Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Łomaski GZUK i Inkubator Przedsiębiorczości już oficjalnie otwarty (film) (galeria)

25 kwietnia Gmina Łomazy świętowała oficjalne otwarcie siedziby Gminnego Zakładu Usług Komunalnych. Budynek stanowi jednocześnie Gminny Inkubator Przedsiębiorczości, który powstał jako zaplecze dla lokalnych przedsiębiorców. Pomyślnie zrealizowany projekt przebudowy i gruntownego remontu obiektu, dofinansowany środkami zewnętrznymi, sprawił, że dawna łomaska Spółdzielnia Usług Rolniczych otrzymała nowe życie i w dalszym ciągu będzie służyć mieszkańcom gminy.

Otwarcia obiektu dokonał wójt Gminy Łomazy Jerzy Czyżewski w towarzystwie przedstawicieli władz samorządowych i jednostek podległych, mieszkańców gminy oraz licznych zaproszonych gości.

Jak podkreślił włodarz, wydarzenie to jest ważne przede wszystkim dlatego, że miejsce to otrzymało wraz z finałem realizacji projektu nowe przeznaczenie. To kolejna na mapie regionu jednostka organizacyjna zajmująca się gospodarką komunalną, ale też – co warto podkreślić – pierwszy w powiecie bialskim Inkubator Przedsiębiorczości.

Historia obiektu:

W gminne kronice zapisano:
Spółdzielnia Kółek Rolniczych została zorganizowana w dniu 18 maja 1974 roku. W tym dniu odbyło się zebranie założycielskie w Łomazach, a do spółdzielni przystąpiło 25 kołek rolniczych z Gminy Łomazy. Formalnie Spółdzielnia rozpoczęła funkcjonowanie 1 lipca 1974 r. Jej zadaniem jest organizowanie obsługi rolnictwa i wykonywanie różnego rodzaju usług mechanicznych związanych z rozwojem rolnictwa.”

Pierwszym Prezesem zarządu został Józef Rżycki, drugim Franciszek Molicki, a od 1 stycznia 1978 r. do końca istnienia SUR Marian Niczyporuk. Członkiem zarządu była obecna dziś Z nami pani Jadwiga Bańkowska, będąca jednocześnie Głowna księgową Spółdzielni. Z dniem 1 czerwca 1981 r nastąpiła reorganizacja SKR, powstała SUR.

W tygodniku Słowo Podlasia z lat ’80 można przeczytać:
najlepiej przygotowaną i dbającą o sprzęt w naszym regionie jest SKR w Łomazach, Podedwórzu. Wysoki stan gotowości maszyn, dbałość o sprzęt i należyta konserwacja oraz świadczenie usług remontowych dla rolników indywidualnych na najwyższym poziomie”.

Do sukcesów spółdzielni należy uznać m. in. uruchomienie punktu sprzedaży benzyny indywidualnym przedsiębiorcom. Jej sprzedaż rozpoczęto w 1985 r. SUR zaopatrywała w części zamienne Kółka rolnicze z połowy dawnego województwa bialskopodlaskiego. Zatrudnienie osób od 60 do nawet 130 osób. W końcowym etapie SUR posiadało następujące maszyny rolnicze, m.in. 101 ciągników, 39 młocarni, 69 przyczep, 18 kosiarek do trawy. Spółdzielnia zarządzała także zlewniami mleka w Gminie Łomazy.

Sam budynek został zaprojektowany w 1969 roku i pełnił rolę biura i warsztatu.  Z biegiem lat i rozwoju rolnictwa indywidualnego SUR przestała funkcjonować i była w etapie likwidacji. Ten teren wraz z budynkami na wniosek Wójta Gminy Łomazy, przy aprobacie Rady Nadzorczej Spółdzielni Usług Rolniczych oraz Rady Gminy Łomazy, został w 2016 r. przekazany aktem notarialnym w formie darowizny gminie Łomazy. Dużą otwartością na pomysł wykazał się ówczesny prezes SUR, śp. pan Marian Niczyporuk. Gmina zadeklarowała wówczas, że obiekt ten będzie nadal służył mieszkańcom gminy. Od momentu przekazania nieruchomości do tego czasu budynek stał pusty i niewykorzystywany, a gmina starała się o środki zewnętrzne na jego przebudowę i remont.

Dofinansowanie kwotą ponad 1 mln złotych pozwoliło zrealizować ważną dla gminy inwestycję

Z końcem 2020 roku Gmina Łomazy złożyła wniosek do wojewody lubelskiego w ramach naboru z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych uzyskując 1 mln zł dofinansowania na I etap prac.

Wartość inwestycji to 1.587.166,92 zł, z czego dofinansowanie: 1.005.156,18 zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Dzięki wsparciu budynek biurowo-warsztatowy został przebudowany i gruntowanie wyremontowany. Obiekt został ocieplony, wykonano nową instalację sanitarną, elektryczną, wodno-kanalizacyjną a także na dachu instalację fotowoltaiczną obniżającą energię. Wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Zostały wykonane nowe ściany, posadzki i utwardzenie terenu, a także podłączenie zbiornika na gaz płynny i bezobsługowy piec\. Został zamontowany Monitoring. W budynku są prysznice, szatnia i duża hala garażowa. Nadano temu miejscu nową funkcjonalność i nowe funkcje społeczne.

Więcej o inwestycji:
Łomazy: Rozpoczęto ocieplenie elewacji gminnej bazy komunalnej <<==>> LINK

Projekt przebudowy wykonało Biuro Projektów i Wycen Majątkowych MDM Piotr Dawidziuk z Piszczaca, prace wykonała firma lokalna Zakład Stolarsko – Budowlany Zdzisław Serhej z Łomaz.

Kolejny etap prac obejmie remont istniejącego budynku gospodarczego, budowę zasieków zadaszonych i montaż pojemników, które poprawią funkcjonowanie gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), budowę wagi najazdowej oraz dalsze zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Gminny Zakład Usług Komunalnych

Rada Gminy w październiku 2022 r. uchwalą utworzyła nową jednostkę budżetową o nazwie Gminny Zakład Usług Komunalnych w Łomazach, który będzie wykonywał zadania związane z gospodarką wodno-kanalizacyjną, świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych, utrzymanie zielni i terenów rekreacyjnych oraz czystości w gminie Łomazy. W wyniku przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego kierownikiem GZUK został Jacek Adamski, który posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem oraz branżowe wykształcenie i jest jednocześnie Członkiem Izby Inżynierów Budownictwa. Pracownikami zakładu zostali doświadczeni specjaliści, którzy od lat wykonują pracę w tym zakresie.

Do GZUK został przekazany ciągnik z szambiarką oraz samochody. Jeden z samochodów został zakupiony na potrzeby odczytywania wodomierzy w miejscowościach na terenie gminy.

Więcej o inwestycji:
Gminna baza komunalna i inkubator przedsiębiorczości w Łomazach <<==>> LINK

Gminny Inkubator Przedsiębiorczości

W budynku znalazł swoją siedzibę powołany zarządzeniem Wójta Gminy Łomazy Gminny Inkubator Przedsiębiorczości, który ma stanowić zaplecze dla lokalnych przedsiębiorstw. Głównym celem powstania GIP jest udzielanie wsparcia osobom rozpoczynającym prowadzenie własnego biznesu, które mogą otrzymać pomoc w postaci m.in. wynajmu biura i doradztwa prawnego. Celem realizacji Inkubatora jest promocja i rozwój Gminy Łomazy, a także pobudzenie do zakładania nowych przedsiębiorstw na terenie gminy.

Gmina otrzymała już zgłoszenie od pierwszego przedsiębiorcy, z którym w maju zostanie podpisana umowa w ramach GIP.

 

materiał: Radio Biper Gmina Łomazy / Gmina Łomazy
film: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama