– Dziś otwieramy zmodernizowaną szkółkę leśną Lutnia. Poczyniliśmy duże inwestycje – przebudowę całego system nawadniania i dziś uroczyście to otwieramy. Następnym punktem jest sadzenie Lasu św. Jana Pawła II – wyjaśnia nadleśniczy Nadleśnictwa Chotyłów Piotr Musiał. – Szkółka zaczęła funkcjonować pod koniec lat siedemdziesiątych i ta infrastruktura, która była, nie spełniała wymagań, a musimy dostarczyć najwyższej jakości sadzonki.
Całość inwestycji sięgnęła kwoty blisko 3 mln złotych, środki pochodziły z Funduszu Leśnego używanego na wypadek klęsk lub potrzeb inwestycyjnych. To około 9 km rur połączonych w przepompowni i wprowadzonych do zbiorników na wodę. W ramach inwestycji powstał również osobny wjazd dla straży pożarnej, która może tu tankować swoje pojazdy. Na terenie szkółki znajduje się instalacja fotowoltaiczna. – Inwestujemy w przyszłość, w Polskę i tu zainwestowaliśmy prawie 5 mln w szkółkę i typowe gospodarstwo leśne, żeby wyhodować tu młode pokolenie drzewek. Po to, żeby to gwarantowało suwerenność Polski, bezpieczeństwo energetyczne i budowlane – podkreśla regionalny dyrektor Lasów Państwowych w Lublinie Andrzej Borowiec.
We wspólnym sadzeniu drzew na terenie szkółki, która obejmuje powierzchnię 13,75 ha, wzięli udział m.in. przedstawiciele Nadleśnictwa Chotyłów, młodzież szkolna, przedstawiciele MDP i samorządowcy. Swoją obecnością uświetnił wydarzenie wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który uczestniczył w przecięciu siekierami symbolicznej zielonej wstęgi otwierającej szkółkę po jej modernizacji.
Jako ciekawostkę zdradzamy, że jedno z drzewek – Świerk Gwarek – zostało posadzone przez Marka, nadwornego fotografa Radia Biper.
materiał: Radio Biper Gmina Piszczac
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki / Gwalbert Krzewicki
film: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk
2 Responses
W uzupełnieniu relacji z tego wydarzenia nie można pominąć faktu, że Nadleśnictwo Chotyłów sprawuje nadzór nad lasami na terenie kilku gmin. Leśnictwo Lutnia (Szkółka) położone jest w granicach Gminy Zalesie i Parafii Horbów.
Właśnie, jest ro bardzo ważne, a jednocześnie krzywdzące dla Gminy Zalesie, której lasy stanowią przecież przeważającą część nadleśnictwa. Są one do tego bardzo ważne dla lokalnych mieszkańców, a jednak niestety wciąż są niszczone i dewastowane przez nadleśnictwo.