Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Przy szachownicy pamiętali o Żołnierzach Wyklętych (galeria)

11 marca w restauracji „Galeria Smaków” został rozegrany I Otwarty Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jestem zadowolony z całkiem dobrej frekwencji – mówi Mateusz Prokopiuk, organizator zmagań. Na liście startowej widniały 33 nazwiska zawodników, którzy reprezentowali miejscowości Biała Podlaska, Małaszewicze, Międzyrzec Podlaski, Wadowice oraz oczywiście Terespol - 13 zawodników grających w turnieju to gracze lokalnego klubu szachowego MOK "Debiut". Bardzo ucieszyła Nas obecność zawodnika z Bośni, mieszkającego na stałe w Białej Podlaskiej, mistrza FIDE Safeta Terzicia, dzięki któremu nie tylko wzrósł poziom turnieju, ale zyskał on rangę międzynarodowego!

Tym razem (po kilkuletniej przerwie) został rozegrany blitz – 9 rund tempem 3 minuty + 2 sekundy za każdy wykonany ruch trzymały w napięciu aż do ostatniej rundy. Po 5 rundach zdecydowano się na zrobienie 20 minutowej przerwy – grając turniej takim tempem, nieprzerwanie, głowa po prostu paruje!

Do końca nie było wiadomo, jaki będzie układ miejsc na podium – finalnie zwyciężyło doświadczenie mistrza FIDE Safeta Terzicia, który wygraną w ostatniej rundzie przypieczętował samodzielne zwycięstwo, gromadząc po 9 rundach 7,5 punkta. Pomimo już podeszłego wieku (pan Safet ma 80 lat) udowodnił, że dalej potrafi wygrywać w dobrym stylu! Drugie miejsce w kategorii Open przypadło Bogdanowi Celińskiemu z Białej Podlaskiej (7/9), a trzecie Marcinowi Dudkowi (Sz MOK „Debiut” Terespol, 6,5/9).

W kategorii do lat 14 pierwsze miejsce zajął Krzysztof Gołębiowski (Sz MOK „Debiut” Terespol, 4,5/9). Pozostałe miejsce na podium przypadły odpowiednio Jakubowi Marczukowi z Białej Podlaskiej (4,5/9, drugie miejsce ze względu na punktację pomocniczą) oraz Nikicie Waraksinowi (Sz MOK „Debiut” Terespol, 4/9).

Dla wielu osób był to pierwszy turniej szachowy rozgrywany na żywo – mamy nadzieję, że pojawicie się jeszcze nie raz!

Najmłodszym zawodnikiem turnieju został Wojtuś Niedziółko, natomiast najstarszym weteran terespolskich szachów – Janusz Sałtrukiewicz – obydwaj są zawodnikami klubu Szachowego MOK „Debiut” Terespol.

Na uwagę zasługuje również występ Filipa Samociuka, zawodnika Klubu Szachowego MOK „Debiut” Terespol, który w 7 rundzie sprawił niemałą niespodziankę, pokonując FMa Safeta Terzicia. Filipowi bardzo niewiele zabrakło do podium (finalnie z dorobkiem 6 punktów zajął 6 miejsce), ale przy takiej obsadzie jest to bardzo dobry wynik, a zwycięstwo z mistrzem FIDE będzie przyjemnym wspomnieniem!

Serdecznie gratulujemy nie tylko zwycięzcom, ale również pozostałym graczom za świetną postawę i walkę do końca! Zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami szachowymi oraz statuetkami, medalami i pięknymi zegarami z motywem szachowym przygotowanymi przez EcoProject Cardboard – wszystkoztektury.pl w osobie Marcina Dudka – robi naprawdę świetne projekty, także serdecznie zachęcamy do zapoznania się z jego bogatą ofertą. Liczymy na owocną współpracę w przyszłości!

Przygotowaliśmy również nagrodę dla najlepszej kobiety. Niestety, na udział nie zdecydowała się żadna Pani – mamy nadzieję, że był to jednorazowy incydent. Serdeczne podziękowania kierujemy również przede wszystkim do Prezesa Klubu Szachowego MOK „Debiut” – Pana Sławomira Leszka, który przetransportował cały potrzebny sprzęt na miejsce rozgrywek oraz pomógł w wielu sprawach organizacyjnych. Dziękuję również chłopakom z Małaszewicz, którzy jako pierwsi przybyli na turniej i pomogli w szybkiej zmianie ustawienia stołów i krzesełek z „koncertowego” na „szachowe”. Podziękowania oczywiście dla Galerii Smaków za udostępnienie sali, Burmistrzowi Miasta Terespol i MCKSiR Terespol za ufundowanie pozostałych nagród. Brak wspólnego zdjęcia oraz tych z zakończenia turnieju wynika ze strasznego chaosu, wszystko przez presję czasu, której zostaliśmy poddani. Spowodowało to ogromny pośpiech w końcowej fazie turnieju – będziemy unikać takich sytuacji w przyszłości! Zdjęcia wykonane zostały przez Terespolskie Studio Filmowe, za co serdecznie dziękujemy!

Planowane są już następne turnieje w Terespolu – więcej informacji już niebawem!

tekst: Mateusz Prokopiuk
zdjęcia: Terespolskie Studio Filmowe
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama