Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wigilijne spotkanie dla uchodźców z Ukrainy w Białej Podlaskiej (film) (galeria)

W dniu 20 grudnia w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie wigilijne dla czterdziestu uchodźców z Ukrainy, które zorganizował Polski Czerwony Krzyż wspierany przez mieszkańców miasta.

Spotkanie w Klubie Kultury Scena poprowadzili współorganizujący wigilię seniorzy z Klubu Seniora Czas, którzy zachęcili wszystkich do wspólnego kolędowania. 

Polski Czerwony Krzyż jest organizacją humanitarną, od stu lat pomaga wszystkim i teraz stanął przed największym wyzwaniem humanitarnym, jakim jest wojna. Robimy wszystko, co możemy, żeby temu zapobiec, żeby pomóc wam, potrzebującym. W rejonach może te działania nie są tak widoczne, główne działania idą od góry, z Lublina. Do tej pory wyjeżdżają tiry, które wiozą środki czystości, środki opatrunkowe, leki, różne sprzęty niezbędne dla ludności cywilnej, jak dmuchawy, które mogą tam pomóc funkcjonować wszystkim. Tutaj też staramy się: dostają państwo różne bony, paczki, które też sponsoruje niemiecki Czerwony Krzyż. Będą różnego rodzaju spotkania dla was, kursy języka polskiego, żebyście mogli jak najbardziej się tutaj zadomowić i przeżyć ten czas w jak największym spokoju. Żeby trochę radości i uśmiechu było na waszych twarzach, bardzo byśmy tego chcieli – mówiła organizatorka spotkania Małgorzata Adamczyk z PCK. – Oby ten czas świętowania był dla was najlepszy i żebyście mogli jak najszybciej wrócić do swoich bliskich.

Na wigilijnym stole tradycyjnie dwanaście potraw, które przygotowali wspólnie seniorzy i obywatele Ukrainy. – Nie wahaliśmy się ani chwili, z wielką przyjemnością podjęliśmy działania, zaprosiliśmy do współpracy osoby z Ukrainy – podkreśliła przedstawicielka klubu seniora Danuta Szyszko. – Chcielibyśmy, aby nasi goście, wspólnie ze wszystkimi poczuli choć namiastkę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, tak dla nich trudnych z daleka od swojej ojczyzny.

W trakcie spotkania jego uczestnicy podzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy i otrzymali świąteczne paczki od Świętego Mikołaja.

PCK odwiedza na co dzień wielu obywateli Ukrainy, przychodzą głównie po pomoc żywnościową. – My sami dodatkowo oferujemy różnego rodzaju pomoc, taką jak vouchery, karty do sklepów, z niemieckiego Czerwonego Krzyża otrzymaliśmy pakiety żywnościowe, które rozprowadzamy, teraz do akcji wkroczyły Biedronka i Amazon, będą więc nowe pakiety – wyjaśnia Małgorzata Adamczyk.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama