Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Edyta Tyszkiewicz gościem spotkania autorskiego w Drelowie (film) (galeria)

W dniu 23 listopada na zaproszenie Gminnej Biblioteki w Drelowie oraz Przedszkola Samorządowego w Drelowie autorka książek "Trzy Anny w Kapeluszach" oraz "Motyl w zupie", dziennikarka, redaktor naczelna Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego, bialczanka Edyta Tyszkiewicz gościła w GCK w Drelowie, gdzie w trakcie spotkania autorskiego opowiedziała czytelnikom o swojej twórczości i pasji pisania.

Spotkanie autorskie, które poprowadziła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Drelowie Magdalena Pepa, odbyło się w Gminnym Centrum Kultury i zwabiło liczne czytelniczki zaciekawione twórczością Edyty Tyszkiewicz i jej książką z pogranicza snu i jawy. To właśnie sen, jego tajemniczość i wpływ na fabułę książki „Motyl w zupie” był tematem przewodnim wydarzenia, ponieważ jak się okazuje, senna mara autorki rozwinęła się w ciekawie skomponowaną opowieść o bohaterce o wdzięcznym imieniu Rozalia. – Gatunek, który lubię najbardziej, to realizm magiczny. Myślę, że moją książkę można zakwalifikować do tego gatunku. To poruszanie się pomiędzy światami, oneironautyka – świadome sny. Sama prawie od dziecka się w tych światach poruszałam. Gdy przeczytałam pierwszą książkę Jonathana Carolla, to pomyślałam: on widzi dokładnie tak jak ja! Stąd właśnie ta moja fascynacja – wyjaśniła czytelniczkom Edyta Tyszkiewicz.

To druga z książek wydanych przez pisarkę, która debiutowała w 2012 r. „Trzema Annami w Kapeluszach”. Na swoim koncie ma liczne wiersze i opowiadania oraz kilka autorskich książeczek dla dzieci pisanych wierszem i prozą, te jednak nie ukazały się drukiem, powstały na własny użytek pisarki. Edyta Tyszkiewicz, z zawodu przedszkolanka, obecnie, oprócz pracy nad własnymi książkami, realizuje się w pracy zawodowej pracując w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej, od 2012 r. publikuje własne teksty w czasopismach regionalnych i ogólnopolskich, jako dziennikarka współpracuje również z bialskim pismem społeczno-kulturalnym „Przez Pryzmat”. Od 2020 r. jest redaktorem naczelnym „Kwartalnika Kulturalnego”.

Pisarka opowiedziała czytelniczkom z Drelowa o początkach swojej twórczości, obawach i nadziejach, o trudnościach wydawniczych i efekcie końcowym, który w jej przypadku już dwukrotnie przełożył się na sukces w postaci licznego grona odbiorców jej książek. Mówiła o pracy zawodowej, twórczości publicystycznej, pracy jako współtwórca i redaktor naczelny bialskiego kwartalnika. Przybliżyła szczegóły powstawania książki, mówiła o wenie i jej braku, o tym, jakie są plusy i minusy pracy pisarskiej. Poruszyła również temat pisarza-kobiety i trudności w godzeniu pisania z pracą zawodową i życiem rodzinnym. Odpowiedziała również na zadawane przez słuchaczki pytania.

Spotkanie uwieńczyły wspólne rozmowy z czytelniczkami, które nie tylko miały możliwość zakupienia ostatniej książki autorki, ale też otrzymania imiennego autografu. Na spotkanie z Edytą Tyszkiewicz przybyły m.in. pracownicy Przedszkola Samorządowego w Drelowie, na czele z dyrektor Katarzyną Słonecką, która na zakończenie wręczyła pisarce ręcznie wykonany upominek w postaci szklanej roślinnej kompozycji.

 

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów
zdjęcia, film i opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama