Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

160. rocznica Powstania Styczniowego – inscenizacja zwycięskiej Bitwy o Kodeń (film) (galeria)

Podczas obchodów 160 rocznicy Powstania Styczniowego, jakie miały miejsce w dniu 22 stycznia w Kodniu, została przeprowadzona wielka inscenizacja ataku powstańców na garnizon rosyjski w nocy z 22/23 stycznia 1863 r. w ramach projektu "Zwycięska Bitwa o Kodeń w pierwszym dniu Powstania Styczniowego". Na wydarzenie zaprosili wspólnie dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu, Wójt Gminy Kodeń i Towarzystwo Przyjaciół Kodnia. Redakcja Radia Biper objęła wydarzenie patronatem medialnym.

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu we współpracy z Biurem Programu Niepodległa w 2023 r. realizuje projekt pt. „Zwycięska Bitwa o Kodeń w pierwszym dniu Powstania Styczniowego”. W ramach zadania odbyła się inscenizacja zwycięskiej Bitwy o Kodeń.

W programie wydarzenia znalazł się przemarsz z lasku „Borek” do Kodnia podhasłem „Na Kodeń marsz!”, po którym w Bazylice św. Anny została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny oraz powstańców styczniowych. Po mszy w parku odbyła się inscenizacja ataku powstańców na garnizon rosyjski w nocy z 22/23 stycznia 1863 r., w którą zaangażowali się mieszkańcy gminy Kodeń oraz jej sympatycy.

To dla nas bardzo ważny dzień i obchodzimy te uroczystości od wielu lat. W związku ze 160 rocznicą oraz ogłoszeniem przez Senat roku 2023 Rokiem Powstańców Styczniowych zmobilizowaliśmy się i zorganizowaliśmy to dużo huczniej – wyjaśnia wójt gminy Kodeń Jerzy Troć.

Spotkaliśmy się, by uczcić pamięć tych, którzy wówczas, mając wiarę, nadzieję i miłość, wystąpili po to, aby nasza Ojczyzna była wolna. Mieli wiarę, wierzyli, że się uda, mieli nadzieję, że wkrótce odzyskamy niepodległość i miłość do Ojczyzny, do naszych tutaj terenów – mówiła poseł na Sejm RP Anna Dąbrowska-Banaszek. – Powstańcy styczniowi byli fundamentem odrodzenia II Rzeczypospolitej, symbolem, który wskazywały pokolenia do naśladowania – podkreślił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

Kolejnym punktem obchodów rocznicowych były uroczystości przy „Kamieniu Powstańców” oraz ognisko powstańcze.

Z założeniach projektu jest również wytyczenie szlaku historycznego „Zwycięska Bitwa o Kodeń”. Szlak historyczny upamiętni drogę, jaką w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. pokonali powstańcy. Jego otwarcie będzie miało miejsce 13 sierpnia br. Partnerami projektu są Ojcowie Oblaci z Kodnia, Towarzystwo Przyjaciół Kodnia oraz Zespół Placówek Oświatowych z Kodnia.

 

materiał: Radio Biper Gmina Kodeń
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
film: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama