Reklama

Reklama

Reklama video

Wykład i wystawa „Podziemie niepodległościowe” wyrazem dbałości o pamięć pokoleniową (film)

Ważnym punktem kilkudniowych miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białej Podlaskiej była wystawa "Podziemie niepodległościowe" i wykład tematyczny, który dla uczniów bialskich szkół wygłosił historyk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie Grzegorz Makus.

W dniu 3 marca w urzędzie miasta Biała Podlaska odbył się wykład pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie pod hasłem „Podziemie niepodległościowe„.

Wydarzenie zainaugurował prezydent Michał Litwiniuk, który złożył szczególne podziękowania profesorom i nauczycielom historii za dbałość o rozbudzanie pasji poznawczej w młodych umysłach uczniów bialskich szkół. – Trudna, dramatyczna historia Żołnierzy Wyklętych, którą starali się zniszczyć w pamięci Polaków komuniści, przetrwała dzięki temu, że kolejne pokolenia niosły ją w sercach – podkreślił włodarz.

Tego dnia w I LO im. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej została również otwarta wystawa „Podziemie Niepodległościowe”. – Otwieramy dziś wystawę o braciach Taraszkiewiczach, który działali przede wszystkim w powiecie włodawskim, ale zapuszczali się również w nasze rejony. To dwaj bracia, którzy byli dowódcami oddziału, niestety obaj zginęli w walce. Wystawa została zorganizowana z okazji 1 marca – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Powinniśmy pamiętać o tych ludziach, którzy walczyli o wolną Polskę i ponieśli najwyższą ofiarę – podkreśla prezes Stowarzyszenia „Południowe Podlasie” Sławomir Suszczyński.

Na planszach zostały przybliżone sylwetki Leona Taraszkiewicza „Jastrząb” i Edwarda Taraszkiewicza „Żelazny”.

Wykład i wystawę przygotowało Stowarzyszenie „Południowe Podlasie”. Autorem wystawy i prelegentem był Grzegorz Makus, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie. Specjalizuje się on w badaniach nad dziejami antykomunistycznego podziemia na Lubelszczyźnie. Autor artykułów naukowych w „Zeszytach Historycznych WiN-u” i około setki publikacji popularno-naukowych. Od 2006 r. twórca strony internetowej „Żołnierze Wyklęci – Zapomniani Bohaterowie” (www.podziemiezbrojne.pl). W 2009 r. odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi za wkład w przywracanie pamięci o żołnierzach antykomunistycznego podziemia. Prelegent przypomniał bialskiej młodzieży czasy zbrojnych działań przeciw władzy komunistycznej podejmowanych przez oddziały partyzanckie.

 Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez cały marzec, organizatorzy zapowiadają już kolejną w kwietniu. – Pracujemy nad tematem, współpracujemy z Instytutem Pamięci Narodowej i staramy się upamiętniać historię Polski – informuje Sławomir Suszczyński.

Więcej o miejskich obchodach w dniach 1-5 marca:
Społeczność Białej Podlaskiej uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych (film) (galeria) <<==>> LINK

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

 

 

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama