Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Pierwsza wirtualna strzelnica powiatu bialskiego powstała w LO w Wisznicach (film) (galeria)

W Liceum Ogólnokształcącym w Wisznicach powstała pierwsza wirtualna strzelnica powiatu bialskiego i będzie służyła przede wszystkim uczniom klas mundurowych, wspomagając umiejętności posługiwania się bronią niezbędne w planowanej pracy w wojsku, policji czy straży granicznej.

Powstanie wirtualnej strzelnicy było możliwe dzięki przystąpieniu do projektu „Strzelnica w powiecie 2022”. Jest to projekt finansowany w 80% przez Ministerstwo Obrony Narodowej i w 20% przez Powiat Bialski. Całkowity koszt inwestycji to 190.000 zł. – Strzelnica zwiększyła atrakcyjność kształcenia w naszej szkole. W zasadzie jest to w stu procentach bezpieczna strzelnica, dzięki czemu zwiększyło się również bezpieczeństwo uczniów. Uczeń po takim przygotowaniu, jakie możemy mu teraz oferować, wychodzi już w zasadzie przeszkolony z zakresu strzelania, tak jak na prawdziwych strzelnicach z broni ostrej – przybliża szczegóły dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Izabela Sokołowska.

Klasy mundurowe funkcjonują w placówce od 2007 roku, a młodzież kształcona jest w trzech kierunkach: Straż Graniczna, Wojsko i Policja. Strzelnica została do użytku uczniów na początku roku, natomiast w dniu 16 marca nastąpiło jej oficjalne otwarcie. – Uczniowie są zachwyceni tą strzelnicą, bardzo chętnie korzystają z zajęć dodatkowych. W związku z otwarciem strzelnicy mamy tutaj jej opiekuna, mamy też kółko zainteresowań, więc uczniowie już się wpisują w kolejkę – wyjaśnia dyrektor placówki.

Strzelnica składa się z czterech stanowisk strzelniczych, więc zajęcia odbywają się w małych grupach. Multimedialny charakter obiektu stanowi o jego bezpieczeństwie, ale broń używana na zajęciach ma wiele cech zbliżonych do prawdziwej broni palnej, nawet wagowo jest bardzo zbliżona, co pozwala uczniom oswoić się z jej realnym ciężarem. – Zajęcia prowadzi człowiek przygotowany do tego profesjonalnie, więc nawyki, które nabywają uczniowie korzystając z tej broni, są takie same jak przy broni ostrej. Uczniowie mogą się uczyć na tych bezpieczniejszych rodzajach broni, a później wykorzystać te umiejętności również przy broni ostrej, jeżeli zdecydują się na kontynuowanie tego zainteresowania, bądź znajdą się w szeregach jakichkolwiek służb mundurowych. Mam nadzieję, że to zwiększy zainteresowanie naszą szkołą i serdecznie zapraszam, jeśli ktoś chciałby się w tym kierunku kształcić – zachęca Izabela Sokołowska.

Kierownikiem strzelnicy w LO w Wisznicach jest Mariusz Smagieł, emerytowany funkcjonariusz, który ma za sobą 23 lata pracy w Policji oraz sześcioletnie doświadczenie w pracy w szkołach w Janowie Podlaskim oraz Wisznicach. Prowadzi również kółko strzeleckie. Do dyspozycji strzelców są dwie jednostki broni, karabinek i pistolet. – To całkowicie bezpieczna strzelnica, nie używamy kul, strzelamy z lasera połączonego bezpośrednio ze spustem. Podstawową sprawą, jaką przyjęliśmy na tej strzelnicy, jest wykonywanie czynności w taki sposób, jakbyśmy byli na strzelnicy z bronią palną – wyjaśnia Mariusz Smagieł.Mechanizm powtarzalności zachowań ucznia z bronią pozwoli nam później na łatwiejszą pracę i przygotowanie ucznia do służb mundurowych.

W powstaniu strzelnicy znaczny udział ma Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, którego wkład własny wyniósł 20% wartości inwestycji. – To kwota blisko 40.000 zł. Mam ogromną nadzieję, że ta strzelnica w znacznej mierze przyczyni się do tego, że nabory do klas pierwszych będą po prostu większe. Jest to dodatkowa oferta edukacyjna, z którą wychodzi szkoła i myślę, że ta strzelnica będzie właśnie w taki sposób funkcjonować, że młodzież będzie mogła w ramach zajęć dodatkowych trenować swoje umiejętności strzeleckie – stwierdza starosta bialski Mariusz Filipiuk.

 

materiał: Radio Biper Gmina Wisznice / Powiat Bialski
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama