Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Silna reprezentacja powiatu bialskiego będzie walczyła o występ w Kazimierzu Dolnym w etapie wojewódzkim (film) (galeria)

20 maja w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyły się eliminacje powiatowe do 57 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Frekwencja Powiatowego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Drelowie dopisała, a niemal wszyscy uczestnicy otrzymali nominacje do etapu wojewódzkiego.

Zgromadzonych na Powiatowym Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Drelowie powitał dyrektor GCK Michał Olesiejuk. – Już blisko 20 lat organizujemy wspólnie z powiatem to wydarzenie – przypomniał. – Witamy wszystkich państwa na drelowskiej ziemi, cieszymy się waszą obecnością. Chcemy życzyć państwu niezapomnianej zabawy, wspaniałych wrażeń wizualnych i muzycznych oraz wspaniałych wspomnień. Jestem przekonany, że z takimi wspomnieniami od nas wyjedziecie i że często będziecie nas odwiedzać w takim lub większym składzie. Dziś frekwencja jest bardzo duża, co cieszy nas niezmiernie – przyłączył się do powitania uczestników, komisji i publiczności sekretarz gminy Drelów Rafał Kortoniuk, który wraz ze skarbnik Bożeną Piątek zaszczycił swoją obecnością to wydarzenie.

W tegorocznych powiatowych eliminacjach wzięli udział:

1. Zespół „Leśnianki” z Leśnej Podlaskiej
2. Zespół „Kalina” z Łózek
3. Zespół „Pawłowianki” z Nowego Pawłowa
4. Zespół „Jarzębina” z Zabłocia
5. Zespół „Na swojską nutę” z Zahorowa
6. Zespół „Pogodna jesień” z Konstantynowa
7. Mistrz Jadwiga Szypiło z uczennicami – zespołem „Motwiczanki”: Anna Brodzka, Zofia Litwiniuk i Magdalena Litwiniuk
8. Mistrz Zdzisław Marczuk z uczennicami Zuzanną Abramowską i Zuzanną Hodun
9. Solista Zdzisław Marczuk
10. Solistka Teresa Skrzyńska

Występy uczestników, którzy prezentowali po trzy utwory z własnego repertuaru, oceniała komisja w składzie:

Katarzyna Kędzierska – dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie
prof. dr hab. Jan Adamowski – lingwista, folklorysta, badacz kultury regionalnej, antropolog kultury
Piotr Czyryk – muzyk, instruktor biura Wojewódzkiego Ośrodka Kultury Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Andrzej Osuch – sekretarz i koordynator eliminacji 57 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

Dziękuję państwu, że znajdujecie czas, że chcecie uczestniczyć w tych eliminacjach. Dziękuję, że jesteście z nami – mówił koordynator eliminacji Andrzej Osuch. Decyzją jury do kolejnego etapu zostały nominowane wszystkie występujące tego dnia zespoły: Leśnianki, Kalina, Pawłowianki, Jarzębina, Na swojską nutę i Pogodna jesień, mistrzowie Jadwiga Szypiło i Zdzisław Marczuk z uczniami oraz solista Zdzisław Marczuk, szczęścia natomiast, ze względu na dobór repertuaru, zabrakło jedynie solistce Teresie Skrzyńskiej.

Eliminacje wojewódzkie odbędą się 28 maja o godz. 10:00 w Muzeum Wsi Lubelskiej, ostatnim etapem będą zmagania ogólnopolskie w dniach 22-25 czerwca w Kazimierzu Dolnym.

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów / Powiat Bialski
zdjęcia: Anna Ostapiuk
film: Anna Ostapiuk / Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama