Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Krwawe Dni Międzyrzeca – społeczność miejska uczciła pamięć walczących (film)

104 lata temu dwudziestu dwóch członków Polskiej Organizacji Wojskowej i dwudziestu dwóch cywilów zginęło podczas akcji rozbrajania Niemców, która do dziś wspominana jest jako Krwawe Dni Międzyrzeca. Społeczność miasta Międzyrzec Podlaski w dniu 16 października uczciła pamięć poległych. Tradycyjnie już odbył się marsz-patrol mający swój finał pod Pomnikiem Bohaterów Miasta, a w miejscowej szkole muzycznej miał miejsce koncert patriotyczny i wręczenie medali samorządowych.

Uroczystość zainaugurował koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Karola Kurpińskiego w Międzyrzecu Podlaskim. Publiczność miała również okazję wysłuchać prelekcji ks. dr hab. Sławomira Byliny, który wraz z dyrektorem szkoły muzycznej Januszem Samociukiem odebrał tego dnia medal samorządowy. – Wsłuchiwałem się w słowa, że powinna zapanować miłość, wolność i równość. Ale to są nasze ideały, do których mamy zmierzać, które chcemy osiągać. Żyjemy w wyjątkowym czasie i miejscu, nasze położenie wymaga ciągłego poświęcenia – mówił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. – Teraz, szczególnie w Międzyrzecu, możemy sobie odpowiedzieć, czy 11 listopada to data odzyskania niepodległości, czy pewien symbol.

W następnej części uroczystości jej uczestnicy zgromadzili się w parku Potockich, skąd wyruszył VIII Marsz-patrol szlakiem Krwawych Dni Międzyrzeca. Zgromadzeni w asyście patroli szkół i pocztów sztandarowych przemaszerowali pod Pomnik Bohaterów Miasta w centrum Międzyrzeca Podlaskiego, gdzie odbył się apel pamięci, a przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pamięci. – W tę 104 rocznicę tych tragicznych wydarzeń, biorąc na świadków bohaterów, których nazwiska są na tym pomniku, chcę życzyć państwu i sobie niezłomności poglądów i charakteru, wiary w podstawowe wartości, które kształtowały naszą cywilizację i historię, jedności, która powinna nas spajać, a przede wszystkim pamięci i to dobrej pamięci, byśmy pamiętali, że ta wolność nie jest nam dana na zawsze. Bez pamięci wszyscy zginiemy – mówił zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk. – Pamiętajmy o tym, co się zdarzyło, ale patrzmy w przyszłość, bo dzięki nim ta przyszłość rysuje się dobrze – dodał wicestarosta bialski Janusz Skólimowski.

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
film: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama