Jak podkreśla skarbnik gminy Biała Podlaska Krzysztof Radzikowski, z którym spotkaliśmy się na terenie ujęcia wody w Roskoszy, jednym z zadań własnych gminy jest zaopatrzenie mieszkańców gminy w wodę pitną. Obecnie woda pozyskiwana jest od zewnętrznych dostawców. – Postanowiliśmy w ubiegłym roku dokapitalizować naszą spółkę Gminny Zakład Komunalny Sp. z o.o. w Czosnówce kwotą prawie 3,5 mln złotych i zobowiązać ją do modernizacji własnego ujęcia wody, tak by uniezależnić się od dostawców zewnętrznych – wyjaśnia Krzysztof Radzikowski.
Obecnie zostały zamontowane zbiorniki wyrównawcze na zewnątrz obiektu, rozbudowano budynek, w którym znajdują się pompy, zakupiono również zbiorniki na wodę, które oczekują na montaż.
Modernizacja SUW wiąże się przede wszystkim z poprawą jakości wody, na co ma wpływ zastosowanie nowoczesnych urządzeń do filtrowania i mechanicznego uzdatniania. Zwiększy się również wydajność SUW, co pozwoli przesyłać wodę do takich miejscowości jak Rakowiska, Cicibór, Roskosz, Hrud, Grabanów, Woskrzenice, Kaliłów i Husinka. Nowe urządzenia, wydajne i stosownie zabezpieczone zwiększą także bezpieczeństwo przesyłu wody. Swoją istotną role będzie pełnił agregat, który pozwoli na nieprzerwane dostawy w przypadku braku prądu. Należy tu zwrócić uwagę również na poprawę efektywności kosztowej. – Woda zakupywana od dostawców zewnętrznych jest droga, a my ją przesyłając musimy jeszcze dołożyć własne koszty administracyjne. Teraz, kiedy będziemy mieli własną, tańszą wodę, z pokładów trzeciorzędowych na głębokości 85 metrów, będzie ona tańsza, a my spróbujemy zatrzymać wzrost cen, który cały czas postępuje w związku z rożnymi czynnikami, inflacją, podwyżką cen prądu – podkreśla skarbnik gminy. Kolejnym ważnym dla gminy skutkiem tej modernizacji będzie spełnienie dość wyśrubowanych norm unijnych i krajowych.
– Woda z tego ujęcia jest wodą zdrową, ponieważ oczyszczamy ją tylko pod względem mechanicznym, napowietrzamy, odżelaziamy i usuwamy mangan. Nie ma tu chemicznego uzdatniania – przybliża szczegóły prezes zarządu Gminnego Zakładu Komunalnego w Czosnówce Janusz Hodun.
Stacja dysponuje dwiema studniami o głębokości 85 metrów, które wykonało w latach ’80 Państwowe Gospodarstwo Rolne w Roskoszy. Wówczas zaopatrywało tylko PGR i mieszkańców Roskoszy. Obecnie do SUW podpiętych jest dziewięć miejscowości. – Bolączką tego ujęcia był brak zbiorników wyrównawczych, które obecnie montujemy. Powodowało to, że woda, która przeszła procesy mechaniczne, podawana była bezpośrednio do sieci. Stwarzało to warunki, w których woda była bardzo nagazowana. Zamontowanie zbiorników pozwoli odgazować wodę i dopiero wtedy będzie podawana do sieci – tłumaczy Janusz Hodun. Dwa zbiorniki wyrównawcze, każdy po 200 m3 wody, pozwolą również zabezpieczyć ciągłość dostawy wody i zapewnią jej odpowiednią ilość nawet w okresach dużego poboru jej poboru przez mieszkańców gminy.
Zadanie wykonuje Usługowy Zakład Instalacji Sanitarnych Co i Wk Józefa Skórskiego w Białej Podlaskiej, który specjalizuje się m.in. w modernizacji ujęć wody. SUW w Roskoszy to już 25 z kolei zadanie w karierze zawodowej wykonawcy. Obecnie prace ziemne na terenie SUW zostały wykonane w około 75%. Do wykonania pozostały elementy jednej ze studni głębinowych. Planowany termin zakończenia inwestycji to listopad 2023 r.
materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk