Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Społeczność Terespola oddała hołd Żołnierzom Wyklętym (film) (galeria)

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uhonorowano w Terespolu w dniu 1 marca złożeniem kwiatów i zniczy przy Pomniku Niepodległości.

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy miasta na czele z władzami samorządowymi oraz zaproszeni goście. Hołd żołnierzom oddali m.in. senator RP Grzegorz Bierecki, poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk, samorządowcy powiatu bialskiego i Terespola, przedstawiciele Straży Granicznej, Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej, Bractwa Kurkowego i Książęcego Domu Radziwiłłów z Terespola, a także młodzież z klas mundurowych Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego i uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej. 

W trakcie wydarzenia ksiądz dziekan Mirosław Krupski odmówił modlitwę w intencji Żołnierzy Wyklętych, a Hanna Bednarzak z Terespola zaśpiewała pieśń patriotyczną. Kilka słów do obecnych skierowali  senator RP Grzegorz Bierecki, poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk oraz burmistrz Terespola Jacek Danieluk.

Czas niemal dwudziestu lat Żołnierzy Niezłomnych to tak naprawdę ostatnie polskie powstanie. Kiedy śp. prezydent prof. Lech Kaczyński wniósł do Sejmu ustawę o ustanowieniu Dnia Żołnierzy Wyklętych 1 marca to w pierwotnym jej tekście znalazło się określenie, że było to ostatnie powstanie. Ponad 200 tysięcy ludzi walczyło o wolną Polskę i wywalczyli to. Mieli być zapomniani, a są obdarzani czcią i szacunkiem – przypomniał senator Grzegorz Bierecki. – My jako środowisko polityczne zaangażowane w rozwój ruchu patriotycznego obrony Ojczyzny pod przewodnictwem Lecha Kaczyńskiego od samego początku mówiliśmy, że to święto należy się wszystkim Polakom i Polkom, ludziom, którzy przez kilkadziesiąt lat ustroju politycznego musieli milczeć – podkreślił poseł Dariusz Stefaniuk. – Wiemy, dlaczego tu jesteśmy i dlaczego powinniśmy być. Złożyliśmy wiązanki kwiatów, żeby pamiętać tych, którzy walczyli o naszą wolność i nie zgodzili się z tym, co się stało po II wojnie światowej – mówił burmistrz Jacek Danieluk.

 

materiał: Radio Biper Terespol
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama