Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Radni powiatu dyskutowali nad sprzedażą działek pod budowę biurowca GITD

Tematem jednej z dwóch sesji Rady Powiatu Bialskiego w dniu 30 listopada był poddany pod dyskusję projekt uchwały dotyczącej sprzedaży nieruchomości w Białej Podlaskiej przy ulicy Brzeskiej na rzecz Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. W trakcie obrad poruszono kwestie błędów formalnych i merytorycznych związanych m.in. z wyceną działek.

W projekcie uchwały znalazł się zapis dotyczący wyrażenia zgody na sprzedaż zabudowanych nieruchomości stanowiących własność Powiatu Bialskiego, położonych w obrębie 2 miasta Biała Podlaska przy ulicy Brzeskiej 101, oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr 775/1 o pow. 0,5633 ha oraz działka 775/2 o pow. 0,1357 ha.

Jak podano w uzasadnieniu, Główny Inspektorat Transportu Drogowego zwrócił się z wnioskiem o zakup tych nieruchomości, które zostały wycenione przez rzeczoznawcę majątkowego na łączną kwotę 2.994.000 zł. Zdaniem opracowujących projekt uchwały „(…) środki finansowe uzyskane ze zbycia ww. nieruchomości przeznaczone zostałyby na budowę nowej siedziby Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, w tym również siedziby Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej, a koncentracja jednostek powiatowych ułatwiłaby dostęp do usług publicznych(…)”.

W trakcie sesji wynikła burzliwa dyskusja na temat zasadności podjęcia powyższej uchwały, którą zainicjował przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego . – Projekt uchwały to prawdziwa amatorszczyzna, ponieważ jest niedorzeczny i błędny pod każdym względem, formalnym i merytorycznym. Jest szalony, bo uderza w interesy Powiatu Bialskiego – stwierdził Mariusz Kiczyński podnosząc kwestię zauważonych nieścisłości w podanych parametrach obszarowych oraz kwocie wyceny, a także bezzasadność rozpatrywania sprawy sprzedaży nieruchomości bez konsultacji z zarządem i starostą. – Śmiem twierdzić, ze ta nieruchomość jest trzy, cztero- lub pięciokrotnie więcej warta niż w wycenie. Projekt uderza w interesy Powiatu poprzez uszczuplenie majątku i wprowadzenie wszystkich w kłopoty. Przewodniczący wniósł o zdjęcie rozpatrzenia uchwały z porządku obrad, jednak wniosek ten finalnie został odrzucony. 

W odpowiedzi głos zabrał wicestarosta Janusz Skólimowski: – Przedmiotem sesji miało być ewentualne zbycie, a nie zbycie. Chcemy debatować nad tą sprawą. Wicestarosta poruszył kwestię przenoszenia placówki PUP.
Do dyskusji przyłączył się również wnioskujący za zdjęciem projektu uchwały z porządku obrad radny Arkadiusz Maksymiuk: – Potwierdzam troskę przewodniczącego, że ta wycena powinna być wyższa, ale uważam, że rozmowa na ten temat nie powinna mieć miejsca, bo zaburza to całkowicie obsługę naszych mieszkańców, wprowadza ogromne zaniepokojenie dla pracowników PUP. Musimy dbać o dobro powiatu, a nie dobro innej instytucji. 
Wojciech Mitura: Wicestarosta mówi, ze ta uchwała to ewentualna sprzedaż. Tu nie ma żadnych ewentualności, tu jest wyraźne stwierdzenie, że jeśli tą uchwałę przyjmiemy, to rozpoczniemy procedurę sprzedaży.
Marek Uściński: Uchwała jest uchwałą kierunkową, a więc dotyczy wyrażenia zgody przez radę na sprzedaż nieruchomości. Myśmy w naszej działalności samorządowej takie uchwały podejmowali. Została ustalona cena, a pan przewodniczący szacuje na inna kwotę – myślę, że jest to nadużycie i wchodzenie w kompetencje zarządu powiatu, my jako rada nie powinniśmy wyręczać zarządu.
Daniel Dragan: Powiatowy Urząd Pracy obsługuje również miasto Biała Podlaska, więc dyskutowanie bez konsultacji z partnerami z miasta wydaje się niepoważne. Lepiej ten wniosek dzisiaj zdjąć i go przepracować.

W dyskusji wziął również udział starosta bialski Mariusz Filipiuk. – Ta sprawa nie powinna pojawić się dziś na sesji, jest zupełnie nieprzygotowana. Jest mi przykro z tego powodu, że dziś próbujemy na ten temat dyskutować. Ktoś z boku, jak się na to wszystko przygląda, to zacznie się zastanawiać, czy radnym to zależy na tym, by Inspekcja była, czy nie zależy. Oczywiście radnym zależy na tym, by Inspekcja Transportu Drogowego miała tutaj swoją lokalizację, przecież na dzień dzisiejszy interesy Inspekcji są zabezpieczone, zajmuje czwarte piętro budynku Starostwa Powiatowego, nikt nie wypowiedział umowy. Jesteśmy za tym, by zadbać o to, aby miała swoją siedzibę na własność, ale to wszystko musimy zrobić w takie sposób, by nasza instytucja, jaką jest Powiatowy Urząd Pracy, nie ucierpiała – argumentował starosta podkreślając również, że projekt uchwały zawiera również błędy prawne. 

Radni większością głosów zagłosowali nad przyjęciem wniosku formalnego w sprawie przekazania projektu uchwały do zaopiniowania przez Komisję Budżetu i Finansów po zaopiniowaniu przez zarząd.  

Pełny zapis sesji: https://www.youtube.com/watch?v=Aysw1_-ZbTk&ab_channel=PowiatBialski

 

materiał: Sesja Rady Powiatu Bialskiego z dnia 30.11.2022 r.
zdjęcie: kadr sesji
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Jedna odpowiedź

  1. Pan Kiczyński zna się na wycenach . W końcu sam wykupił kiedyś nieruchomość zabudowaną w Leniuszkach od Lasów Państwowych. Czy wtedy wycena nieruchomości też była zaniżona? Nie przeszkadzało to „Kalemu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama