Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Skarb z Zaniówki trafi do Muzeum Południowego Podlasia

W miejscowości Zaniówka natrafiono na blisko 1000 sztuk szelągów koronnych i litewskich z XVII wieku. O przypadkowym znalezisku w trakcie poszukiwań współczesnych elementów wyposażenia mechanicznego sprzętu rolniczego z pomocą wykrywacza metali powiadomił WUOZ w Lublinie Delegatura Biała Podlaska Michał Łotys. Monety wraz z ceramicznym dzbanem zostaną przekazane w depozyt do Działu Archeologii Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. O skarbie monet poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

26 lutego do WUOZ w Lublinie Delegatura Biała Podlaska wpłynęło zawiadomienie od Pana Michała Łotysa o przypadkowym natrafieniu na skarb monet w m. Zaniówka, podczas poszukiwań współczesnych elementów wyposażenia mechanicznego sprzętu rolniczego z pomocą wykrywacza metali.

Przeprowadzone 27 lutego oględziny zgłoszonych i zabezpieczonych przez znalazcę przedmiotów, jak i miejsca ich znalezienia, wstępnie wykazały, iż jest to skarb monet, na który składa się depozyt szelągów koronnych i litewskich z XVII wieku, w ilości szacunkowej około 1000 sztuk, umieszczonych w dzbanku ceramicznym (tzw. siwak) ze śladami uszkodzeń mechanicznych. Całość posiada masę około 3kg. Monety o różnym stopniu zachowania, oddzielone od zespołu zwartego w dzbanku, tworzą egzemplarze luźne (115 sztuk) oraz tzw. zlepieńce (monety zespolone po kilka sztuk w skutek procesów utleniania) – 62 sztuki. Oprócz monet w dzbanku natrafiono na fragmenty tkaniny, zabezpieczono również fragmenty ceramiczne uszkodzonego dzbanka.

Oględziny miejsca znalezienia wykazały iż depozyt został umieszczony intencjonalnie w warstwie podglebia (wyraźnie zarysowany ślad na profilu wykonanego wkopu na miejscu odkrycia), na polu ornym przy obrzeżach terenu zabudowy gospodarczej (w tym historycznej) miejscowości Zaniówka. Obiekt zostanie w całości przekazany w depozyt do Działu Archeologii Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

materiał, tekst i zdjęcia: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, FB
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama