Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Janów Podlaski na starych pocztówkach – wystawa w GOK już otwarta (film) (galeria)

Przez najbliższy miesiąc w sali wystawienniczej Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim będzie można zwiedzać wystawę "Janów Podlaski i okolice od I Wojny Światowej do czasów współczesnych", której otwarcie nastąpiło w dniu 20 marca. Dla zwiedzających zostały udostępnione materiały kolekcjonerskie ze zbiorów Tomasza Walaska. Wśród nich takie perełki jak karta z niezapomnianym ogierem czystej krwi arabskiej Bandosem i mostem wiszącym wiodącym z Janowa do Wołczyna.

Tomasz Walasek jest kolekcjonerem pocztówek o szerokiej tematyce, ale te dotyczące Janowa Podlaskiego szczególnie zainteresowały organizatorów wystawy. Sam pomysł pojawił się rok temu.

Jest to prezentacja pocztówek i kart pocztowych, ale również kopert, z kolekcji pana Tomasza Walaska. Myślę, że jest to fajny przekrój społeczny, który możemy obserwować na wydanych kartach pocztowych. Pierwsze karty pocztowe, które znajdują się na tej wystawie, były wydane w 1916 roku, są to więc perełki. Oczywiście im starsze są te karty, szczególnie te z okresu I i II wojny światowej, z międzywojnia, tym bardziej są pewnymi rarytasami i ciekawostkami – opowiada o wystawie dyrektor GOK Renata Kaczmarek.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do dnia 21 kwietnia, można ja oglądać w godzinach pracy GOK Janów Podlaski. – Zapraszamy turystów i osoby odwiedzające Janów Podlaski, ale przede wszystkim jest to ciekawostka dla naszych mieszkańców. My widzimy Janów w dzisiejszej odsłonie, nie pamiętamy tego, co było dawniej. Karty zostały wydane przez różne instytucje, niemieckie i polskie, również przez osoby prywatne. Przekrój eksponatów jest bardzo dużo i bardzo interesujący – zachęca do zwiedzania organizatorka wystawy.

Na uwagę zasługuje fakt, że dawniej Janów Podlaski był miastem, posiada wiele zabytków, a jego zabudowa stanowi pewną ciekawostkę architektoniczną. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się otaczające go krajobrazy.

Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim przymierza się do poszerzenia swojej oferty wystawowej, w planach powstanie mini muzeum. W przypadku posiadania ciekawych eksponatów związanych z miejscowością i gminą warto więc nawiązać kontakt w tej sprawie, do czego już dziś zachęcamy w imieniu przedstawicieli gminy.

 

materiał: Radio Biper Gmina Janów Podlaski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama