Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Jubileusz 100-lecia jednostki OSP Stare Szpaki (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 28 maja 2023
, godz. 00:00
W dniu 28 maja w Starych Szpakach odbędą się oficjalne obchody 100 rocznicy powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w miejscowym Sanktuarium Świętego Józefa, po której uczestnicy przemaszerują na plac przy remizie strażackiej, gdzie nastąpi dalsza część jubileuszowej ceremonii. Redakcja Radia Biper objęła wydarzenie patronatem medialnym.

Ochotniczą Straż Pożarną w Starych Szpakach (woj. mazowieckie, pow. łosicki, gm. Stara Kornica) utworzono decyzją mieszkańców wsi w 1923 roku. Pięć lat później strażacy przystosowali wóz konny do gaszenia pożarów. W 1930 roku z inicjatywy proboszcza Parafii Górki, ks. Wacława Gąski zawiązana została 14-osobowa orkiestra dęta, kierowana przez Pana Kapuścińskiego z Platerowa. W roku 1933 wybudowano dom ludowy – pierwszą siedzibę straży. Wówczas powołano także kółko rolnicze. W 1936 roku przy OSP uformowano drużynę sportową, która szybko stała się liderem przeprowadzanych w okolicy zawodów i w kolejnych latach nie miała sobie równych w regionie, a nawet w województwie.

Strażacy ze Szpaków poza niesieniem pomocy w najróżniejszych sytuacjach losowych chętnie angażowali się w takie przedsięwzięcia społeczne jak: budowa Szkoły Podstawowej im. Błogosławionej Karoliny Kózkówny (1950) czy świątyni parafialnej (1960).
Rok 1957 był szczególny dla druhów ze Starych Szpaków, ponieważ do ich floty trafił pierwszy samochód. W 1984 rozpoczęto budowę Domu Strażaka. Jego otwarcie miało miejsce w 1987 roku, wtedy też szpakowscy ochotnicy otrzymali Stara 200. W 1996 OSP Stare Szpaki włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a w 1998 nadano jej sztandar. Kolejnym ważnym momentem w życiu brygady był zakup w 2014 roku nowego, średniego samochodu pożarniczego marki Mercedes-Benz.

Do tej pory OSP Stare Szpaki dowodziło jedenastu komendantów. Dziś na jej czele stoją: Adam Jakimiuk (prezes) i Marcin Trociewicz (naczelnik). Strażnica zastępu dalej mieści się w Domu Strażaka z 1987 roku. Stacjonują w niej dwa wozy bojowe i 9-osobowy bus.
Aktualnie jednostka liczy 50 strażaków. Kilku z nich na co dzień zawodowo służy w PSP.  Członkowie ekipy OSP Stare Szpaki posiadają szerokie zaplecze sprzętu ratowniczo-gaśniczego i wiele kwalifikacji, potwierdzonych egzaminami państwowymi. Szpakowscy strażacy aktywnie uczestniczą w kształtowaniu życia kulturalnego wsi, biorąc udział w uroczystościach parafialnych czy organizacji Przeglądu Piosenki Kabaretowo-Biesiadnej „Szpacze Trele-Morele” (wspólnie z zespołem ludowym Marysieńki).

100-lecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej to historyczne wydarzenie dla lokalnej społeczności. W trakcie święta formacji oprócz przemówień okolicznościowych planowane są: dekoracja najbardziej zasłużonych ochotników, złożenie podziękowań partnerom za dotychczasową współpracę i przyjęcie z zabawą taneczną. 28 maja oddany zostanie hołd wszystkim tym, którzy odeszli już na wieczną wartę przed tronem Boga, a którzy mieli swój wkład w założenie i rozwój jednostki. Wspólne świętowanie będzie okazją do partycypacji miejscowej ludności w kultywowaniu lokalnego folkloru i zwiększenia świadomości na temat dziedzictwa kulturowego wsi. Publiczna galówka będzie także formą zachęty kolejnych przedstawicieli młodego pokolenia do wstąpienia w szeregi OSP.

materiał: Marek Chwedczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama