Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Joszko Broda gościem specjalnym projektu „Skarby mojej rodziny” w Zalesiu (film) (galeria)

W dniu 12 grudnia w Szkole Podstawowej im. Polski Niepodległej w Zalesiu odbył się jeden z etapów realizowanego przez placówkę projektu "Skarby mojej rodziny - transmisja międzypokoleniowa", podczas którego spotkanie pod hasłem "Otwórz oczy" poprowadził polski muzyk, multiinstrumentalista, producent muzyczny i kompozytor Joszko Broda.

„Skarby Mojej Rodziny – transmisja międzypokoleniowa” to projekt realizowany w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pn. „Międzypokoleniowe Centra Edukacyjne – wsparcie integracji międzypokoleniowej”, którego założeniem jest potrzeba zachowania elementów dziedzictwa kulturowego przechowywanego w pamięci najstarszego pokolenia. Zakłada on przekonanie do tej idei uczestników projektu, zwłaszcza uczniów, nauczycieli oraz członków społeczności lokalnych, w tym seniorów oraz podjęcie działań, które będą materialną realizacją tej idei.

Do projektu przystąpiła Szkoła Podstawowa w Zalesiu, która w ramach zadania przeprowadziła konkurs „Skarby mojej rodziny” oraz wydarzenie artystyczne „Otwórz oczy” prowadzone przez muzyka Joszka Brodę. – Nasza szkoła przystąpiła do projektu jako jedyna w powiecie bialskim. Projekt składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie wzięli udział w konkursie i wraz ze swoimi dziadkami i pradziadkami mieli za zadanie przygotować różnego rodzaju slajdy, pokazy i nagrania starych pieśni. Chodziło o to, żeby przypomnieć sobie rodzinne korzenie. Drugi etap to dzisiejsze wydarzenie. Joszko Broda przyjechał do nas na warsztaty, ma mnóstwo instrumentów, ale też mówi dzieciom o rodzinie, rodzinnych korzeniach i jak jest to ważne – wyjaśnia założenia projektu dyrektor szkoły Teresa Kusiak. – Widzę, że Joszko Broda to uwielbia i mam nadzieję, że zarazi nasze dzieci i młodzież chęcią wspominania, żeby to zostało w sercach, kiedy nas już nie będzie.

Najważniejsze, żeby młody człowiek wiedział, kim jest. Żeby odpowiedział sobie na to pytanie: kim jestem, z jakiej kultury, bo w Polsce tych podstawowych kultur jest ponad pięćdziesiąt. My pokazujemy ludziom, że żeby być człowiekiem nowoczesnym i żyć we wspólnocie europejskiej i światowej, trzeba wiedzieć, kim się jest – podkreśla Joszko Broda. – Tu w Zalesiu mają wszystko co potrzeba: środowisko starszych, które chciało tu przyjść, co oznacza, że ta kultura się tu tli, świadomość tego, co tu się dzieje w kulturze i historii i dzieci, które zechciały tego wszystkiego wysłuchać. Tu właściwie trzeba tylko impulsu, żeby to wszystko połączyć i uruchomić w taki sposób, by było atrakcyjne, by dzieci kupiły to emocjami i sercem. I ta szkoła ma taką szansę.

Artyście towarzyszył w Zalesiu jego syn Maciej, jedno z jedenastu dzieci utalentowanych rodziców, bo jak warto przypomnieć, żona Joszki Debora jest kompozytorem. – W tym roku takich spotkań jak dziś było dość sporo, jestem na każdym z nich. Pracujemy nad połączeniem młodego pokolenia z tym starszym, żeby mogli się spotkać i porozmawiać o swojej kulturze. „Skarby mojej rodziny” – my skarbami nazywamy każdy nośnik kultury. Jeśli mamy potrawę, którą robiła babcia, piosenkę, którą śpiewała, strój, w który się ubierała, instrument, to jest to coś, co pozwala nam wrócić do tamtych czasów i zaczerpnąć, to jest nasza siła – stwierdza Maciej Broda.

Jednym ze skarbów, jaki tego dnia został odkryty, był talent wokalny dyrektor Teresy Kusiak, która zaśpiewała w języku chachłackim jedną z pieśni zapamiętanych z repertuaru mamy i babci.

 

materiał: Radio Biper Zalesie
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama