Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

30 Prezentacje „Za kolędę dziękujemy” w Konstantynowie (film) (galeria)

29 stycznia w sali widowiskowej GCK w Konstantynowie odbyły się 30. Prezentacje "Za kolędę dziękujemy", na które zaprosili wspólnie Starosta Bialski, Wójt Gminy Konstantynów i Gminne Centrum Kultury.

Impreza została zorganizowana już po raz 24 na poziomie powiatu bialskiego i 11 raz na poziomie międzywojewódzkim, a do udziału w prezentacjach zaproszone były zespoły, grupy kolędnicze, chóry lub soliści. – To przede wszystkim nawiązanie do wspaniałej polskiej tradycji kolędowania, ale też całej ceremonii obrzędu bożonarodzeniowego. To też ważne spotkanie różnych grup pozwalające na wymianę doświadczeń. Cieszymy się, że te tradycje na Południowym Podlasiu, na naszej ziemi bialskiej, mają swoją długą historię, również dzięki zaangażowaniu władz wojewódzkich i powiatowych, a przede wszystkim samorządowych – podkreśla członek zarządu Rady Powiatu Bialskiego, były wieloletni starosta bialski i przewodniczący Bialskopodlaskiego Sejmiku Samorządowego Tadeusz Łazowski.

Celem spotkania jest każdego roku umożliwienie młodemu pokoleniu zapoznania się z tradycją i dziedzictwem kulturowym Południowego Podlasia, stworzenie dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym możliwości zaprezentowania się przed publicznością oraz propagowanie regionalnej twórczości ludowej opiewającej piękno i nastrój Świąt Bożego Narodzenia poprzez prezentację tradycji z własnego miasta czy gminy.

Mamy dziś jubileusz, to już trzydzieste prezentacje. Gramy tylko o jeden rok krócej niż Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zespoły nam dopisały, to cztery i pół godziny muzyki na żywo w wykonaniu wielu zespołów i solistów z terenu trzech województw: lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego – przybliża szczegóły dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Konstantynowie Ilona Niewęgłowska.

Nawet okres pandemii nie przeszkodził w organizacji prezentacji, choć przez dwa lata odbywały się bez udziału publiczności. – Cieszymy się, że od trzydziestu lat tego typu impreza odbywa się właśnie w Konstantynowie – nie kryje satysfakcji i dumy wójt Romuald Murawski podkreślając jednocześnie zasługi wielu osób, które zaangażowały się w organizację tej imprezy. – Nasze GCK jest bardzo aktywne, ambitne, ma bardzo dużo pomysłów. Imprez w tym roku będzie naprawdę dużo i o Gminnym Centrum Kultury na pewno w mediach często usłyszymy. A w tym roku zmieni również swoje oblicze, bo planowany jest duży remont tego obiektu.

Tego dnia na konstantynowskiej scenie prezentowali się:

1. Martyna Bożyk
2. Zespół „Melizmat” z GCK Konstantynów
3. Zespół „Leśnianki” z GOK Leśna Podlaska
4. Oliwia Spychel
5. Zespół Zacisze (DPS)
6. Latido Dominika Stolarek i Zuzanna Bożyk z GCK Konstantynów
7. Zespół „Mielniczanie” z GOKSiR w Mielniku
8. Dominika Szewczuk z GCK Konstantynów
9. Zespół instrumentalny z GOK Sarnaki
10. Zespół śpiewaczy Aura z GOK Sarnaki
11. Skrzypaczki z mistrzem Marczukiem z GCK Konstantynów
12. Chór Parafialny z Horbowa
13. Bartłomiej Juszkiewicz
14. Zespół „Korniczanie” ze Starej Kornicy
15. Hanna Wyrzykowska
16. Zespół „Pawłowianki” z Nowego Pawłowa działający przy GOK Janów Podlaski
17. Zespół „Czeremcha” z Cieleśnicy działający przy GIK Rokitno
18. Zespół „Olszyna” z Olszyna działający przy GIK Rokitno
19. Magda Karczmarz
20. dzieci z klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Komarnie-Kolonii
21. Zespół „Jutrzenka” ze Sławacinka Starego
22. Maciej Olichwiruk
23. Zespół ludowy „Kalina” z Białej Podlaskiej
24. Uczestnicy WTZ – Ewelina Jówko, Piotr Kamiński, Kinga Sawczuk
25. Zespół „Pogodna Jesień”
26. Antonina i Jan Holub
27. Zespół 'Marysieńki”

Prezentacjom pod hasłem „Za kolędę dziękujemy” towarzyszyła XVI wystawa prac plastycznych „Anioły i ozdoby bożonarodzeniowe”, a wieczór uwieńczyło wspólne kolędowanie przy ognisku.

Więcej o konkursie i jego wynikach:
16 Konkurs Plastyczny „Anioły i ozdoby bożonarodzeniowe” – wyniki <<==>> LINK

Do wspólnego dzieła włączyło się KGW z Konstantynowa, które przygotowało smaczny poczęstunek dla 250 uczestników prezentacji i wszystkich zaproszonych gości. Na szczególną uwagę zasługują również skrzydła anielskie tworzące dekorację uroczystości, przy których można było wykonać pamiątkowe zdjęcia, a w których powstanie zaangażowało się naprawdę wiele osób związanych z Konstantynowem.

 

materiał: Radio Biper Gmina Konstantynów
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama