Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kodowanie dla dzieci, czyli zajęcia przyjemne z pożytecznym

Umysł dziecka jest niezwykle chłonny. Dzieci bardzo szybko przyswajają nowoczesne technologie i doskonale z nimi sobie radzą, często znacznie lepiej niż ich rodzice. Zawód programisty lub elektronika jest obecnie bardzo popularny, a najlepsi specjaliści są świetnie wynagradzani. Dlatego warto wspierać dziecko, jeżeli wykazuje zainteresowanie programowaniem i umożliwić mu rozwój w tym kierunku, wykraczający poza wiedzę szkolną. Jak to zrobić?

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Komputer znajduje się obecnie w większości domów, a dzieci z ochotą z tego korzystają. Paradoksalnie przyczyniła się do tego pandemia koronawirusa. Wielu rodziców przeszło na pracę zdalną, również zdalna była nauka szkolna. W niektórych wypadkach nawet w rodzinach najbardziej „opornych” na nowe technologie stały się one koniecznością.

Niemniej, korzystanie z komputera i Internetu nie może pozostać bez rodzicielskiego nadzoru. Nie chodzi tu jedynie o nieodpowiednie dla dziecka treści, ale także o niewłaściwe nawyki, jakich młody człowiek może nabrać. Dlatego nie jest dobrym rozwiązaniem „unieszkodliwienie” młodszego dziecka (bo samemu chce się np. obejrzeć film w telewizji), dając mu tablet z włączoną bajką. Za to zagranie razem z nim w grę edukacyjną na laptopie, oczywiście w rozsądnym wymiarze czasu, może pomóc w prawidłowym ukierunkowaniu zainteresowań młodego człowieka. Tym bardziej, że informatyka jest w szkole przedmiotem obowiązkowym, a gry edukacyjne doskonale do niego przygotują lub będą uzupełniać szkolną wiedzę.

Nauka kodowania dla dzieci – gdzie szukać?

Oswojenie dziecka z komputerem i podstawami programowania w sposób kontrolowany nie jest rzeczą łatwą i nie zawsze rodzice są w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Warto skorzystać z oferty fundacji Mały Inżynier, mieszczącej się w Poznaniu, posiadającej filie w kilku polskich miastach i wciąż dynamicznie się rozwijającej. Można wybrać placówkę najbliżej miejsca zamieszkania; znajdują się one, oprócz Poznania, w Warszawie, Szczecinie, Siedlcach, Białej Podlaskiej i Pile. Oferta edukacyjna poszczególnych placówek zamieszczona jest na stronie malyinzynier.pl. Zajęcia dla dzieci, które z różnych powodów nie mogą dojeżdżać do placówek, prowadzone są w trybie zdalnym.

Mały Inżynier proponuje sprawdzoną w przypadku dzieci metodę nauki – poprzez zabawę. Przykładowo, tajniki kodowania można zgłębiać z wykorzystaniem popularnej gry survivalowej – Minecraft. Można wprowadzać w niej własne, autorskie modyfikacje. Mały Inżynier organizuje zajęcia z podziałem na poziomy umiejętności, dla dzieci w wieku od 5 do 15 lat. W bieżącym roku podczas ferii zimowych oferowany był np. dwutygodniowy kurs programowania dla dzieci, stacjonarny i online, w terminach odpowiadających terminom ferii w poszczególnych województwach. Dzięki temu dzieci, które nie wyjeżdżały na ferie, mogły spędzać czas przyjemnie i w pożyteczny sposób.

Propozycje na nadchodzącą wiosnę i lato

Za kilka tygodni w szkołach nastąpi przerwa wielkanocna. Dla dzieci w wieku od 7 do 15 lat będą się podczas jej trwania odbywać jednodniowe warsztaty stacjonarne. Zajęcia rozpoczynać się będą o godz. 9.00 i potrwają do 16.00, aczkolwiek, ze względu na godziny pracy rodziców, aby mogli oni bez problemu dowieźć i odebrać dzieci, opieka nad nimi zapewniona jest już od 7.30 i trwa do 17.00. W tym czasie dzieci otrzymają pełne wyżywienie (drugie śniadanie, obiad i podwieczorek), a także wodę i przekąski. Materiał ma być przyswajany pod opieką doświadczonych instruktorów, a praca odbywać się będzie w parach.

Tematyka zajęć będzie – oczywiście – głównie wielkanocna. Dla dzieci młodszych (7-12 lat) przewidziane są eksperymenty z wykorzystaniem jajka i zgłębienie jego tajemnic. Będzie też możliwość stworzenia własnego, wielkanocnego labiryntu w Minecraft i poszukiwania świątecznego jajka. Dodatkową atrakcją ma być śmigus-dyngus. Natomiast dla dzieci starszych przewidziana jest budowa profesjonalnego dekoratora pisanek i sprawdzenie jego możliwości, a także samodzielna konstrukcja i programowanie robo-zajęcy, a następnie urządzenie ich wyścigów, co może być niezwykle emocjonujące.

Za kilka miesięcy kończy się rok szkolny. Dość trudna sytuacja gospodarcza niezbyt sprzyja planowaniu wakacyjnych wojaży dla całych rodzin – nie wszyscy będą mogli sobie pozwolić na wyjazdy. Z myślą o tych dzieciach, które lato będą spędzać w domu, Mały Inżynier organizuje półkolonie online. Odbywać się one będą w formie warsztatów od poniedziałku do piątku. Codziennie przewidywane są dwa bloki dydaktyczne, z których każdy ma trwać 80 minut z przerwą, podczas której uczestnicy mogą rozmawiać i wymieniać się między sobą uwagami i doświadczeniami. Program zajęć ma obejmować naukę poprawnego tworzenia kodu, zasady działania pętli, instrukcji warunkowych i innych struktur informatycznych, a także naukę języka programowania od podstaw, kodowanie aplikacji i tworzenie gier. Warsztaty przewidziane są dla uczestników początkujących i średniozaawansowanych.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama