Wydarzenie rozpoczęli utworem na zbiórkę sygnaliści z Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar” przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.
Spotkanie organizowane jest każdego roku począwszy od pierwszego w 2018 r., które odbyło się w rocznicę otwarcia w muzeum Izby Pamięci Dworu Antypolskiego. W poprzednich latach wracano pamięcią do historii Zaleskich i Rudniewskich związanych z dworem w Antopolu, ziemiaństwa w Polsce, losów dworów rozlokowanych na terenie powiatu bialskiego i okolicy, a w tym roku związano spotkanie z tradycją łowiecką i myśliwską pielęgnowaną w XIX-wiecznych polskich dworach szlacheckich.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa czasowa „Z taksami na jaźwce i nie tylko – o tradycjach łowieckich ziemiaństwa i sztuce inspirowanej naturą”: w pokoju męskim – nie tylko dla mężczyzn, co w grądzie i borze piszczy?, ptaki na jedwabiu z kolekcji Zofii Leszczyńskiej i pędzelkiem na piórkach Pawła Mulcahey-Bera. Tytuł wystawy został zaczerpnięty z książki Silva Rerum Kajetana Kraszewskiego i jest to fragment kroniki z 6 listopada 1872 r.
Na wystawie zaprezentowano elementy kultury łowieckiej stanowiącej istotną część polskiego dziedzictwa narodowego. Ekspozycja zawiera: fragment lasu iglastego i mieszanego wraz z jego mieszkańcami (borsuk, dzik, koziołek, lis i ptaki), współczesne malarstwo inspirowane naturą, ptaki na jedwabiu autorstwa Zofii Leszczyńskiej oraz obrazy na piórach Pawła Mulcahey-Ber. W centralnej części został zaprezentowany pokój myśliwski z wyposażeniem, broń myśliwska, trofea, książki, grafiki, malarstwo o tematyce łowieckiej, fotografie z polowań w romanowskich lasach oraz z udziałem rodziny Zaleskich, wybrane utwory literackie: Rok Myśliwca Wincentego Pola, Księga Świata z 1859 r. oraz czasopismo Łowiec z 1879 i 1887 r., w którym artykuły zamieszczał Kraszewski.
materiał: Radio Biper Powiat Bialski, Gmina Sosnówka
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk