Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

„Łączą nas drzewa”. W Radzyniu rozdali bezpłatne sadzonki drzew (film)

W dniu 2 kwietnia Nadleśnictwo Radzyń Podlaski zaprosiło mieszkańców powiatu radzyńskiego do udziału w akcji "Łączą nas drzewa". Na Placu Wolności stanęło stoisko promujące akcję, w którym można było otrzymać bezpłatne sadzonki drzew i krzewów leśnych.

Spotykamy się w centrum Radzynia Podlaskiego w ramach ogólnopolskiej akcji „Łączą nas drzewa”. Każdy, kto dziś do nas przyjdzie, będzie miał okazje dostać drzewko naszych rodzimych gatunków. Mamy dziś do dyspozycji dęby, sosny, świerki, buki i głogi – przybliża szczegóły spotkania nadleśniczy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski Leszek Gajuś. Jak wyjawia, w dniu 16 kwietniu odbędzie się kolejne spotkanie dla mieszkańców powiatu, tym razem w lesie. Podczas wydarzenia będzie można posadzić w lesie nowe drzewka. Przygotowano 2 tys. sadzonek.

Uczestników akcji odwiedził tego dnia wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. – Promujemy Lasy Państwowe i fakt, że są one największą ekologiczna organizacją w Polsce, w Europie. W przyszłym roku będzie stulecie ich istnienia. Prowadzą świetną gospodarkę leśną i dbają o nasze dziedzictwo narodowe. Pokazujemy więc, że warto sadzić lasy na swoich działkach, przy swoim domu. Sadząc drzewa myślimy o przyszłych pokoleniach – podkreśla Marcin Romanowski. Jak wyjaśnia, tego samego dnia odbywa się akcja w obronie lasów, zbierane są podpisy pod projektem ustawy. – Zbieramy co najmniej 100 tys. podpisów, aby można było w Parlamencie procedować ustawę w obronie polskich lasów. Lasy państwowej i prywatne są zagrożone. Jest propozycja, aby gospodarka leśna była przeniesiona z wyłącznych kompetencji państw członkowskich do kompetencji Unii Europejskiej.

Szczegóły projektu ustawy, która ma na celu zablokowanie zmian w zarządzaniu polskimi lasami, w poniższym materiale filmowym.

Obawiamy się, że pomysły związane z polityką europejską mogą doprowadzić do tego, że do co trzeciego lasu nie można by było wchodzić, zbierać grzybów, jagód. Każdy powinien móc pójść do lasu, pojeździć na rowerze, mieć kontakt z przyrodą – dodaje wiceminister.

Mamy nadzieję że wszystkie sadzonki wyrosną na dorodne drzewa i będą służyć nam przez długie lata. Pamiętajmy, że drzewa są potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie – podkreślają organizatorzy wydarzenia.

Warto przypomnieć, że powierzchnia lasów w Nadleśnictwie Radzyń Podlaski to prawie 15 tysięcy hektarów. Lasy rozpościerają się na terenie pięciu powiatów i szesnastu gmin. Na wschodzie dotykają Wisznic, a na zachodnim krańcu łączą się z Nadleśnictwem Puławy. Od północy graniczą z okolicami Łukowa, natomiast południową linię tworzy rzeka Wieprz. – Są to tereny bardzo bogate, jeśli chodzi o siedliska. To siedliska lasów mieszanych, świeżych, gdzie głównym gatunkiem jest dąb. Nadleśnictwo jest również obszarem bogatym w wody, przepływają tu przepiękne rzeki Wieprz i Tyśmienica – wyjaśnia Leszek Gajuś. – To bogactwo rezerwatów, najsłynniejszy jest „Czarny Las”, obok niego położona jest przepiękna ścieżka przyrodnicza, kwitną tam kobierce białej wełnianki. Lasy Radzynia Podlaskiego to miejsce, gdzie można spacerować, jeździć na rowerze, mamy również wyznaczone miejsca w ramach akcji „Zanocuj w lesie”. Każdy miłośnik przyrody, lasu, znajdzie tutaj dowolną formę spędzenia wolnego czasu.

 

materiał: Radio Biper Radzyń Podlaski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama