Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Swory: Czyste powietrze wokół nas (galeria)

Szkoła Podstawowa w Sworach już po raz kolejny brała udział w ogólnopolskiej akcji: „Czyste powietrze wokół nas”. W dniach od 20 lutego do 3 marca 2023r. dzieci 5 i 6-letnie wzięły udział w programie przedszkolnej edukacji antynikotynowej prowadzonym przez nauczycielki wychowania przedszkolnego – Magdalenę Jaszczuk oraz Iwonę Chaniewicz.

Program ma charakter profilaktyczny i polega przede wszystkim na uświadamianiu dzieciom szkodliwości dymu tytoniowego, jak również przedstawia sposoby radzenia sobie w sytuacjach codziennych, w których dziecko narażone jest na szkodliwe dla niego działanie dymu tytoniowego. Realizacja programu polegała na zabawie, dzięki której przedszkolaki zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu. Dzieci zapoznały się z bohaterem programu – Dinkiem i piosenką o Dinku, która towarzyszyła im w czasie realizacji zajęć edukacyjnych.

W ramach programu dzieci miały zorganizowaną wycieczkę po okolicy, podczas której obserwowały różne źródła dymu, poszerzyły swoją wiedzę dotyczącą ich rodzajów i przyczyn wydobywania się. Podsumowaniem obserwacji było wykonanie prac plastycznych, które zostały zaprezentowane na wystawach na terenie przedszkola. Podczas zajęć dydaktycznych przedszkolaki zwiększyły wiedzę na temat szkodliwości dymu papierosowego oraz skutków palenia papierosów, dowiedziały się jak należy zachowywać się w zadymionych pomieszczeniach oraz jak sobie radzić, gdy inni palą papierosy. Dzieci wykonały również znaczki z napisem „Proszę, nie pal przy mnie”. Aktywnie brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych, w ćwiczeniach oddechowych i chętnie mówiły o szkodliwościach zanieczyszczonego powietrza.

Dzieci z ciekawością uczestniczyły w proponowanych zajęciach warsztatowych i były maksymalnie zaangażowane w te działania. Przedszkolaki wykazały wysoki poziom wiedzy na temat palenia tytoniu i jego skutków. Program ogólnie był ciekawy, przydatny i potrzebny a także dostosowany do możliwości poznawczych dzieci przedszkolnych.

materiał: Szkole Podstawowej w Sworach
tekst i zdjęcia: Magdalena Jaszczuk, Iwona Chaniewicz nauczyciele wychowania przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Sworach
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama