Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wisznice: Spotkanie z Severskim (film) (galeria)

W dniu 27 marca w Liceum Ogólnokształcącym w Wisznicach w ramach obchodów Dnia Autorów Europejskich odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Włodzimierzem Sokołowskim, znanym fanom jego prozy pod pseudonimem Vincent V. Severski.

Pisarz wyspecjalizowany jest w powieściach sensacyjno – szpiegowskich. To były oficer wywiadu w stopniu pułkownika. Swoje bogate doświadczenia życiowe przekuwa obecnie na sensacyjne fabuły, które cieszą się niezwykłą popularnością wśród fanów gatunku. Jest autorem serii szpiegowskich, takich kryminalnych hitów jak: Nielegalni, Niewierni, Nieśmiertelni i Niepokorni – dzięki tym utworom zyskał rzeszę czytelników. Po tym, gdy – tetralogia stała się bestsellerem, CANAL+ wyprodukował serial na podstawie pierwszej i drugiej części. Jest także autorem innych bestsellerowych powieści m.in.: Zamęt, Odwet, Nabór, a także Christine. Powieść o Krystynie Skarbek oraz ostatniej z wydanych powieści z 2022 r. Plac Senacki, 6 PM.

Spotkanie z Vincentem Severskim, poczytnym pisarzem, zostało zorganizowane w ramach Dnia Autorów Europejskich, nowej inicjatywy Komisji Europejskiej, której celem jest propagowanie czytelnictwa, zwłaszcza wśród młodego pokolenia oraz pokazanie, że obcowanie z literaturą, poznawanie jej może stać się jednym ze sposobów na odkrywanie bogactwa kulturowego Europy. Święto Autorów Europejskich obchodzone jest w tym roku po raz pierwszy zarówno w Polsce, jaki i innych krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Ten dzień w wisznickiej szkole obfitował w różne formy działań służących propagowaniu literatury wśród młodzieży. Uczestnicy wydarzenia mogli nie tylko wysłuchać wystąpienia Severskiego, ale również swobodnie porozmawiać z pisarzem. W trakcie spotkania czytano fragmenty jego utworów. Spotkaniu przyświecały słowa autora: Jako pisarz chcę być nieśmiertelny. Podczas rozmowy pisarza z uczestnikami wydarzenia padło wiele pytań dotyczących przeczytanych powieści, wykreowanych przez literata światów, wątków, wydarzeń i bohaterów. Młodzież pytała m.in. o to, jak to się stało, że z tak aktywnego i niebezpiecznego życia zrodziła się potrzeba spokojnej pracy literackiej? Co stanowiło największą trudność, a co dawało poczucie największej satysfakcji w czasie tworzenia pierwszej książki szpiegowskiej? Czy któryś z wykreowanych bohaterów jest lub mógłby być alter ego pisarza? Czy wiele kobiet pracuje w wywiadzie? Jak panu się pracowało z kobietami? Jak wiele trzeba poświęcić z życia prywatnego, aby być dobrym oficerem wywiadu? Co jest największym zagrożeniem w czasach w których żyjemy? Czy człowiekowi bardziej zagraża niszczone z dnia na dzień środowisko naturalne czy groźba użycia broni nuklearnej, biologicznej, a może najgroźniejsze są zapędy autokratów, którym obce są pojęcia humanizmu i humanitaryzmu?

Pisarz ze swadą i w niezwykle zajmujący sposób opowiadał o swojej pracy literackiej, nawiązywał do byłej działalności wywiadowczej oraz bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał na pytania licznie zgromadzonych na spotkaniu.

Drugą część wydarzenia pod nazwą Dzień Autorów Europejskich poświęcono na wspólne głośne czytanie fragmentów klasyki europejskiej w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Jako pierwszy zaprezentowano fragment powieści Severskiego pt. Christine. Powieść o Krystynie Skarbek. To utwór poświęcony historycznej postaci, polskiej agentce pracującej w brytyjskim wywiadzie w czasie II wojny światowej. Ponadto młodzież czytała w oryginale fragmenty takich utworów jak: Hamlet, Makbet, wiersze Johanna Wolfganga Goethego i Rainera M. Rilkego.

W spotkaniu wziął udział dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, Krzysztof Bruczuk, który przybliżył młodzieży postać XIX – wiecznego pisarza, a także podzielił się ciekawostkami z jego życia. W swoim wystąpieniu nawiązał m.in. do działalności Kraszewskiego na rzecz wywiadu francuskiego oraz przeczytał fragment powieści pt. „Szpieg”.

Święto Autorów Europejskich w wisznickim liceum miało na celu zachęcenie młodzieży do czytania, ale także przypomnienie roli literatury i jej twórców, którzy są strażnikami naszej kultury i dziedzictwa, a ich dzieła – jednym z najcenniejszych dóbr naszej cywilizacji. Spotkaniem udowodniono, że sięganie po dzieła literackie to najlepszy sposób na nieśmiertelność ich autorów.

materiał: Liceum Ogólnokształcącym w Wisznicach
tekst i zdjęcia: Liceum Ogólnokształcącym w Wisznicach
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama