Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Małaszewicze pojechały do Włoch (galeria)

W dniach od 16 do 29 kwietnia 2023 r. dwudziestu ośmiu uczniów z klasy drugiej i trzeciej Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach wraz z opiekunami brało udział w projekcie Erasmus+, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor: Edukacja szkolna. Projekt nr: 2022-1-PL01-KA121-SCH-000063547, który realizowany był w włoskiej miejscowości Cattolica, położonej na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, 25 km od znanego nadmorskiego kurortu Rimini w regionie Emilia-Romania. Dla większości uczniów był to pierwszy wyjazd do tego słynącego z pięknych widoków i wspaniałej architektury kraju.

Wyprawa okazała się być niezwykle atrakcyjna dla młodzieży. W programie znalazły się bowiem zajęcia językowo-kulturoznawcze, wycieczki edukacyjne i rekreacyjne oraz liczne śródziemnomorskie atrakcje. Licealiści mieli okazję zapoznać się z historią Włoch, którą do tej pory znali tylko z podręczników i zajęć lekcyjnych. Młodzież poznawała lokalną kulturę i tradycje śródziemnomorskiego regionu Europy, wyruszała na krótkie wycieczki do pobliskich miejscowości, takich jak Gabicce Monte, czyli niewielka osada położona nieopodal Cattolica. To niezwykle urokliwe miejsce zlokalizowane na wzgórzu, które prawie prostopadle schodzi w kierunku Adriatyku. Tam właśnie można było napawać się pięknem widoku bezkresnego morza i włoskiej przyrody.

Inną destynacją licealistów z Małaszewicz była jedna z dwóch włoskich enklaw, czyli San Marino. Młodzież zapoznała się tam z historią i najważniejszymi zabytkami tego małego państwa-miasta, m.in. La Rocca o Guaita, czyli niesamowita XI-wieczna forteca, która wieńczy długi grzbiet góry Titano. Monte Titano jest najwyższym – bo położonym na wysokości 737 m n.p.m. punktem San Marino, a sama góra zapewnia spektakularne widoki na każdą stronę świata.

Kolejnym punktem wyprawy na turystycznej mapie uczestników projektu był, znany również w Polsce, nadmorski kurort Rimini. Miasto to ma bogatą historię i niezwykłe walory turystyczne. To tu można było zobaczyć urokliwą Starówkę pełną budynków noszących ślady panowania starożytnych Rzymian, klimatyczne knajpki oraz kręte wąskie uliczki. Swój pobyt w tym mieście młodzież rozpoczęła od przejścia przez jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków tego miasteczka: Łuk Augusta – będący łukiem triumfalnym, wyznaczającym krańcowy punkt starożytnej drogi via Flaminia. Ponadto uczniowie zobaczyli Most Tyberiusza z I w. n. e. oraz XV-wieczną świątynię Tempio Malatestiano, a także ruiny Rzymskiego Amfiteatru z II w. n. e.

W ramach programu kulturowego odbywały się także całodzienne wyjazdy krajoznawcze do wyjątkowych miejsc, takich jak: Wenecja, czyli miasto położone w całości na wodzie, do którego trzeba było dostać się statkiem. Licealiści zwiedzili najważniejsze i najbardziej znane obiekty: Canal Grande, Plac i Bazylikę Świętego Marka, Pałac Dożów, Dzwonnicę. Most Rialto oraz Kościół San Zaccaria. Drugim, znanym ze swojego słynnego uniwersytetu miastem eksplorowanym przez naszą młodzież była Bolonia. Tutaj oprócz degustacji pysznych serów, wędlin i lodów, uczniowie zobaczyli Plac Maggiore z majestatycznym Palazzo del Podesta oraz Bazyliką San Petronio i Plac Neptuna. Ostatnią turystyczną atrakcją kulturoznawczą było zwiedzanie miasteczka Gradara z monumentalnym średniowiecznym zamkiem obronnym Castello di Gradara.

Jednym z założeń projektu było doskonalenie umiejętności językowych. Okazją do praktycznego posługiwania się językiem były gry miejskie w Cattolica, gdzie należało znaleźć hotele spełniające konkretne wymagania, a następnie zapytać w recepcji o ceny pokoi hotelowych. W Wenecji trzeba było odnaleźć zabytki zaznaczone na mapie miasta. Młodzież uczestniczyła również w zajęciach językowych w szkole średniej w Pesaro. Licealiści poznali infrastrukturę szkoły: laboratoria, warsztaty i pracownie, w których uczy się włoska młodzież. Społeczność uczniowska i nauczyciele, okazali się bardzo mili i przyjaźnie nastawieni do gości z Polski. Chętnie dzielili się opowieściami o swojej placówce. Podczas całego pobytu we włoskiej szkole naszej młodzieży towarzyszył wyjątkowy uczeń – Polak kształcący się w tamtejszej placówce. W ramach zajęć językowych licealiści zostali podzieleni na trzy grupy i wspólnie z włoskimi rówieśnikami mieli stworzyć prezentacje dotyczące swojego pobytu w Italii.

W dniu 25 kwietnia uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w obchodzonym w północnych Włoszech Święcie Wyzwolenia Mediolanu, Turynu i innych miast na północy Italii spod nazizmu i faszyzmu w 1945 r. Wydarzenie to można porównać do obchodzonego w Polsce Dnia Niepodległości. Z tej okazji w miejscowości Cattolica zorganizowano pochód z orkiestrą i sztandarami przed ratuszem miejskim. Na koniec oficjalnych obchodów licealiści mieli możliwość poznać władze miasta oraz kombatantów.

Tuż przed samym wyjazdem do Polski odbyło się oficjalne podsumowanie projektu, w ramach którego zostały rozstrzygnięte konkursy i wyłonieni zwycięscy gier miejskich.

Włoska przygoda pozostanie na długo w pamięci i sercach uczestników projektu.

 

materiał: Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach
tekst i zdjęcia: Małgorzata Trębicka-Żuk Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama