Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jest ona związana z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce ten dzień został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 roku o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Ma on służyć przypominaniu o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.
Od poniedziałku (20 lutego) rusza kolejna edycja „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Jak co roku, również Policja chętnie włącza się w obchody. Oczywiście okres tygodnia jest tutaj tylko symboliczny. Jego zadaniem jest poświęcenie szczególnej uwagi osobom, które w różnych okolicznościach stały się ofiarami przestępstw. Pokrzywdzeni często nie mają świadomości o dostępnych rozwiązaniach prawnych, z których mogliby skorzystać. Dlatego tak ważnym jest, chociażby zapewnienie dostępności specjalistów z dziedziny prawa. Polska Policja przy współpracy z innymi podmiotami, od 20 do 26 lutego organizować będzie punkty konsultacyjne, w których każda osoba szukająca porady lub pomocy może skorzystać z wiedzy i doświadczenia nie tylko samych funkcjonariuszy, ale również przedstawicieli sądów, prokuratur i ośrodków pomocy społecznej. Osoby dotknięte przestępstwem, które zgłoszą się do instytucji, będą mogły otrzymać bezpłatną poradę.
W ramach Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem na terenie całego kraju funkcjonuje 305 miejsc świadczenia pomocy. Wykaz placówek pomocowych znajduje się na stronie Funduszu Sprawiedliwości:https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/ Do błyskawicznego kontaktu służy również całodobowa ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym (+48 222 309 900) oraz specjalny adres e-mail: info@numersos.pl
W dniach od 20 do 26 lutego w Komendzie Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej oraz Komisariatach Policji naszego powiatu dyżurować będą funkcjonariusze, do których zadań należeć będzie informowanie osób zainteresowanych o prawach osób pokrzywdzonych. Osoby zainteresowane będą mogły również uzyskać informacje o instytucjach do których można się zwrócić o pomoc w konkretnych przypadkach.
W ramach tego przedsięwzięcia w Komendzie Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej uruchomione zostały specjalne dyżury, w trakcie których fachowej pomocy będą udzielać policyjni specjaliści. W KMP Biała Podlaska dyżury będą pełnione pod numerem telefonów: 47 814 13 02, 47 814 13 05, w Komisariacie Policji w Terespolu telefon 47 814 92 10, Komisariacie Policji w Międzyrzecu Podlaskim telefon 47 814 52 10, Komisariacie Policji w Janowie Podlaskim- telefon 47 814 42 10, Komisariacie Policji w Wisznicach telefon- 47 814 62 10. Informacji o osobach dyżurujących udzielać będzie całodobowo dyżurny policji pod nr tel. 47 814 13 00.
Informacje dotyczące dyżurów w Komisariacie Policji w Wisznicach
Informacje dotyczące dyżurów w Komisariacie Policji w Terespolu
Informacje dotyczące dyżurów w Komisariacie Policji w Janowie Podlaskim
Informacje dotyczące dyżurów w Komisariacie Policji w Międzyrzecu Podlaskim
materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy KMP Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki