zabytków na naszych terenach. Jej zalety to pełne bezpieczeństwo konserwowanych obiektów poprzez uniknięcie stosowania chemikaliów, a także spektakularne skrócenie czasu trwania zabiegu oczyszczania, który w przypadku piaskowca tradycyjnymi metodami jest bardzo długi. Metoda ta jest uznawana za najbezpieczniejszą, tak dla obiektów, jak i konserwatorów. Może być stosowana nawet w odniesieniu do bardzo osłabionego kamienia. Efekty widoczne są na poniższych zdjęciach.

Konserwacja nagrobków na cmentarzu parafialnym w Białej Podlaskiej finansowana jest ze środków zgromadzonych przez Stowarzyszenie Koło Bialczan podczas corocznych kwest.

Prace wykonywane są pod nadzorem konserwatora dzieł sztuki Agnieszki Andryszczak.

 

materiał, tekst i zdjęcia: Agnieszka Andryszczak
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama