Reklama

Reklama

Reklama video

Twórcza moc IV Przeglądu Teatrów „W świecie niepełności” (galeria)

Dnia 26 kwietnia br. odbył się IV Przegląd Teatrów „W świecie niepełności” organizowany przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu. Organizatorzy podzielili się z nami własną, obszerną relacją z tego wydarzenia.

Partnerami przedsięwzięcia były następujące podmioty: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Gmina Kodeń przy współpracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kodniu. Patronat nad uroczystością objęły następujące podmioty: TVP Lublin, Radio Lublin, magazyn Integracja, portal Niepełnosprawni.pl., Gościniec Bialski, Radio Biper, Podlasianin, Goniec Terespolski, Wiadomości Kodeńskie.

Fundatorami nagród i obiadów byli: Powiat Bialski, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu, Środowiskowy Dom Samopomocy, Ojcowie Oblaci OMI, Apteka mgr farmacji Agnieszki Niedzieli, Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowo-Handlowe Avena sp. z o.o. Barbary i Stanisława Kałużyńskich oraz Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Agrostop spółka z o.o. Zdzisława Androsiuka.

Jesteśmy wolni. I niebo może nam jeszcze runąć na głowy. I teatr po to istnieje, by nas tego przede wszystkim nauczyć
(Antonin Artaud, „Teatr i jego sobowtór”).

Osoby z niepełnosprawnościami egzystują w taki sposób, na jaki pozwala im  środowisko rodzinne i lokalne,  grupa rówieśnicza, placówki oświatowe, ośrodki  zajmujące się rehabilitacją społeczną, zawodową o charakterze integracyjnym. Upływ czasu i praca w środowisku  upewnia, że niepełnosprawni przejawiają pragnienie zaspokajania nie tylko codziennych, ale także artystycznych potrzeb. Takie spotkania otwierają  sposobność i niezwykłe możliwości przed tą grupą społeczną, która potrzebuje szerszych perspektyw społecznych  oraz duchowych odniesień.

Motywem organizacji tego przeglądu była integracja ludzi, którzy  pochodzą z różnych środowisk, dawanie szansy niepełnosprawnym na osobisty rozwój artystyczny, możliwości doświadczania pozytywnych emocji, stawanie się cząstką niesamowitego, teatralnego świata –  to zaledwie początek wizji, a następnie uczenie się od siebie nowych umiejętności, poszukiwanie inspiracji, wymiana doświadczeń – są kolejnymi, wymiernymi celami, które nam przyświecają. I najważniejsze: kształtowanie wrażliwości na sztukę osób z niepełnosprawnością i ludzką niedoskonałość, wzmacnianie poczucia wartości oraz zwiększenie akceptacji tych jednostek w społeczeństwie. Tworzenie atrakcyjnych zjawisk kulturalnych, do których nie mają utrudnionego dostępu, mierzenie się z własnym ja, ograniczeniami.

Impreza kulturalna została skierowana do uczestników i podopiecznych środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej, ośrodków wsparcia, specjalnych ośrodków szkolno –wychowawczych, domów pomocy społecznej, integracyjnych grup artystycznych oraz indywidualnych, niepełnosprawnych wykonawców. W IV Przeglądzie Teatrów wzięło udział 17 placówek, ale występów było 20 z uwagi na to, że w niektórych działają grupy teatralne, taneczne i soliści. Byliśmy  poruszeni tematyką, zaangażowaniem i wrażliwością artystów oraz opiekunów!!! To niesamowite spotkać się po czterech latach, kiedy w pamięci mamy czasy pandemii, wojny na Ukrainie czy kataklizmów, które dotknęły ludzkość.

Przed publicznością zaprezentowały się następujące placówki i ośrodki: grupa teatralna Perły Życia ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu, grupa „Konik na biegunach” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego 
w Zalutyniu, Warsztat Terapii Zajęciowej w Kodniu, grupa artystyczna Happy Young z Dom Pomocy Społecznej w Kostomłotach, Malwina Kielak i Magdalena Artecka w duecie tanecznym na wózkach inwalidzkich, grupa artystyczna Kozulinki
i Dżentelmeni z Domu Pomocy Społecznej w Kozuli, grupa artystyczna ,,Kazammatti” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Modryniu, grupa artystyczna Anielinki ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Anielinie, ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Laskach, Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas w Chełmie, zespół teatralny i taneczny Figiel oraz solista Łukasz Lisek reprezentujący Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej –  Warsztaty Terapii Zajęciowej w Janowicy, uczestnicy ze Środowiskowego Domu Samopomocy Typ C w Białej Podlaskiej, grupa teatralno- taneczna ,,Motyle” oraz grupa wokalna ,,Ach to My” z Warsztatu Terapii Zajęciowej  Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku, grupa teatralna Maska z Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Białej Podlaskiej z siedzibą w Międzyrzecu Podlaskim, grupa artystyczna „Iskra” z Powiatowego Ośrodka Wsparcia ,,Przystań” we Włodawie, Środowiskowy Dom Samopomocy  w Międzylesiu, grupa artystyczna ,,Anioły Caritas” z Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztaty Terapii Zajęciowej w Parczewie. Przywołanie poszczególnych występów pozwoli wyobrazić, jakie artystyczne klimaty panują na takich spotkaniach.

Grupa teatralna Perły Życia ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu zaprezentowała spektakl pt. „Z ogrodu istnienia”. Powstał pod wpływem inspiracji powieścią„Tajemniczy ogród” autorstwa Frances Hodgson Brunett. Poezja, pantomima, taniec, elementy choreoterapii oraz improwizacja – to główne środki wyrazu na tle różnorodnej muzyki. Uczestnicy wcielili się w pierwowzory bohaterów wnosząc cechy własnej osobowości w odgrywane przez siebie role. Pojawiła się Mary, Colin, Dick, ich rodzice, służąca ale nie brakowało postaci, które równie dobrze mogły się pojawić w ich życiu… Chcieliśmy pokazać, ile zmagań z samym sobą niesie życie każdego z nas. Kiedy nie rozumiemy bliskich, a potem ich tracimy. Ile wysiłku potrzeba, aby zmierzyć się z samotnością, by odkryć, że często pojawiają się są obce osoby, które chcą się do nas zbliżyć. I zależy im na nas, szukają możliwości dotarcia tam, gdzie nie ma miejsca na bliskość… Wpuszczają do własnego ogrodu istnienia doświadczając zauważenia, akceptacji, wchodząc w zwykłe i niezwykłe ludzkie relacje…

Grupa „Konik na biegunach” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego  w Zalutyniu przygotowała prawdziwie zamieszane przedstawienie pt. ,,Bajka szachrajka w moro Kapturku, zabujanym Kaziulku, leśnym stworku Elfiku- Amorku, księżniczce na sprężynie, o królewnie śniętej na 100 lat zaklętej oraz o krasnoludkach kilku i nieco fałszywym wilku…”.  Było utrzymane w konwencji komediowej. Wymieszano kilka popularnych bajek oraz zaprezentowano  ich w nowej i zabawnej odsłonie. Mimo zaskakujących interpretacji nieoczekiwanych zwrotów akcji, wszystko jak to w bajkach bywa i być powinno musi kończy się szczęśliwie.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Kodniu wystąpił w pantomimie pt. „Serce”. Główna bohaterka – dziewczyna,  miała pragnienie w radosny sposób przezywać życie. Zależało jej na relacjach z ludźmi.  Odrzucana i nieakceptowana miotała się w swoich uczuciach, kiedy odpychały ją różne osoby. Z każdym dniem miała coraz bardziej  złamane i zranione serce. Po każdym odrzuceniu rodzice i anioł okazywali  dziewczynie swoją aprobatę. Ona nie przyjmowała ich pomocy. Oddali jej swoje serca. Bóg poprzez Anioła uratował dziewczynę i rodziców.

Grupa artystyczna Happy Young z Dom Pomocy Społecznej w Kostomłotach wykonała układ taneczny do piosenki Cleo „Za krokiem krok”. Taniec i muzyka  przeniosły nas do radosnej krainy życia! Dwie tancerki: Malwina Kielak i Magdalena Artecka w duecie tanecznym na wózkach inwalidzkich przeniosły widzów do krainy, gdzie energiczny dźwięk budzi chęć do tańca, a tłem muzycznym był utwór znanej piosenkarki Jeniffer Lopez „Let’s Get Loud”.

Grupa artystyczna Kozulinki i Dżentelmeni z Domu Pomocy Społecznej w Kozuli ukazała się na scenie w dwóch odsłonach – w ,,Tańcu chłopców w kapeluszach” i tańcu zbiorowym w korowodzie  ,,LetkaJenka”.

Natomiast grupa artystyczna Anielinki ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Anielinie zaprezentowała poruszającą pantomimę pt. ,,Obok siebie”, która pokazała  nam, że czasami warto jest zwolnić w tym galopującym świecie i rozejrzeć się dookoła. Żyjąc tak intensywnie nie dostrzegamy jak dużo nas omija. Nie widzimy ludzi znajdujących się obok, którzy zasługują na naszą uwagę.

Artyści ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Laskach tworzący grupę artystyczną  przedstawili zebranym gościom owoc ich pracy, którym był montaż muzyczno- taneczny do piosenki Budki Suflera pt. ,,Bal Wszystkich Świętych”.

Grupa artystyczna z Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Chełmie zaprezentowała spektakl, który ukazał  grupę oddanych, wiernych przyjaciół. Jeden z chłopców zakochał się i odszedł. Niestety ukochana go zdradziła, w wyniku czego mężczyzna popadł w rozpacz i sięgnął po alkohol. Przyjaciele próbowali mu pomóc wyjść z depresji. Intrygujący temat, który poruszył nasze wnętrza!

Następnie Zespół teatralny Figiel reprezentujący Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Janowicy przedstawił pantomimę opartą na micie o Edypie Sofoklesa na podstawie „Mitologii”Jana Parandowskiego. Jako oprawę audio wykorzystano  muzykę hellenistyczną nawiązującą brzmieniem do starożytnej Grecji.

Grupa artystyczna  ze Środowiskowego Domu Samopomocy Typ C w Białej Podlaskiej wystąpiła w  interpretacji słowno – muzycznej wiersza Juliana Tuwima pt: „Rzepka”. Czuliśmy rozbawienie, kiedy „zmagali” się z warzywem, które wyrosło w ich ogródku!

Zespół Figiel z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy zaprezentował  układ taneczny „Ballada rycerska” inspirowany muzyką i tańcem dawnym, jak również etosem rycerskim. Powróciło piękno gestu, wdzięk ruchu i rytm pieśni przeszłości.

Pojawiła się wśród nas również grupa teatralno- taneczna ,,Motyle” Warsztat Terapii Zajęciowej  Polskie Stowarzyszenie Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku. Wystawili spektakl ,,Siła miłości”, który przedstawił  historię o aranżowaniu małżeństwa. Zaborczy rodzice znaleźli dla syna kobietę ich marzeń. Młodzi jednak poszli własnymi drogami.
W emocjonującej walce zwyciężyła miłość, a wszystko zostało wyrażone w namiętnym tańcu. Widowisko było ekscytujące!

W kolejności swoje zdolności wokalne ukazał Łukasz Lisek z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy! Łukasz jest uczestnikiem tej placówki. Intensywnie działa w pracowni muzycznej i odtwarza role teatralne w zespole ,,Figiel”. W ,,Bębnoludach” gra na instrumentach perkusyjnych  występując, jako osoba prowadząca. Piosenki, które śpiewa przygotowuje do własnych aranżacji. Jego pasją jest śpiew i muzyka. Podczas przeglądu zaprezentował  piosenki z repertuaru Budki Suflera oraz z repertuaru zespołu Bajer Full.

Grupa teatralna Maska z Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Białej Podlaskiej z siedzibą w Międzyrzecu Podlaskim ukazała zebranym gościom etiudę „Wiosna”. Przenieśli nas w krainę budzącą do życia, gdzie można poczuć wytchnienie i radość.

Artyści z grupy wokalnej ,,Ach to My” z  Warsztatu Terapii Zajęciowej  Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku wykonali dwa utwory. Do jednego  z nich  ,,Rodzina”- słowa i muzykę  układał  Dariusz Tokarzewski –  wokalista zespołu VOX. Autorem oryginalnej  piosenki ,,Jak słońce” – jest Witold Paszt również z zespołu ,,VOX”. Tę piosenkę zaśpiewał  Szymon Woźniak laureat ,,Talentowo 2022” i ,,Albertiana 2023”.

Grupa artystyczna „Iskra” z Powiatowego Ośrodka Wsparcia ,,Przystań” we Włodawie zaprezentowała przedstawienie pt. ,,Samotny, bo niekochany” autorstwa Katarzyny Drelich oraz Katarzyny Drogosz. Spektakl ukazywał obraz rzeczywistości, w której najważniejsze są dobra materialne przez co ludzie zapominają o tym co w życiu jest ważne. Była to historia chłopaka, który pomimo posiadania rodziny czuł się bardzo samotny.

Następnie uczestnicy i artyści ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzylesiu wystąpili w  pantomimie pt. „Bóg dał nam ręce”.  To krótkie przedstawienie przybliżyło  wielką miłość Boga do ludzi oraz uwydatniło,  jak zmienia ona serca i ich postępowanie. Poruszyło nas do głębi i nasunęło duchowe refleksje.

Grupa artystyczna ,,Anioły Caritas” z Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztaty Terapii Zajęciowej w Parczewie wystawiła na uroczystości przedstawienie oparte na podstawie bajki ,,Czerwony Kapturek”. Była to krótka i nowoczesna  historia,  jak tytułowa bohaterka zakochała się w pewnym księciu, którego poznała przez Internet. Czy udało się odszukać księcia? Zobaczyliśmy w tej współczesnej i niezwykłej  bajce!

Podczas Przeglądu Teatrów „W świecie niepełności” niepełnosprawni  „wchodzą” w ludzkie relacje, uczą się wyrażać siebie, dzielą się swoimi przeżyciami, opisują wrażenia. Często muszą się zmagać ze swoimi słabościami, chorobami, wyczerpaniem emocjonalnym. Odtwarzając różne postaci rzeczywiste i wymyślone, przebrani w artystyczne stroje, ucharakteryzowani, doświadczają pozytywnego odbioru poprzez oklaski na widowni oraz wręczanie statuetek i dyplomów. Kiedy obserwuję aktywność artystyczną poszczególnych grup dostrzegam, że poważnie traktują  swoje działania w tej materii. Organizacja przedsięwzięć o charakterze kulturalnym otwiera możliwość do podejmowania różnego  rodzaju aktywności służących artystyczno – społecznemu rozwojowi osób z niepełnosprawnościami. Uroczystość „W świecie niepełności” okazuje się bowiem niepowtarzalnym  zjawiskiem , które odwołuje się do pragnień oraz celów niepełnosprawnych i definiuje je jako pełnowartościowe, pełne pasji i zaangażowania osobowości…

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia:
IV Powiatowy Przegląd Teatrów „W świecie niepełności” w Kodniu <<==>> LINK

Relacja Radia Biper:
„W świecie niepełności” – wyjątkowe przedstawienia na kodeńskiej scenie (galeria) <<==>> LINK

 

materiał, tekst: Beata Kupryś
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama