Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Tradycje wigilijne w Studziance (galeria)

W dniu 18 grudnia w świetlicy w Studziance z inicjatywy Moniki Dziobek odbyło się dzisiaj spotkanie mające na celu przypomnienie i popularyzację tradycji wigilii Świąt Bożego Narodzenia. Udział w nim wzięli mieszkańcy gminy Łomazy.

Samorząd reprezentowali sekretarz Marianna Łojewska i radny Grzegorz Wysocki. Miejscowe gospodynie przypomniały dawne potrawy wigilijne prowadząc warsztaty ich przygotowywania. W kuchni dowodziły panie Mirosława Brodacka i Teresa Dziobek, które były wspierane przez inne osoby. Robiły kisiel z owsa, kutię, kluski z makiem, fasolę cebulą, kapustę wigilijną z grzybami, zupę grzybową, groch z kapustą, rybę z warzywami, rybę w białym sosie, tradycyjny śledź, grzyby smażone, racuchy, makowiec i piernik oraz kompot wigilijny.
Dzieci pod kierunkiem instruktorek z Dokudowa Anny i Marioli wykonywały ozdoby, które następnie wieszały na choince. Z wycinanek powstał łańcuch samorządowy. Piękne prace z papieru, bibuły oraz słomy znalazły swoje miejsce na świątecznym drzewku.

W międzyczasie uczestnicy rywalizowali w grze warcaby. Turniej wygrał nieoczekiwanie Franciszek Jaśkiewicz. Miejsce drugie zajęła Danuta Kowaleńko, a trzecie Wojciech Jaśkiewicz. Laureaci zostali uhonorowani pucharami i dyplomami. Najmłodsi otrzymali owoce oraz słodkie upominki.

W dalszej części nastąpiło śpiewanie kolęd z Zespołem Studzianczanie, przełamanie opłatkiem i degustacja przygotowanych posiłków podczas wspólnej Wigilii. Kolędami i wspomnieniami dotyczącymi tradycji świątecznych z dawnych lat podzieliła się Władysława Sawicka. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego przedsięwzięcia.

Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łomazach.

materiał, tekst i zdjęcia: Łukasz Węda
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama