Reklama

Reklama

Reklama video

Debata o odpowiedzialności ekologicznej w Międzyrzecu Podlaskim (film)

W dniu 28 listopada w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim odbyła się debata pod hasłem „Firma i Gmina Bliska Środowisku – w dobie zmian klimatycznych i energetycznych następujących w Lubelszczyźnie", na którą zaprosili wspólnie Europejskie Forum Odpowiedzialności Ekologicznej oraz burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego Zbigniew Kot.

Debatę poprowadził dyrektor programu Firma i Gmina Bliska Środowisku oraz dyrektor EFOE Marek Wieczorek. 

To spotkanie ma formę debaty i dyskusji na temat ekologii i wyzwań, które w tej chwili mamy do zrealizowania. W jakim kierunku chcemy zmierzać i na ile uda nam się skutecznie znaleźć rozwiązania zmian klimatycznych? Jest to trudne zadanie, ponieważ musimy docierać środowisk w szerokim tego słowa znaczeniu. Każdy z nas ma wpływ na środowisko, bo to my śmiecimy – podkreślił burmistrz Zbigniew Kot. – Dzisiejsza debata zmierza ku temu, by świadomość wyboru pojawiała się już w sklepie. Myślę, ze będzie otwierała cykl działań samorządu i przedsiębiorstw w tym zakresie, aby wyhamować degradację środowiska, zacząć myśleć z perspektywą 10-20 lat i przygotować się w zakresie jak najmniej emisyjnym.

W programie znalazły się m.in. zagadnienia: 
– Firma Bliska Środowisku, korzyści, bezpieczeństwo, rozwój w dobie kryzysu energetycznego – prelegent dr Karolina Pałczyńska oraz Dariusz Baran (EFOE)
– Alternatywy dla czarnej energii w województwie Lubelskim oraz ich wpływ na odbiorcę końcowego jakim jest przedsiębiorstwo czy gmina – prelegent prof. dr hab. inż. Jacek Czerwiński Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskie
– Problemy przedsiębiorców wynikające z inflacji, wysokich cen energii elektrycznej i cieplnej, sposoby radzenia sobie z kryzysem
– prelegent Stanisław Żmijan
– Jakość powietrza w Lubelszczyźnie na tle Polski – prelegent Bożena Lisowska, radna woj. lubelskiego, członek Rady Działalności Pożytku Publicznego przy Premierze Rzeczpospolitej Polskiej
– Zielone finansowe wsparcie dla przedsiębiorców od Banków i funduszy RPO – prelegenci przedstawiciele banków oferujący preferencyjne kredyty na działania pro-ekologiczne, departamentu zarządzania regionalnym programem operacyjnym woj. lubelskiego. Koordynator Dariusz Baran (EFOE)

Na terenie Międzyrzeca Podlaskiego znajduje się wiele potężnych zakładów przemysłowych, które również muszą włączyć się w skuteczną ochronę środowiska. – Firmy bardzo mocno dotykają restrykcje, jeżeli ślad węglowy nie jest ograniczany. Dbają o to, by jak najmniej odpadów trafiało do środowiska z ich obszaru, cały czas się modernizują. Wspieraliśmy te modernizacje ulgami podatkowymi – wyjaśnia włodarz miasta.

Nasz projekt dotyczy nie znalezienia odpowiedniego rozwiązania, ale sprawdzenia, czy gminy i firmy idą w dobrym kierunku, czyli czy stawiają na ekologię i rozwój ekologiczny, czy spełniają wymogi, które narzuca na nas Unia Europejska i nasze przepisy w Polsce – zauważa prowadzący debatę dyrektor EFOE Marek Wieczorek. – Projekt ma na celu sprawdzenie, czy już jesteśmy przygotowani do zmian klimatycznych, które następują w naszym kraju, czy jako społeczeństwo jesteśmy gotowi, by dbać o środowisko. 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
zdjęcie: Biper TV
film: Mariusz Maksymiuk, Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama